Haberler

GAZİANTEP - Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Özkaya, bölge toplantısında konuştu

Güncelleme:

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanvekili Kadir Özkaya, bireysel başvuru yüklerinin giderek arttığını belirterek, bu konuda gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanvekili Kadir Özkaya, bireysel başvuru yüklerinin giderek arttığını belirterek, bu konuda gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

AB ve Avrupa Konseyi iş birliğiyle yürütülen "AYM'nin Temel Haklar Alanındaki Kararlarının Etkili Şekilde Uygulanmasının Desteklenmesi Projesi" kapsamında, Gaziantep'teki bir otelde dün başlayan "Adli Yargıda Bireysel Başvuru İhlal Kararları ve İhlalin Sonuçlarının Ortadan Kaldırılması Bölge Toplantısı" ikinci gününde, idari yargıya yönelik devam etti.

AYM Başkanvekili Kadir Özkaya, yaptığı konuşmada, AYM'nin diğer paydaşlarla iletişim halinde olması gerektiğini ifade etti.

Toplantı sürecinde yapılacak eleştirilerin, önerilerin kendileri için çok değerli olacağı belirten Özkaya, toplantının sistemin işleyişine ilişkin idari yargı yerlerinde ortaya çıkan sorunların tespit edilerek giderilmesine ve başarılı sonuçların ortaya çıkmasına vesile olacağına inandığını ekledi.

AYM'ye yapılan bireysel başvuruların yükünün arttığına dikkati çeken Özkaya, şunları söyledi:

"Hukukun üstünlüğünün güvenceli bir şekilde varlığını sürdürmesinin temel koşullarından birisi de adalet sisteminin işleyişinde ilk derece ve istinaf mahkemeleri ile Anayasa Mahkemesi de dahil olmak üzere yüksek yargı mercilerinde verilen kararların temel hak ve özgürlüklere ilişkin evrensel standartlarla uyumlu olmasıdır. Bu vazgeçilmez bir gerekliliktir. Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru yükü giderek artmaktadır. Mahkememiz bireysel başvuruda artan iş yükünde başa çıkabilmek için gerekli tedbirleri almış ve almaya da devam ediyor. Bununla birlikte bireysel başvurunun etkili bir hak arama yolu olarak devam edebilmesi, hukuk sistemimizin daha az ihlale neden olacak şekilde iyileştirilmesi de yapılan sorunlarımızın giderilmesine bağlıdır."

Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuru yoluyla ülkedeki tüm hak ihlali iddialarını tek tek inceleyip karara bağlamasının fiilen mümkün olmadığını ifade eden Özkaya, "Bu nedenle mahkememizin mümkün olduğu ölçüde ihlalin kaynaklarını tespit ederek, yeni ihlallerin önleyecek şekilde temel ilke ve esasları belirlemesi gerekir. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesince verilen ihlal kararlarından sonra yüksek yargının, derece mahkemelerimizin aynı yada benzer uyuşmazlıklarda anılan ilke ve esasları uygulayarak yeni başvuruların yapılmasına neden olmama noktasında gerekli gayreti göstermeleri beklenmektedir." diye konuştu.

Programa, AYM, Yargıtay ve Danıştay üyeleri ile Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Yusuf Kaya, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Metin Kahraman ile bölgede görevli hakim ve savcılar katıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Haberler

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

Salda Gölü tehlike altında mı? Valilik tepki çeken fotoğrafı böyle savundu

Salda Gölü tehlike altında mı? Valilik tepki çeken fotoğrafı böyle savundu

Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

Bakmadan Geçme

Döviz büroları bayramda açık mı? Döviz büroları kurban bayramında kapalı mı, açık mı? Kurban Bayramında yollar ücretsiz mi? Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara bedava mı? Türkiye - Gürcistan maçı hangi kanalda, saat kaçta? Türkiye - Gürcistan maçı nereden izlenir? Yalan dizisi hangi gün? Yalan dizisi hangi kanalda, saat kaçta başlayacak? Sansar Salvo tutuklandı mı? Ünlü rapçi Sansar Salvo neden cezaevine girdi, sebebi ne? Sansar Salvo neden hapse girdi? Bayram hangi gün bitiyor? Kurban Bayramı kaç gün sürecek, ayın kaçında, hangi tarihte bitecek? 22 Haziran hangi burç? 22 Haziran'da doğanlar hangi burç oluyor? 22 Haziran tarihi hangi burç olur? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 18 Haziran Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 18 Haziran dün gece deprem mi oldu? ECZANELER BAYRAMDA AÇIK MI 2024? 17-18-19 Haziran Bayramda eczaneler kapalı mı olacak, kaç gün açık olacak? BAYRAMDA OTOBÜSLER ÜCRETSİZ Mİ? Kurban Bayramı boyunca toplu taşıma bedava mı? Metro, metrobüs, otobüs, tramvay ücretsiz mi? Bursaspor'un yeni teknik direktörü kim oldu? Pablo Martin Batalla kimdir, kaç yaşında? TRT 1 canlı maç izle! TÜRKİYE- GÜRCİSTAN CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Türkiye- Gürcistan maçı ne zaman? Türkiye- Gürcistan maçı saat kaçta, hangi kanalda? Arda Güler Milli Takım'da oynayacak mı? Montella Arda Güler'i ilk 11'de oynatacak mı?
Dünya, Batı Kudüs'teki Netanyahu karşıtı gösteriyi konuşuyor! Sert müdahale karelere böyle yansıdı

Dünya, Batı Kudüs'teki Netanyahu karşıtı gösteriyi konuşuyor! Sert müdahale karelere böyle yansıdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title