Haberler

3'üncü Altın Çınar Film Festivali'nde Zeki Alasya Unutulmadı

Kayseri Valiliği, Talas Belediyesi ve Yücel Çakmaklı Film Atölyesi işbirliğiyle düzenlenen 3'üncü Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali, sinemanın usta oyuncularının katıldığı renkli geceyle sona erdi.

Kayseri Valiliği, Talas Belediyesi ve Yücel Çakmaklı Film Atölyesi işbirliğiyle düzenlenen 3'üncü Uluslararası Kayseri Altın Çınar Film Festivali, sinemanın usta oyuncularının katıldığı renkli geceyle sona erdi. Gecede yaşamını yitiren usta oyuncu Zeki Alasya da anıldı.

Kadir Has Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen gece kokteyl ile başladı. Sinema ve tiyatronun ünlü yönetmen ve oyuncularının katıldığı program, Kayseri ve Talas'ın kısa tanıtımıyla devam etti.  5-8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen ve bu yılki teması "Filistin" olan festivalin yönetmeni Akif Kaya, 124'ü kısa, 40'ı belgesel ve 26'sı animasyon olmak üzere toplam 190 filmin başvuruda bulunduğunu söyledi.  Festival Danışma Kurulu ve Ulusal Belgesel Seçici Kurul Başkanı sinema yazarı senarist Burçak Evren, festivalin kendine özgü bir özelliğe sahip olduğunu belirterek, "Buradaki iletişim fakültesinde yetişen gençler, sinemayı burada öğrendikten sonra bu kente atölye armağan ederek borçlarını ödüyorlar" dedi.

Festivalin ev sahiplerinden Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, hükümetin sinema sektörüne teşvik verdiğini ifade ederek, "Özellikle animasyon sektörüne ve yurtdışı tanıtıcı filmler destekleniyor. Sinemanın bu tür fonlarla desteklenmesiyle hem sektör gelişecek, hem de istihdama katkı sağlayacak. Talas'ta başlayan bu serüvenin Kayseri, Türkiye ve uluslararası arenaya yansıması ve çınarın büyümesi çok önemli" şeklinde konuştu.

ZEKİ ALASYA DA ANILDI

Festivalin onursal başkanı Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri denildiğinde akla ticaret, sanayi, sucuk, pastırma ve mantının yanında artık kültür, sanat, turizm ve film festivali geleceğini kaydetti. Vali Düzgün, "Bu tür festivallerle ülkemiz kültür mirasını dünyaya tanıtma fırsatı buluyor. Ayrıca sinemamızın emektar isimlerini hayattayken onore etmeye çalışıyoruz. Bu arada Sayın Zeki Alasya'yı rahmetle anıyorum" diye konuştu. Konuşmaların ardından Zeki Alasya'nın fotoğrafı ekrana yansıtılarak anıldı.

Daha sonra sinemaya yıllarını veren Suna Selen, Suzan Avcı ve Yılmaz Köksal'a 'Sinemanın Altın Çınarı Ödülü' verildi. Yılmaz Köksal sağlık sorunları nedeniyle gelemeyince ödülünü Yusuf Sezgin aldı. Gecede en iyi animasyon ödülü, 'Altın Vuruş' filmiyle Gökalp Gönen'e, en iyi belgesel ödülü 'Hafsa' filmiyle Emre Karapınar'a ve en iyi kısa film ödülü 'Edifice' filmiyle Irmak Karasu'ya verildi. Irmak Karasu geceye katılamayınca ödülünü Hatice Şendil aldı. Gala, Grup Patika'nın birbirinden güzel Karadeniz ve Kayseri yöresi türküleriyle sona erdi. - Kayseri

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Zeki Alasya Kayseri Politika Güncel Haberler

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Bakmadan Geçme

Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 25 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar #128240 25-26 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak 2024? #128196 25-26 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Gaddar ne zaman final yapacak? #129300 #128250 25 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title