Haberler

Bulgaristan'da senfonik ilahiler konseri düzenlendi

Güncelleme:

Hristo Botev Kültür Evi Balkan Senfoni Orkestrası Şefi Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer'in konuşması Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü'nün konuşması Senfonik ilahiler konseri Bulgaristan'da senfonik ilahiler konseri düzenlendi FİLİBE (AA) – Bulgaristan'da ramazan etkinlikleri...

Hristo Botev Kültür Evi

Balkan Senfoni Orkestrası Şefi Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer'in konuşması

Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü'nün konuşması

Senfonik ilahiler konseri Bulgaristan'da senfonik ilahiler konseri düzenlendi

FİLİBE (AA) – Bulgaristan'da ramazan etkinlikleri kapsamında Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası, Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu ile birlikte Yunus Emre'nin şiirlerinden esinlenen senfonik ilahiler konseri düzenlendi.

Filibe'nin Hristo Botev Kültür Evi'nde verilen konser ile ilgili Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, ramazan ayında Başkonsolosluk olarak hem iftarlar verdiklerini hem de destekledikleri kültürel etkinliklerin kapsamında Türk kültürünü Bulgaristan'a tanıttıklarını anlattı.

Bulgaristan'da önemli bir projede yer almaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirten Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Balkan Senfoni Orkestrası Şefi Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer, "Ramazan ayında burada olmak ve soydaşımızla buluşmanın bizim için farklı bir anlamı ve önemi var." dedi.

Orkestra olarak Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu ve Türkiye'nin Filibe Başkonsolosluğu himayesinde bir konser vermekten dolayı çok heyecanlı olduğunu belirten Zafer, şöyle konuştu:

"İlk konserimiz bu akşam Filibe'de olacak ve ilk defa Bulgaristan'da senfonik ilahiler soydaşlarımızla buluşuyor. Bu büyük projede Yunus Emre'nin ilahileri üzerine senfonik düzenlemeler yapıldı. Onun olağanüstü şiirlerinin müzikle buluşması ve çok sesli anlamda sergilenmesi ilk defa Bulgaristan'da gerçekleşecek."

Bulgar seyircisinin yoğun ilgisinden etkilendiğini aktaran Zafer, "Güzel bir müzik ziyafeti olacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

Gökçe Bahar Bahçe, Yıldıray Öztürk ve Halil Evren'in solist olarak sahne aldığı konserde Yunus Emre'nin "Şol cennetin ırmakları", "İlim ilim bilmektir", "Dağlar ile taşlar ile", "Ali almış sancağın eline" gibi eserlerinin senfonik düzenlemeleri sunuldu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Filibe Başkonsolosluğu himayesinde Trakya Üniversitesi Balkan Senfoni Orkestrası 18 Nisan'da ülkenin güneydoğusundaki Kırcaali kentinde de bir konser verecek.

Kaynak: AA / Güncel

Güncel Haberler

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen 'seferberlik' hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen "seferberlik" hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Rize İl Başkanı Ayar'ın istifası sonrası AK Parti'den değişim mesajı: Adımlar atılacak

Rize İl Başkanı Ayar'ın istifası sonrası AK Parti'den değişim mesajı: Adımlar atılacak

Milyonluk otomobil ile İstanbul gezintisi! Tasarruf tedbirlerinin teğet geçtiği bakanlık

Milyonluk otomobil ile İstanbul gezintisi! Tasarruf tedbirlerinin teğet geçtiği bakanlık

Bakmadan Geçme

Taş Kağıt Makas 13. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 22 Mayıs Taş Kağıt Makas yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? Kuruluş Osman 162. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 22 Mayıs Kuruluş Osman yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? Türbülans Nedir ve Neden Olur? Uçak Seyahatlerinde Türbülansın Etkileri Seferberlik tüzüğü neden kaldırıldı? Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği nedir? Sandık Kokusu CANLI izle! Show TV Sandık Kokusu 23. Bölüm CANLI izleme linki! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Sık sık idrara çıkma neyin habercisi? Günde 10 kere idrara çıkmak normal mi? Hababam Sınıfı ne zaman, nerede çekildi? Hababam Sınıfı okulu nerede? Hababam Sınıfı oyuncuları kimler, konusu ne? Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmi oyuncuları kim? Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı konusu, oyuncuları ve Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı özeti! 2026 UEFA Avrupa Ligi nerede oynanacak? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! Taş Kağıt Makas CANLI izle! KANAL D Taş Kağıt Makas 12. bölüm CANLI izleme linki! Kuruluş Osman CANLI izle! ATV Kuruluş Osman 161. bölüm canlı izle! Kuruluş Osman yeni bölümde neler olacak? ATV canlı izleme linki!
Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

Tabutlardan sadece ikisinin üzerinde vardı! Reisi'nin cenazesinde dikkat çeken detay

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title