Haberler

Fatih Sultan Mehmet Han, Edirne'de Anıldı

Fatih Sultan Mehmet Han, Edirne'de anıldı "Edirneli 2'nci Mehmed ve Medeniyetler Bağlamında Edirne Sempozyumu" düzenlendi Fatih Sultan Mehmet Han doğumunun 585'inci yılında Edirne'de anıldıEDİRNE - Fatih Sultan Mehmet Han'ın doğumunun 585'inci yılı kapsamında Edirne Valiliği ve Trakya...

Fatih Sultan Mehmet Han, Edirne'de anıldı

"Edirneli 2'nci Mehmed ve Medeniyetler Bağlamında Edirne Sempozyumu" düzenlendi

Fatih Sultan Mehmet Han doğumunun 585'inci yılında Edirne'de anıldı

EDİRNE - Fatih Sultan Mehmet Han'ın doğumunun 585'inci yılı kapsamında Edirne Valiliği ve Trakya Üniversitesi öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi katkıları ile "Edirneli 2'nci Mehmed ve Medeniyetler Bağlamında Edirne Sempozyumu" düzenlendi.

Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezinde düzenlenen sempozyum da Fatih Sultan Mehmet'in eğitimi, hükümdarlık dönemi, şehzadelerin sünnet düğünleri, askeri dehası, teknoloji, lojistik, malzeme ve günümüze yansımaları anlatıldı. Sempozyuma, Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahameddin Başar, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Zekeriya Kurşun, Prof. Dr. Abdülkadir Özcan, Prof. Dr. Fevzi Yılmaz ve Yrd. Doç. Dr. Fatma Kaytaz ve Edirne kamu kurum ve kuruluş müdürleri katıldı.

Sempozyumda Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman'a tablo; Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman ise, Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu'na, Belediye Başkanı Recep Gürkan'a ve Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu'na Fatih'in 31 Mart'ta İstanbul'u fethinde kullandığı mini Şahi topları maketi armağan etti.

"Fatih, Türk milletinin yolunu aydınlattı"

Fatih'in Edirne'de doğduğunu ve tarihe geçtiğini söyleyen Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Musa Duman, "Millet Fatih gibi kahramanlardan çok şey öğrenir, zaten farklı oldukları için kahraman deriz. Fatih Sultan Mehmet Han'dan sonraki fertler olarak bizler neler öğrendik? Çok şeyler öğrendik. Devlet geleneği olmayan ilk defa onun döneminde yaşanan, teknolojide o zamana o kadar olmamış ve onun zamanında olan eğitim konusun da ve özel hayatında yaşadığı ve yaşadığı ilklerin adamı. 12 yaşında lazım olduğu için tahta çıkan ve sonra gerektiği için tahttan vazgeçmiş, gerektiği zaman tahta geçmiş bir sultan, devlet geleneğimizde bunu öğrenmiş. Tahta geçtikten sonra bir fetih gerçekleştirmiş. Edirne'den yolla çıkıp İstanbul gibi bir başkenti fethederek çağları değiştirmiş. Ne zaman değiştirmiş 21 yaşında iken. Türk milletinin yolunu aydınlatan devlet adamlarından biri oldu" dedi.

"Tekrar ayağa kalkmış, kendine gelmiş bir ülkeyiz"

Kültürü tekrar gün yüzüne çıkarmanın önemli olduğunu belirten Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, "'Konstantinopolis mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.' Sevgili peygamberimizin müjdelediği Fatih Sultan Mehmet, Edirne'de doğdu, büyüdü, tahta çıktı ve o güzel ordusunu burada hazırladı. Bu Hadis-i Şerif ile belgelenmiş, şereflenmiş çok değerli Edirne'ye hoş geldiniz. Rumeli topraklarını geçip Edirne'yi aldıktan sonra da başkentliği Bursa'da bırakmadı, geldi Edirne'ye kurdu. Buradan çıkarak İstanbul'u fethetti. 92 yıl bir başkentlik dönemi görüyoruz. Bu dönemde Edirne'de bir medeniyet ortaya çıktı. Bu medeniyet her anlamda Batı medeniyetlerine üstün geldi. Önce akınlarda üstün geldi, ilimde üstün geldi, sanatta üstün geldi, askerlikte üstün geldi. Önce gönüller fethedildi, akıllar fethedildi sonra topraklar fethedildi. Bu 92 yıl boyunca Edirne'de ne yaşandığını çok iyi anlamak zorundayız. Çünkü burada bir çağı kapatıp bir çağı açan övgüye layık bir şey vardır. Bu yaşanmış kültürü tekrar gün yüzüne çıkarmak için böyle bir toplantı organize ettik. 500 yıl 600 yıl bu topraklarda gerçekten çok huzurlu zamanlar geçirildi. Zayıflamasıyla birlikte maalesef bir Balkan İmparatorluğu olmuş Osmanlı, Balkanları kaybetti. Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yaşandı. Gazi Mustafa Kemal ile tekrar Anadolu'dan başlayarak milletimiz toparlandı. Şimdi artık tekrar ayağa kalkmış, kendine gelmiş bir ülkeyiz" ifadelerini kaydetti.

"Fatih ile Edirne'nin turizm kimliğine katkı sağlamak amacımız"

Fatih'in tarihi ve kültürel varlığının bilinmeyen yönünün ortaya çıkarılmasının önemine değinen Vali Yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, "Sayın Valimiz Günay Özdemir önderliğinde Edirne'nin bilinmeyen yönünü ortaya çıkarıp tarihi ve kültürel varlığına destek olmak üzere Fatih Sultan Mehmet 585'inci yıldönümü kutlama etkinliklerini başlattık. Bu çalışmalarımızda bize İstanbul'daki Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitemiz ve Trakya Üniversitemizin büyük katkıları oldu. Burada Fatih Sultan Mehmet'in çok yönlü kimliği gün boyunca tartışılacak. Bugünkü çalışmalar ile Edirne'nin özellikle turizm kimliğine bir derece katmayı Valilik olarak amaçlamaktayız" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Fatih Sultan Mehmet İstanbul Genel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title