Haberler

Antivirüs Programlarının Eksiklerini Usom Bildirecek

Siber güvenlik için oluşturulan USOM'un, zararlı yazılımların tespitinde eksiklik tespit ettikleri antivirüs programlarının üretici firmalarıyla bilgi paylaşımında bulunacağı bildirildi USOM Koordinatörü Korkmazer: "Bazen antivirüs programlarının zararlı yazılımları bulması 20 günü bulabiliyor" "Bu sürede sıkıntı yaşanmaması amacıyla firmalara, kuracağımız altyapıyla tespit ettiğimiz zararlı yazılımlarla ilgili eksikliklerini gidermeleri için bildirimde bulunacağız"

EMRE UMURBİLİR - Siber güvenlik için oluşturulan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezinin (USOM), zararlı yazılımların belirlenmesinde eksiklik tespit ettikleri antivirüs programlarının üretici firmalarıyla bilgi paylaşımında bulunacağı bildirildi.

USOM Koordinatörü Mehmet Selçuk Korkmazer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, USOM'un karşılığı yurt dışı kuruluşlar CERT'lerle siber saldırılarla ilgili bilgi alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Siber saldırı yöntemleri arasında, e-posta adresine bir kurumdan gönderilmiş gibi gösterilen mesajda yer alan link aracılığıyla sahte internet sitesine yönlendirilerek kullanıcının kişisel bilgilerinin çalınması yöntemi "phishing"in de bulunduğunu değinen Korkmazer, şunları anlattı:

"Bu yöntemle kullanıcıları kandırıp, bilgilerini çalıyorlar. Son olarak geçen hafta bir operatörümüzün sayfası phishing yapıldı. Saldırının ABD merkezli olduğu tespit edildi ve durum bildirildi. Onlar da konuyla ilgilendi. İhbarlarımızın hepsi dikkate alınıyor ve gereği yapılıyor. Gezi olaylarında da İçişleri Bakanlığının e-posta kullanıcı adı ve şifreleri bu yöntemle alınmıştı. Hemen olaya müdahale edip konuyla ilgili kamu kurumlarını uyardık, çok yayılmadı. Bu yöntemi, maddi kazanç elde edebilecekleri bilgileri çalmak için de (O kurumun veritabanına ulaştık, bilgileri çaldık) diye sosyal medyayı kandırmak için kullanan var."

Korkmazer, kişisel bilgilerin çalınmasını önlemek için kullanıcıların gelen mesajlardaki linke tıklamak yerine, kurumun adresini kendisinin yazıp ilgili sayfaya gitmesinin yeterli olacağına dikkati çekerek, antivirüs programları olmamasının bilgisayarların siber saldırılarda kullanılmasına yol açtığını kaydetti.

Korkmazer, antivirüs programlarının, yeni "botnet"leri bulmasının zaman alabildiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Bazen antivirüs programlarının zararlı yazılımları bulması 20 günü bulabiliyor. Bu sürede sıkıntı yaşanmaması amacıyla firmalara, kuracağımız altyapıyla tespit ettiğimiz zararlı yazılımlarla ilgili eksikliklerini gidermeleri için bildirimde bulunacağız. Ülkemizde sıkıntı olmasıolmasın diye (Sizin program virüsü bulamıyor, bulması için yardımcı olalım) diyeceğiz. Ticari kaygılarla buna itiraz gelebilir ama biz kendimiz bulacağımız için bu bilgiyi verme hakkımız var."

"En çok Almanya'dan ihbar geliyor"

Korkmazer, yurt dışındaki CERT'lerden Türkiye merkezli siber saldırılarla ilgili ihbarların kendilerine ulaştığını belirterek, "Şu ana kadar gelen ihbarların yüzde 60'ı, Almanya'dan geliyor. Bunun nedeni, orada kurulan yapının etkinliği. Biz de aynı etkinlikte sistem kuracağız" dedi.

İnternet Geliştirme Kurulu ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu koordinasyonu ile 83 büyük firmanın da katılımıyla Siber Güvenlik İnisiyatifi oluşturulduğuna değinen Korkmazer, bu firmalardan siber saldırılarla ilgili ihbarların gelmeye başladığını dile getirdi.

Korkmazer, kamuda kurulacak Siber Olaylara Müdahale Ekiplerinin (SOME), koordinasyonlarında çalışacağını belirterek, usul ve esasların çıkmasının ardından ilgili kuruluşlarda SOME'lerin kurulmasının gelecek yılın eylül ayında tamamlanmasının planlandığını, kritik kurumlarda ise SOME'lerin kurulmasına öncelik verdiklerini kaydetti. - İzmir

Kaynak: AA / Güncel

Mehmet Selçuk Almanya Politika Güncel Haberler

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

Duru Nayman kimdir? Arda Güler'in sevgilisi Duru Nayman kaç yaşında, nereli? OBP puanı nedir, ne işe yarar? OBP puanı nasıl hesaplanır? Yurt dışı çıkış harcı ne kadar oldu? Yurt dışı çıkış harcı nereden alınır? Emekli maaşı 12 bin TL mi oldu? Emekli maaşı kaç TL, ne kadar? En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Emekli maaşı açıklandı mı? İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İşletme taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! CANLI ALTIN KURU | Bugün çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 16 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? HUKUK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Hukuk taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! YKS yerleştirme puanı nedir? Ek yerleştirme puanı nedir, nasıl kullanılır? Evde bakım yardımı hesaplara yattı mı? Evde bakım yardımı ne kadar? Antalya'da aylarca işkence gören genç kimdir? Olay ne, nerede oldu? 3. DÖNEM AÖL SINAVA GİRİŞ BELGESİ 2024 l AÖL 3. Dönem sınav yerleri açıklandı mı ? YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Yazılım Mühendisliği taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS psikoloji taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! ÖN LİSANS NEDİR? Ön Lisans 2 yıllık mı oluyor? 2 yıllık bölümler hangileri?
Yurt dışı çıkış harcına büyük zam! 150 liradan 500 liraya çıkartıldı

Yurt dışı çıkış harcına büyük zam! 150 liradan 500 liraya çıkartıldı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title