Haberler

Boğaziçi Üniversitesi'nde 'Kabe' fotoğrafının yere serilmesi davasında reddi hakim talebi

Güncelleme:

Boğaziçi Üniversitesi'nde 'Kabe' fotoğrafının yere serilmesi davasında reddi hakim talebi Talep reddedilerek Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin davada, sanık avukatları reddi hakim talebinde bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi'nde 'Kabe' fotoğrafının yere serilmesi davasında reddi hakim talebi

Talep reddedilerek Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi

İSTANBUL - Boğaziçi Üniversitesi önünde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin davada, sanık avukatları reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme, talebi reddederek değerlendirmesi için Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafının yere serilmesine ilişkin 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada 6 tutuksuz sanık ile avukatları hazır bulundu.

"Sergideki arkadaşlar hakaret olmadığını söyledi"

Duruşmada tanık olarak dinlenen güvenlik amiri Alparslan Çepni, "Eser, olay gününden önce bir gazetede haber olmuştu. Olay günü, arkadaşları o resmin olmaması konusunda ikaz etmiştik. İki kişinin resmi astığını öğrendim. Arkadaşlar ikaz etmişler ancak resim kaldırılmamış. Resimde, İslami değerlere hakaret olduğuna dair bazı şikayetler geldi. Sergideki arkadaşlar resimde hakaret olmadığını söyledi. Daha sonrasında, saat 17.00 gibi resmin kaybolduğunu duyduk ve tutanak tuttuk" ifadelerini kullandı.

"Kendilerini resim nedeniyle uyardık"

Olay gününe ilişkin tanık olarak dinlenen güvenlik Faruk Kardoğan ise, "Şefimizin verdiği talimatla, asılan afişleri kontrol etmek için orada bulunuyordum. Resmi asanlar Doğu D. ve Selahattin C.U'du. Kendilerini uyardık resim nedeniyle. Herhangi bir sakınca olmadığını söylediler. Sena N.B. ile Hazar K., sorumluluğun kendilerinde olduğunu söylediler. Daha sonra bir öğrenci veya personel gelip resme tepki gösterdi. Herhangi bir müdahale söz konusu olmadı. Sonrasında 3 öğrenci, resmin güvenlik görevlileri tarafından alındığını söyleyip, tutanak tutturdular" şeklinde konuştu.

Duruşmada, tanık Faruk Kardoğan'a sanıklar gösterilerek teşhis etmesi istendi. Bunun üzerine sanık avukatları, uygulamanın usulsüz olduğunu iddia ederek, tepki gösterdi.

Sanık avukatları, hakimin adil yargılama yapmadığını öne sürerek, reddi hakim talebinde bulundu.

Talebe ilişkin görüşünü açıklayan duruşma savcısı, talebin yargılamayı sürüncemede bırakmak gerekçesiyle olduğunu söyleyerek talebin reddini istedi.

Reddi hakim talebini reddeden mahkeme, talebin değerlendirilmesi için Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

İddianameden

İddianamede, olay gününe ait görüntülere göre, şüphelilerden Doğu D. ve Selahattin C.U.'nun Boğaziçi Üniversitesi kampus alanı içerisindeki sergi alanındaki bir panoya Kabe fotoğrafı üzerine Şahmeran tasviri ve dört bir yanında LGBTİ+ amblemi bulunan resmi astıkları anlatıldı. Üniversitenin güvenlik görevlileri tarafından tutulan tutanağa göre resmin asılması üzerine şüphelilerin resmin dini simgeleri aşağılayıcı nitelikte olduğu yönünde uyarıldıklarının belirtildiği iddianamede, şüpheliler Hazar K. ve Sena N.B.'nin bahse konu panonun kendi sorumluluklarında olduğunu ve kendilerinin ilgileneceklerini beyan ettikleri, grup içinde bazı öğrencilerin dini değerlere aykırı olduğu gerekçesiyle resmin kaldırılması gerektiğini belirttikleri ancak şüpheliler Hazar K. ve Sena N.B.'nin resmi kaldırmayacaklarını söyledikleri kaydedildi.

İddianamede olayın ardından şüpheliler Can B., Eda K. ve Rümeysa Ö.'nün Boğaziçi Rektörlüğü'ne hitaben 'Şahmeran figürü bulunan resim kaybolmuştur. Saat 17.00 itibariyle gerekli araştırmaların yapılmasını istiyoruz' şeklinde dilekçe düzenledikleri ve imzaladıkları anlatıldı. Üniversite içinde ve LGBTİ+ çalışma kulübü içerisinde arama yapıldığının anlatıldığı iddianamede, aramada suça konu resmin asıldığı pano ve bir yayınevine ait terör örgütü PKK bayrağı simgeli kapağı bulunan bir kitaba el konulduğu, söz konusu kitapla ilgili ayrı soruşturma yürütüldüğü vurgulandı.

İddianamede, suça konu resimde kullanılan arka plan resminde Müslümanlar tarafından yeryüzündeki en kutsal mekan sayılan Kabe'nin bulunduğu, Kabe'nin bulunduğu kısmın üzerini tamamen örtecek şekilde 'Şahmeran' olarak bilinen mitolojik yaratığın yapıştırıldığı, resmin dört köşesine de 'LGBTİ+' amblemlerinin yapıştırıldığı ve resmin bu haliyle bir süre yere koyularak sergilendiği vurgulandı.

Resmin altına asılan yazıya yer verilen iddianamede, metnin de suça konu eylemin kin ve nefrete tahrik amacını destekler ve şüphelilerin kastını yoğunlaştırır mahiyette olduğu, kamu güvenliği açısından açık bir tehlikenin ortaya çıktığı, kamuoyunda ciddi tepki çektiği, eylemin soyut bir saygısızlık ve reddin ötesinde bir halk kesimine karşı düşmanca tavırlar gösterilmesini sağlamaya veya bu tavırları pekiştirmeye elverişli olduğu belirtildi.

İddianamede, şüpheliler Doğu D. ve Selahattin C.U ile diğer şüpheliler Eda K., Hazar K., Mahmutcan B., Sena N. B., Rümeysa Ö'nün 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme' suçundan 1'er yıldan 3 'er yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Asliye Ceza Mahkemesi Haberler

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Herkes su sanıyordu! İngiliz futbolcular molalarda bakın ne içiyormuş

Herkes su sanıyordu! İngiliz futbolcular molalarda bakın ne içiyormuş

Bakmadan Geçme

Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? EURO 2024 Türkiye- Portekiz hangi kanalda? #9917 22 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 22 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 22 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 22 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 22 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Arda Güler Portekiz maçında oynayacak mı? Arda ilk 11'de mi? Avrupa Şampiyonası Finali ne zaman? EURO 2024 ne zaman bitiyor? Fransa sembolü neden horozdur? Hollanda forması neden turuncu? Hollanda neden portakal renginde? #129300 #9917 Hollanda Fransa maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Hollanda Fransa maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Hollanda Fransa maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hollanda Fransa maçı ne oldu? Hollanda Fransa maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hollanda Fransa EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! HOLLANDA FRANSA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! EURO 2024 gruptan kaç takım çıkıyor, 3.'ler çıkıyor mu? #9917 Filenin Sultanları elendi mi? A Milli Kadın Voleybol Takımı VNL elendi mi? #129300 #127952 Mbappe neden yok, sakat mı cezalı mı? Mbappe oynayacak mı EURO 2024 (Hollanda – Fransa)? #129300 #9917
CHP'li belediyede hamile kadına çöp sürgünü

CHP'li belediyede hamile kadına çöp sürgünü

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title