Haberler

Avrupa'da Patent Konusunda Lideriz

Güncelleme:

5. Türk Patent Ödülleri'nde "En Fazla Patent Başvurusu Yapan Üniversite" ödülünü İstanbul Üniversitesi aldı.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak'a "En Fazla Patent Başvurusu Yapan Üniversite" ödülünü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 Nisan 2016 tarihinde Ankara'da düzenlenen törende verdi.

İstanbul Üniversitesi 2015 yılında bilişim, mobilya, malzeme, gıda, enerji, elektrik, çevre, biyomedikal teknolojiler gibi birçok alanda 73 buluş için patent başvurusunda bulundu. İstanbul Üniversitesi 2014 yılında da en fazla patent başvurusu yapan üniversite olmuştu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında 2011'den bu yana Avrupa'da en fazla marka başvurusunun yapıldığı ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Geçen yıl 110 bin marka başvurusuyla aynı başarının devam ettiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu veriler Türk insanının kendi markasını oluşturma arzusunu ve girişimci ruhunu açık bir şekilde ortaya koyuyor. Bu azmin önünde hiçbir gücün durması mümkün değildir. Yeter ki önünü açalım ve desteklerimizi verelim. Yeni Türkiye yolunda kararlılıkla yürüyoruz. Allah'ın izniyle 2023 hedeflerimize mutlaka ama mutlaka ulaşacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın." Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödüle layık görülen ve Türkiye'nin gücüne güç katan firmaları, kurumları ve temsilcilerini tebrik etti.

"Katma Değer Yaratan Projeler Üretiyoruz"

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak yaptığı açıklamada başvuruda bulunan tüm öğretim üyelerini ve üniversite mensuplarını tebrik ettiğini belirterek teşekkürlerini sundu. Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak: "İstanbul Üniversitesi, araştırma üniversitesi olma yolunda çok büyük ve hızlı adımlar atıyor. Teknolojik gelişmeleri eğitim sistemimize başarılı şekilde entegre ediyoruz. Katma değer yaratan projeler üreterek bilimsel alanlarda ülkemizi başarı ile temsil eden üniversitemiz uluslararası rekabette önemli bir yapı taşı. Ar-ge ve inovasyon alanlarında çalışmalarımızı güçlendirerek üniversiteler arasındaki liderliğimizi önümüzdeki yıllarda da koruyacağız" şeklinde konuştu.

Patentler Ülke Gelişimine Büyük Katkı Sağlıyor

TC Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, buluş, marka ve tasarım sahiplerinin ar-ge ve yeniliğe önem vererek fark oluşturduklarını, bu kişilerin hem kendi gelişimlerine hem de ülkenin gelişimine büyük katkı sağladıklarını söyledi. Ödül kazanan tüm şahıs ve kuruluşları tebrik eden Bakan Işık, "Bugün ödül alanlar, aslında en büyük ödülü, bir şey başarmanın verdiği o muazzam duyguyu tadarak zaten kazanmış durumdalar" diye konuştu.

"50 Bin Buluş Başvurusu Hedefliyoruz"

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ise konuşmasında, 2015 yılında patent, marka, tasarım başta olmak üzere Türkiye'de en fazla sınai mülkiyet başvurusu yapan kişi, kurum ve kuruluşları ödüllendirmek üzere bir araya geldiklerini ifade etti. Asan, 2002'de bir yılda yapılan patent başvurusunun bugün 3 haftada yapıldığını belirterek, "2023'te en az 50 bin buluş başvurusunun yapıldığı bir Türkiye hedefliyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve TPE Başkanı Prof. Dr. Habip Asan tarafından, ödüller sahiplerine takdim edildi.

Kaynak: Bültenler / Güncel

İstanbul Üniversitesi Mahmut Ak Türkiye Güncel Haberler

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

İran Cumhurbaşkanı Reisi helikopter kazasında hayatını kaybetti! İşte son 24 saatte tüm yaşananlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

Bakmadan Geçme

Astrolog şampiyonluk tahminleri 2024! Astrologlar Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak diyor? Milli yasta bankalar açık mı? 21 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? X çöktü mü, Twitter çöktü mü, sorun mu var, problem ne? 21 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 21 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 21 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 21 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 21 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 21 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Cüneyd öldü mü, intihar mı etti? Kızıl Goncalar Cüneyd diziden ayrıldı mı? 21 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 21 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi!
Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title