Haberler

2. Uluslararası Assam İslam Birliği Kongresi

ASSAM Yönetim Kurulu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi, İslam coğrafyasının jeopolitik anlamda çok değerli olduğunu belirterek, "İslam coğrafyası, jeopolitik konumu, ortak medeniyet değerleri ve tarihi birikimi ile imkan, gayret ve hedeflerini birleştirerek, geleceğin...

ASSAM Yönetim Kurulu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi, İslam coğrafyasının jeopolitik anlamda çok değerli olduğunu belirterek, "İslam coğrafyası, jeopolitik konumu, ortak medeniyet değerleri ve tarihi birikimi ile imkan, gayret ve hedeflerini birleştirerek, geleceğin süper gücü olmaya namzet potansiyel bir güce sahip bulunmaktadır." dedi.

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin (ASSAM), Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER), Üsküdar Üniversitesi, İslam Dünyası STK'lar Birliği (İDSB) işbirliği ile düzenlediği 2. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Konferansı başladı.

Bu yıl, "İslam Ekonomisi ve Ortak Ekonomik Sistemler" temasıyla düzenlenen konferansta konuşan ASSAM Yönetim Kurulu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Tanrıverdi, amaçlarının İslam ülkeleri coğrafyası başta olmak üzere, dünya siyasetinde güncel sorunlarla ilgili akademik zemin üzerinde tespitler yapmak olduğunu söyledi.

İslam coğrafyasının jeopolitik değerine vurgu yapan Tanrıverdi, "İslam coğrafyası, jeopolitik konumu, ortak medeniyet değerleri ve tarihi birikimi ile imkan, gayret ve hedeflerini birleştirerek, geleceğin süper gücü olmaya namzet potansiyel bir güce sahip bulunmaktadır." diye konuştu

İslam birliğinin oluşturulmasının çağın zarureti olduğunu dile getiren Tanrıverdi, bu zaruretin İslam ümmeti tarafından idraki birliğin şartı olduğunu kaydetti.

ASSAM'ın hazırladığı ve İslam ülkelerinin bir irade altında toplanması için gereken adımları anlatan Tanrıverdi, "İslam Ekonomisi ve Ortak Ekonomik Sistemler" temasıyla düzenledikleri kongrede de ortak ekonomik sistemlerin ortaya koyulmasına çalışılacağını aktardı.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati ise Müslüman ülkelerin, güçlü, doğru ve kol kola girmek zorunda olduğunu söyledi.

Türkiye'nin büyüyüp güçlendiğini belirten Nebati, şöyle konuştu:

"Türkiye büyüyüp güçlendikçe, bize olan operasyonların sayısı artıyor. Biz operasyonları def etmekten yorulmadık, onlar da yeni operasyonlar düşünmekten yorulmadı açıkçası. İşte 17/25 Aralık, Gezi olayları, 15 Temmuz darbesi. Bir millet ayağa kalktı. Yetmedi, son olarak da ekonomik operasyon yaptılar. Ancak biz Türkiye olarak ümmetin de duasını üzerimize alarak bu işten de sıyrıldık. Toparlıyoruz, düzeliyoruz, güçleniyoruz, dengeleniyoruz. Şimdi disipline ederek inşallah bu milletin ve ümmetin daha da güçlü olması için amacımıza ulaşmış olacağız. Ama bunu bütün ülkelerle hep beraber yapmamız lazım."

"Ümmetin duası üzerimizde"

Toplantının başında sunucunun "İslam ümmeti tespih taneleri gibi dağıldı" ifadelerini hatırlatan Nebati, şöyle devam etti:

"Bunları toparlayacak güçlü bir Türkiye var. Bizim için çok önemli olan ümmetin duası üzerimizde. 'Allah Türkiye'yi ve Recep Tayyip Erdoğan'ı korusun' diye her an, her yerde dualar var. Hüzünle, göz yaşı ile secdede dua ediyorlar bize. O zaman bize büyük bir sorumluluk düşüyor: Öncülük yapmak. Bu öncülüğü yaparken de bütün Müslüman ülkelerin kol kola girmesini sağlayacak adımları atmak ve attırmak için her türlü imkanı sağlamak gerekiyor. Türkiye bu konuda gerekeni yapıyor, Allah Cumhurbaşkanımızı başımızdan eksik etmesin. O gereken her şeyi yapıyor ve Allah'a tevekkül ediyor. Milletine ve ümmetine de güveniyor."

Konferansın ortaklarından Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da yaptığı konuşmada, ekonomik hareketliliğin olduğu yerde sosyal hareketliliğin olacağını ifade etti.

İslam ülkeleri arasında birlikteliğin önemine işaret eden Tarhan, İslam devletleri arasında kültürel işbirliğinin arkasından, ekonomik ve sosyal işbirlikleri geleceğine inandığını söyledi.

İslam dünyasının bir medeniyet krizi yaşadığını ifade eden Tarhan, bunların fark edilip ortadan kaldırılmasıyla İslam birliğinin daha kaliteli bir duruma geleceğini aktardı.

Tarhan, İslam ve demokrasinin uyuştuğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

"Türkiye'de 'Dünya 5'ten büyük' diyen bir liderimiz var, Erdoğan o açıdan Türkiye için büyük şans öz güven çok önemli öz güveni ayakta tutmalıyız. Avrupa Parlamentosu gibi dünya parlamentosu da kurulmalıdır. Dünyadaki barış için… Maksat adaletse bu çağın yöntemi demokrasidir. Demokrasi ile İslam kültürü arasında doku uyuşmazlığı olmadığını düşünüyorum." görüşünü dile getirdi.

Konuşmasının sonunda Cemal Kaşıkçı cinayetine de değinen Tarhan, "Kaşıkçı cinayetine bakın. Bu ne biçim İslam devleti. Kabile devleti bu. Yabancılara karşı boynumuzu bükük hale getirdi." ifadesini kullandı.

İki ayrı salonda tebliğlerin sunumu ile devam edecek konferans, yarın kongre raporunun hazırlanmasının ardından tamamlanacak.

Kaynak: AA / Güncel

Güncel Haberler

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

'Kadını camdan atıyorlar' ihbarına giden polis evde ceset buldu

"Kadını camdan atıyorlar" ihbarına giden polis evde ceset buldu

3 ilde operasyon! Suç örgütü çökertildi, 2 elebaşı dahil 11 kişi yakalandı

3 ilde operasyon! Suç örgütü çökertildi, 2 elebaşı dahil 11 kişi yakalandı

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title