Haberler

2024 Taklamakan Rallisi Xinjiang'da Başladı

Güncelleme:

2024 Taklamakan Rallisi, Çin'in kuzeybatısındaki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin Kaşgar kentinde başladı. Ralli, 4.300 kilometreden fazla bir mesafeyi kapsayacak ve çöl etaplarından oluşacak. Otomobil ve motosiklet kategorilerinde yarışacak olan pilotlar arasında geçen yılın şampiyonları da yer alıyor.

ÇEKİM TARİHİ: 20 Mayıs 2024

KONUM: Urumqi, Çin

1. 2024 Taklamakan Rallisi'nden çeşitli görüntüler

2024 Taklamakan Rallisi Pazartesi günü Çin'in kuzeybatısındaki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin Kaşgar kentinde başladı.

Bu yılki ralli 4.300 kilometreden fazla bir mesafeyi kapsıyor. 10 özel etap içeren ve güzergahında Kaşgar, Hotan ve Aksu gibi bölgeler bulunan rallinin yarısından fazlası çöl etaplarından oluşuyor. Yaz aylarında Taklamakan Çölü'nün kavurucu sıcaklıkları hem yarışçıların hem de araçların sınırlarını zorlayacak.

Otomobil kategorisinde yarışan 90 araç pilotu arasında, geçen yıl mekanik bir arıza nedeniyle şampiyonluk şansını erken kaybeden Han Wei de yer alıyor. Han, son şampiyon Zi Yungang, Zhang Guoyu ve Liu Yangui ile karşı karşıya gelecek.

Motosiklet kategorisinde ise, geçen yılki ilk rallisini dördüncü sırada tamamlayan 26 yaşındaki Fransız sürücü Neels Theric, bu yılın başlarında düzenlenen Dakar Rallisi'ndeki deneyiminin ardından en iyi şampiyon adaylarından biri olarak görülüyor.

İlk kez 2005 yılında düzenlenen Taklamakan Rallisi son yirmi yılda hızla gelişti. Uluslararası Otomobil Federasyonu'nun (FIA) 2024 spor takvimine dahil edilen ralliye katılım için küresel otomotiv üreticileri ve kulüplerinin federasyonun web sitesi üzerinden kayıt olmalarına olanak sağlandı.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Çin'in Urumqi kentinden bildiriyor.

(XHTV)

Kaynak: Xinhua / Güncel

Motosiklet Uygur Çöl Motosiklet Otomobil Spor Güncel Haberler

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Bayram günü infial yaratan olay! Atatürk anıtına baltalarla saldırdılar

Kızıldeniz'de tansiyon yüksek! Husiler, biri ABD'ye ait 3 gemiyi füzelerle yerle bir etti

Kızıldeniz'de tansiyon yüksek! Husiler, biri ABD'ye ait 3 gemiyi füzelerle yerle bir etti

Atatürk Anıtı'na baltayla saldırı! Provokatörlerden 'Neden' sorusuna 'Sadece Allah rızası için' yanıtı

Atatürk Anıtı'na baltayla saldırı! Provokatörlerden "Neden" sorusuna "Sadece Allah rızası için" yanıtı

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

Namaz çıkışı Özel'i kızdıran sözler: Bayram sabahı ne konuştuğunu bil

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title