Haberi Paylaş

Bakan Nebati'den ekonomiyi eleştirenlere hodri meydan: Rakamlarımız ortada çıkın tartışalım

Güncel Haberler

Türkiye Yüzyılı Zirvesi: Para Sohbetleri programına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "16 Ocak'ta bütçe gerçekleşmelerini kamuoyuyla paylaştık. Somut şeyler istiyordunuz. Her şeyi ortaya koyuyoruz. Şeffaf değil mi? Çıkın tartışalım" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Eyüpsultan'da gerçekleştirilen Türkiye'nin Yüzyılı Zirvesi: Para Sohbetleri programına katıldı. Nebati, programda konuşma gerçekleştirdi.

"16 Ocak'ta bütçe gerçekleşmelerini paylaştık. Ses bekliyorum. Ne oldu ya?" ifadelerini kullanarak muhalefete çağrıda bulunan Bakan Nebati, "Ağustos'ta devrilecekler, eylül geldi gidecekler, kasım geldi bunların altında kalacaklar dediler. Ocak 16'da, 2022 gerçekleşmelerini ilan ettik. Neredesiniz? Efendim, ekonomi beklentilerdir dediğimiz zaman, 'Rakamlar nerede?' diye seslendiler, sesleri yükseldi. Ekonomi güvendir, ekonomi istikrardır, ekonomi geleceği görmektir, doğru karar vermektir, uzun vadede düşünmektir dediğimiz zaman 'soyut işlerle uğraşıyorsun' diyorlardı. Ekonomi gözlerinizdeki ışıktır, ferdir dediğimizde, 'Bu nereden çıktı? Dediler. Tamam, hepsini bir tarafa koydum. Hala arkasında duruyorum sözlerimin. Buyur, şimdi somut şeyler istemiyor muydunuz? Alın somut şeyler. Bütçe gerçekleşmelerini veriyorum. Bütçe içerisinde faize ayrılan oranı söylüyorum. Bütçe açığımı söylüyorum. Faiz dışı fazlayı söylüyorum. EYT'nin hesabı kitabı hazır diyorum. Çık, rakamlarla ilgili konuş şimdi ama yok" dedi.

Enflasyonda Türkiye'nin dünyadan ayrıştığına vurgu yapan Nebati, "Yüksek bir enflasyon yaşadık. Şu anda tek hedefimiz var, enflasyonu düşüreceğiz. Nasıl düşüreceğimizi ilan ediyoruz ve bunu adım adım gerçekleştiriyoruz. İncitmeden, kırmadan, dökmeden yapıyoruz. Büyümeden taviz vermeden yapıyoruz, insanlar işini kaybetmeden yapıyoruz. Dükkanlar kapanmadan, fabrikalar kapanmadan, atölyeler kapanmadan yapıyoruz. Enflasyonu engelleyeceğiz, iki yılda çözeceğiz diyorsun. Bana enstrümanını söyle. Faizi manşet enflasyonun neresine getireceksin? Bak iş dünyası merak ediyor değil mi? Enflasyonu düşüreceksin değil mi? O zaman faizi nereye getireceksin? Çık ilan et. Faizi artıracak mısın? Ne kadar artıracaksın? Beklentin ne? Çıtan ne? Çık ilan et. Hani geçen yıl bu işlere biz Türkiye Ekonomi Modeli ile girdiğimizde 'Bu işler faiz artırmadan olmaz' diyenler, size sesleniyorum, bak faiz düşük, Merkez Bankası faiz oranı 9. Sen ne yapacaksın? Niye susuyorsun? Açık açık toplumla paylaşın, ben faizleri manşet enflasyonunun şurasına getireceğim diye cesaretiniz varsa açık açık konuşun. Hangi uluslararası kuruluşla ne anlaşması yapacaksın? Nasıl getireceksin? Rakam değil mi? Buyur. Her şeyi ortaya koyuyoruz. Şeffaf değil mi? Çıkın tartışalım" diye konuştu.

Nureddin Nebati, "Bunlar, duymaz, görmez, konuşmazlar. Hiç kusura bakmayın, coşkumuzu, 2023 yılına çok farklı gireceğiz diyerek açık bir şekilde belli ettik. Şimdi rakamların ardına sığınarak ukalalık yapmıyoruz. Ne diyoruz biliyor musunuz? Şu anda bizim en mütevazı olmamız gereken yerdeyiz. Çünkü rakamlarımız çok düşük, sağlamız. Sağlam duruyor, yere sağlam basıyoruz. Şimdi her zorluktan sonra gelen bir kolaylığın olduğu yerde miyiz? Daha rahat mücadele ediyor muyuz? İşte şimdi daha dikkatli geleceğe doğru odaklanan hareket planını netleştiren, adım adım dışsal ve içsel fayda maliyet hesaplarını yapıp bunları bütüncül bir şekilde bir araya getiren ve dünyanın biz yapıyoruz ama siz yapmayın şu yönde gidin dediklerini değil, doğru olan bu ülkenin ulusal çıkarlarına uygun olan adımları atmaya devam ediyoruz. Çünkü biz biliyoruz. Güçlüyüz, güçlü yarınlara daha dikkatli bir şekilde hazırlanacağız. Biz biliyoruz, altyapı yatırımlarını tamamlamış makro ekonomik göstergeleri dünyanın birçok ülkesinden daha iyi olan bir ülkede biz gelen tüm sıkıntıları, konjonktürel ya da yerel olsun üstesinden gelecek iradeye sahibiz" dedi.

Faiz konusuna değinen Nebati, "Yatırımlarımızın GSYH'ye oranı, 2002 yılındaki yüzde 17.1 seviyesinden 2021 yılında yüzde 25.2 seviyesine çıkmıştır. Biz bu gelişmeleri dikkate alarak, milli gelirimiz artık faize değil, yatırıma gidiyor diyoruz; birileri çıkmış bütçenin yatırım ve faiz harcamasını karşılaştırıyor. Onu da gidip yanlış hesaplıyor. Bütçedeki yatırım harcamasının, sermaye giderleri ve sermaye transferlerinden oluştuğunu bilmeden sadece sermaye giderlerine bakıyor. Bütçedeki faiz giderlerinin payını 2002 yılındaki yüzde 43'lerden bugün yüzde 10'lara kadar indirmemiz sayesinde eğitime, sağlığa, ulaşıma çok daha fazla kaynak ayırdığımızdan hiç ama hiç bahsetmiyorlar. Bütçedeki yatırım harcamasının bir kısmının faiz giderinden daha düşük olduğunu gündeme getirmeye çalışıyorlar. Bunlar, biz finansal istikrarı güçlendirmek için Kur Korumalı Mevduat ve Katılım Hesaplarını uygulamaya aldığımızda da 'Hazine'nin altına dinamit koydunuz, mali disiplin yok olacak' deyip durmuşlardı. Şimdi dönüp 1 yılın muhasebesine bakıyoruz; elhamdülillah bütçemiz son 20 yılın en iyi performanslarından birine ulaşmış. Biz uyguladığımız politikalarla faizin, milli gelirimizin de bütçemizin de içindeki payını daha da azaltacağız. Biz, düşük faiz ortamında vatandaşımızın birikimleri yatırıma gitsin, ülkemizin refahı daha da artsın diyoruz; muhalefet faiz lobilerinin sözcülüğünü yapar gibi davranmaya devam ediyor. İşte bizimle muhalefet arasındaki asıl fark budur" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Nureddin Nebati Türkiye Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Bilirkişi:

Öyle görünüyor ki tüik i kapatıcam vaadi veren parti daha çok oy alacak. Çünkü enflasyon aralıkta yüzde 1 diyip maaş zamlarını ona göre düşük verip sonra vergi güncellemesini yüzde 125 yaparsınız , tüik personeline de yemek parasına yüzde 170 yaparsanız size kim inanacak..

Cevap Yaz123Yayından Kaldır
erkan tortumcu:

valla kim ne derse desin ben enflasyonumu kendim hesaplıyorum geçen yıl aldığım ürünü aynı yerden alıyorum geçtiğimiz hafta geçen yıl 30 tl ye aldığım ürünü 199 liraya aldım değişik ürünlerle hesaplıyorum en düşük %400 enflasyon çıkıyor

Cevap Yaz137Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title