Haberler

Asya-Afrika Zirvesi

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Yürüyüş-Liderlerin fotograf çekimi-Joko Widodo'nun konuşması Asya-Afrika Zirvesi- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Asya-Afrika Konferansı'nın 60. yıl dönümü ile Yeni Asya-Afrika Stratejik Ortaklığı'nın 10. yıl dönümü anma törenlerine katıldı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Asya-Afrika Zirvesi'nin son gününde, Endonezya'nın Bandung şehrinde, Asya-Afrika Konferansı'nın 60. yıl dönümü ile Yeni Asya-Afrika Stratejik Ortaklığı'nın 10. yıl dönümü anma törenlerine katıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: -Yürüyüş-Liderlerin fotograf çekimi- Joko Widodo'nun konuşması Asya-Afrika Zirvesi- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Asya-Afrika Konferansı'nın 60. yıl dönümü ile Yeni Asya-Afrika Stratejik Ortaklığı'nın 10. yıl dönümü anma törenlerine katıldı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Asya-Afrika Zirvesi'nin son gününde, Endonezya'nın Bandung şehrinde, Asya-Afrika Konferansı'nın 60. yıl dönümü ile Yeni Asya-Afrika Stratejik Ortaklığı'nın 10. yıl dönümü anma törenlerine katıldı.Asya-Afrika Konferansı'nın 60. yılı, başkent Cakarta'da başlayan ve iki gün süren Asya-Afrika Zirvesi için gelen liderlerin katılımıyla kutlandı. Törene katılan liderler Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo önderliğinde 60 yıl önce ilk kez Bandung'da gerçekleştirilen Asya-Afrika Konferansı'nda olduğu gibi "Özgürlük Binası"na yürüdü. Yürüyüş esnasında Endonezya dansları ve yöresel kıyafetleri sergilendi. "Özgürlük Binası"na giren liderler, sahneye çıkarak toplu fotoğraf çektirdi. Törenlerde Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Arınç temsil etti.Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, burada yaptığı konuşmada, Asya ve Afrika ülkelerini eşitliğe dayalı ortaklıklar kurarak refah yolunda çalışmaya devam etmeye davet ettiğini söyledi.Asya-Afrika ülkelerinin, Asya-Afrika Konferansı'nın 60. yıl dönümü anısına ekonomik ve ticari işbirliği yoluyla refah yaratmak için omuz omuza çalışması gerektiğini ifade eden Widodo, "Endonezya'nın cumhurbaşkanı olarak, Endonezya'nın yoksulluktan henüz kurtulamadığının ve hala dünyanın birçok gelişmiş ülkesinin gerisinde kaldığının farkındayım. Aynı zamanda Asya ve Afrika'daki arkadaşlarım da bu sorunlarla karşı karşıya. Bu nedenle 60 yıl önce Bandung'da gerçekleşen konferansın ruhun tekrar yakalanarak, omuz omuza çalışmalıyız" dedi.Asya-Afrika Konferansı'nın 60. yıl dönümünde düzenlenen zirveye, 56 Asya-Pasifik ülkesi ile 54 Afrika ülkesi davet edildi. 1955 Bandung Konferansı'nın devamı niteliğindeki zirvede, Asya ve Afrika ülkelerinin kalkınma sorunları, bu ülkelerin ortak sorunlarına çözüm bulunabilmesi için iki kıta arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi konuları ele alındı.

Kaynak: AA / Güncel

Joko Widodo Bandung Politika Güncel Haberler

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

İsrail Başbakanı Netanyahu savaş kabinesini feshetti

İsrail Başbakanı Netanyahu savaş kabinesini feshetti

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye 'asgari ücret' çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye "asgari ücret" çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

CHP'li Yazgan'dan AK Parti için sert sözler: Kılımız kıpırdamaz

CHP'li Yazgan'dan AK Parti için sert sözler: Kılımız kıpırdamaz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title