Haberler

Akbank'ın 9 Aylık Net Kârı 2.42 Milyar Lira

Toplam aktifleri dokuz aylık dönemde yüzde 10 yükselen Akbank'ın bu dönemdeki netk karı 2.42 milyar lira olarak gerçekleşti.

Toplam aktifleri dokuz aylık dönemde yüzde 10 yükselen Akbank'ın bu dönemdeki netk karı 2.42 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankanın 2014 yılı ilk dokuz aylık finansal sonuçlarını değerlendiren Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, yılın ilk 9 ayında 3 milyar 102 milyon lira brüt kar elde ettiklerine işaret ederek, "Brüt karı üzerinden 686 milyon lira vergi karşılığı ayıran bankamızınkonsolide net karı 2 milyar 416 milyon lira oldu" dedi.

"Akbank olarak bu dönemde geçtiğimiz yılsonuna kıyasla aktiflerimizi yaklaşık yüzde 10 büyüterek 214 milyar liranın üstüne çıkardık. Ayrıca aynı dönemde, nakdi ve gayrinakdi kredilerimizle ekonomimizin büyümesine sağladığımız desteği yüzde 11'in üstünde bir büyümeyle 165 milyar liranın üstüne yükselttik" dedi.

Binbaşgil, Türkiye'nin yatırım, üretim ve ihracat odaklı bir büyüme modeline odaklandığını vurgulayarak, "KOBİ'lere ayrı bir önem veriyoruz. Orta, küçük, mikro ölçekli işletmeler ve Kurumsal kredilerimiz yoluyla reel sektöre sağladığımız desteği 91 milyar lira'si nakdi kredi olmak üzere toplamda 122 milyar liranın üstüne çıkardık" dedi.

Büyürken finansal sorumluluklarını koruduklarının altını çizen Binbaşgil, makro ihtiyati tedbirlere paralel reel sektöre yönelik kredilerin bireysel kredilere oranla çok daha iyi geliştiğini, kredi kartları kredilerinde ise planlı bir küçülme gerçekleştiğini söyledi.

Akbank'ın sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahip olduğunu vurgulayan Binbaşgil, "3. çeyrek sonu itibarıyla takipteki kredi oranımız yüzde 1.7 seviyesinde bulunuyor" dedi. Takipteki kredi karşılıklarına da değinen Binbaşgil, Akbank'ın genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yüzde 181 karşılık ayırdığının altını çizdi.

Tasarruf bilincini tabana yaymaya yönelik çalışmalarının bankanın mevduatına olumlu yansımasından memnuniyet duyduklarını söyleyen Binbaşgil, "Mevduat Birikim hesapları ile her ay yaklaşık 200 bin müşterimiz Akbank'ta düzenli birikim yapıyor. Toplam mevduatımız yüzde 8'in üstünde bir büyümeyleyaklaşık 122milyar lira'yeyükseldi" dedi ve şöyle devam etti:

"Mart ayında yaklaşık 1.4 milyar dolarlık yılın ilk sendikasyon kredisini aldık. Bunun yanında, Haziran ve Temmuz'dayaklaşık 1.3 milyar dolar tutarında seküritizasyon işlemini de gerçekleştirdik. Son olarak geçtiğimiz Ağustos'ta 1.5 milyar dolar büyüklüğündeki sendikasyon işlemimizi tamamladık." - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Hakan Binbaşgil Akbank Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 22 Temmuz günün maçları nereden izlenir? 23 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 23 Temmuz burç yorumları nedir? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? Bugün Süper Loto sonuçları açıklanacak mı? Süper Loto bugün kazanan numaralar neler olacak? CANLI DOLAR KURU #128184 1 Dolar kaç TL? Dolar ne kadar, yükseldi mi? Tarım Kredi Kooperatif atıksız alışveriş nedir? Tarım Kredi sıfır market alışverişi nasıl yapılır? Kızılcık Şerbeti Firaz kim? Batuhan Yüzgüleç kimdir, kaç yaşında ve hangi dizilerde oynadı? Fenerbahçe, Lugano'ya kaybederse ne olacak? Fenerbahçe UEFA Avrupa Ligi 3. Eleme Turu'nda kiminle karşılaşacak? Kore Cilt Bakımı nedir? Kore Cilt Bakımı evde nasıl yapılır? Kore Cilt Bakımı yararlı mı, zararlı mı? Lille hangi ülkenin takımı? Lille'nin teknik direktörü kim, hangi oyuncular var? Güneş kremi faydaları ve zararları neler? Güneş kremi alırken nelere dikkat etmek gerekir? Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turundaki muhtemel rakibi kim olacak? Busenaz Sürmeneli kimdir? Busenaz Sürmeneli nereli, kaç yaşında? Busenaz Sürmeneli kaç şampiyonluğu var? ABD Başkanlık seçimi ne zaman? ABD Başkan adayları kimler? Özge Özacar kimdir? Özge Özacar nereli, kaç yaşında? Özge Özacar sevgilisi var mı? 2024 Paris Olimpiyatları ne zaman? Paris Olimpiyatlarına kaç ülke katılıyor, Türkiye katılıyor mu?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title