Haberler

Aliya Izzetbegoviç Mardin Artuklu Üniversitesinde anıldı

Güncelleme:

Mardin Artuklu Üniversitesi, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı ve Gazi Üniversitesi ortaklığında düzenlenen ve 'Aliya İzzetbegoviç'i Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri' çerçevesinde "Resim Sergisi ve Aliya Bir Medeniyetin Yeniden İnşası" konulu panel MAÜ ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe, MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı HayrullahBaşer, Ortadoğu ve Orta Asya AraştırmalarıEnstitüsü Direktörü Prof. Dr. Hilmi Demir, Anayasa Mahkemesi Basın Müşaviri Dr. Osman Arslan ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Aliyev'i sadece anmanın yeterli olmadığını belirterek açılış konuşmalarını yapan Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Başer, Aliya'yı öncelikle tanımak, verdiği mesajı anlamak gerektiğini ifade ederek, batının demokrasi ve sekülerizm gibi kulağa hoş gelen cazip kavramlarla dünyayı kolonileştirerek sömürge toplumu meydana getirmesine karşın Aliyev'in duruşunda medeniyetin yeniden inşa edilmesinin önemine vurgu yaptı.

İslam dünyasının 20. yüzyılda yetiştirmiş olduğu müstesna şahsiyetlerinden biri olan merhum Aliya İzzetbegovic, sadece Bosna Hersek devletinin kurucu lideri ve ilk cumhurbaşkanı değil, aynı zamanda bir âlim, bir mütefekkir, bir dava ve aksiyon adamı olduğunu belirterek konuşmalarına başlayan MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar;

"Aliya İzzetbegovic katı bir ideolojik baskı altında inleyen bir ülkede korkmadan, cesurca Müslüman kimliğini haykırmış, savunmuş ve bu uğurda nice çile ve eziyetlere göğüs germiş aynı zamanda bilge lider karakteri ile milletine önderlik etmiştir. İzzetbegovic yeri geldiğinde bir siyasetçi ve devlet adamı, yeri gelince bir ilim adamı, yeri gelince de İslam davasının bir neferi olmuştur. Zaman, mekân ve aktörler değişti ama zulüm ve yaşanan zulmü tribünlerden seyreden anlayış hiç değişmedi. 30 sene önce Bosnalı Müslümanlar katledilirken dünya olanları sessizce izliyordu, bugün ise Suriye'de, Filistin'de, Yemen'de, Arakan'da ve birçok İslam beldesinde benzer manzaraları izlemekle yetiniliyor. Bunun yolu da toplumlarına önderlik edenlerin, tribünlerden sahaya inerek Aliya gibi inisiyatif alması ve harekete geçmesidir. Kısaca, ihtiyacımız olan Aliya'nın izzet ve cesaret dolu duruşunu ortaya koymaktır. İslam âlemi ve tüm dünyanın Aliya'nın hayatından ve mücadelesinden öğreneceği çok şey, alacağı çok ders vardır." dedi.

Mardin Artuklu ÜniversitesiÖğretim Üyesi Doç. Dr. Kamuran Gökdağ'ın Moderatörlüğünde gerçekleştirilen "Aliya Bir Medeniyetin Yeniden İnşası" konulu panel, Ortadoğu ve Orta Asya AraştırmalarıEnstitüsü Direktörü Prof. Dr. Hilmi Demir ile Anayasa Mahkemesi Basın Müşaviri Dr. Osman Arslan'ın sunumları ile devam etti.

Panel sonrası 'Aliya İzzetbegoviç'i Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri' kapsamında Rektörlük Fuaye alanında bulunan resim sergisinin açılışı yapıldı.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Aliya İzzetbegoviç Artuklu Güncel Haberler

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Duyunca şok olacaksınız! İşte Arda Güler'in yeni adresi

Duyunca şok olacaksınız! İşte Arda Güler'in yeni adresi

Bakmadan Geçme

EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 21 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 21 Haziran burç yorumları nedir? İskoçya İsviçre maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İskoçya İsviçre maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İskoçya İsviçre maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! İskoçya İsviçre maçı ne oldu? İskoçya İsviçre maçı CANLI izle! (EURO 2024) İskoçya İsviçre EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? Almanya Macaristan maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Almanya Macaristan maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Almanya Macaristan maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Almanya Macaristan maçı ne oldu?
Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title