Haberler

TÜİK rakamları açıkladı, memur ve emeklinin 4 aylık zam oranı netleşti

Güncelleme:

Türkiye İstatistik Kurumu'nun dün açıkladığı ekim enflasyon rakamları ile 4 aylık zam oranı kesinleşti. Son 4 ayda enflasyonun yüzde 7'yi geçmesiyle emeklilerin yüzde 10.84, memurun yüzde 11.84'lük zammı netleşti. 2023'te zammın yüzde 40 olması durumunda en düşük memur maaşı 12 bin 747 liraya ulaşacak.

Türkiye İstatistik Kurumu ekim ayı enflasyon oranını açıkladı. TÜİK'in verilerine göre enflasyon ekim ayında, aylık bazda yüzde 3,54, yıllık bazda ise yüzde 85,51 olarak açıklandı. Bu oranın dışında yıl bitimine kadar 2 kez daha aylık enflasyon oranı açıklanacak. Ve bu açıklanan tüm aylık enflasyon rakamları birleşerek, birçok kriterin yeniden belirlenmesinde rol oynayacak.

BU YIL BEKLENTİ YÜKSEK

Türkiye'de 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisi var. Memur ve emeklilerinin maaşları da açıklanacak bu rakamlarla belirlenecek. Ayrıca bu yıl bütçede yıllık personel giderinde yüzde 56 artış var. Sözleşmelerde belirlenen zamlara ek olarak seyyanen zam da eklenmesi beklentiler dahilinde. Yeni yılda memur ve memur emeklilerinin maaşlarında ek göstergeye bağlı olarak artış yaşayacak.

MEMUR MAAŞI NASIL HESAPLANIYOR

Memur maaşı, önceden yapılan toplu sözleşmede bildirilen şartlar ışığında hesaplanıyor. Memur maaş ve emeklilerin aylığı 6 ayda bir olmak üzere yılda iki kez zamlanıyor. Maaşların belirlenmesinde aylık enflasyon farklarının toplamı çok önemli. Çünkü, sözleşmede belirtilen artış oranına, 6 aylık enflasyon toplamının sözleşmede belirtilen oranı geçen kısmı ekleniyor.

4 AYLIK ENFLASYON RAKAMI, TOPLU SÖZLEŞME ZAMMINI AŞTI

Açıklanan ekim ayı enflasyon rakamlara göre, 4 aylık enflasyon rakamı, toplu sözleşme zammını geçmiş bulunuyor. 4 aylık enflasyon verilerine göre, memurlar için enflasyon farkı oluştu. Memurlara 2022 yılının ikinci yarısı için yüzde 8 toplu sözleşme zammı verilmişti. Buna yüzde yılbaşına iki aylık enflasyon farkı verisi kalmışken zam oranı yüzde 11,84 oldu.

EN DÜŞÜK MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Temmuz ayı itibarıyla aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 9 bin 109 liraya, en düşük memur emekli aylığı 6 bin 77 liraya çıkmıştı. 6 aylık enflasyon farkına göre en düşük memur maaşı 11 bin liraya dayanacak ve en düşük memur emeklisi ise 7 bin 223 lira olacak.

SGK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİ MAAŞ ZAMMI 10,84 OLDU

Şu anda en düşük emekli aylığı 3 bin 500 lira olarak uygulanıyor. Emekli maaşları her yıl 2 defa 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alıyor. Böylece 4 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 10,84 oldu. SSK ve Bağ-Kur emekli zammı da aynı memur maaşı gibi kasım, aralık ayı enflasyon oranı açıklaması sonrası kesinlik kazanacak.

EN DÜŞÜK SSK, BAĞ-KUR EMEKLİSİNİN MAAŞI NE KADAR OLACAK?

  • SSK emeklisi (2000 öncesi): 4 bin 687 liradan 5 bin 524 liraya çıkacak
  • SSK emeklisi (2000 sonrası): 2 bin 906 liradan 3 bin 425 liraya çıkacak
  • Bağ-Kur esnaf emeklisi: 4 bin 197 liradan 4 bin 947 liraya çıkacak
  • Bağ-Kur tarım emeklisi: 3 bin 335 liradan 3 bin 931 liraya çıkacak
Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

TFF'nin yeni yönetiminde deprem! Bayram Saral seçimden 5 gün sonra görevinden istifa etti

TFF'nin yeni yönetiminde deprem! Bayram Saral seçimden 5 gün sonra görevinden istifa etti

ABD Gizli Servis Direktörü, Trump'a yönelik suikast girişimi nedeniyle istifa etti

ABD Gizli Servis Direktörü, Trump'a yönelik suikast girişimi nedeniyle istifa etti

Bakmadan Geçme

D Smart GO TV'den nasıl izlenir? D Smart GO televizyonda var mı, nereden izlenir? D Smart GO aynı anda kaç kişi kullanabilir? Digitürk D Smart Go kaçıncı kanalda? D Smart hangi platformda, D Smart GO nasıl izlenir, frekansı ne? 23-24 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 23-24 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Maltepe, Üsküdar, Başakşehir 23-24 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Tatyana Ozolina öldü mü? Tatyana Ozolina kimdir? Tatyana Ozolina neden öldü? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Çeşme 23-24 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Oğuzeli, Araban 23-24 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Ceyhan, Kozan, İmamoğlu 23-24 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Ereğli, Meram, Akşehir 23-24 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Osmangazi, Nilüfer 23-24 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! 2024 KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS B Grubu Genel Kültür ve Yetenek sınavı sonuçları hangi tarihte belli olacak? ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Korkuteli, Gazipaşa, Finike 23-24 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! Hortum nedir, nasıl oluşur? Karada ve denizde hortum oluşur mu?
AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

500

Yorumlar (5)

ismail bey :

vergiye, ve cezalara ne zam yapıldıysa, maaşlara da aynı zam yapılmalı. devlet kendisiyle çelişmemeli...

154
2
yanıtYanıtla
VATANDAŞ:

Haklısınız İsmail Bey de anlatmaya gerek yok , yandaş olmadıgın sürece durumun nanay.

yanıt14
yanıt2
kenan aygun:

biz ssk bağkur memur işci emeklileri ve asgari ücretliler olarak, reisin oylarının ne kadar çakılacağının garantisini vereceğiz

95
17
yanıtYanıtla
Ahmet Coşkunsu:

%40 zammı nerden icat ettiniz? Şuan oluşan yaklaşık zam miktarı: %8 %3.8(enf. farkı), 40 ı nerden uyduruyorsunuz?

19
11
yanıtYanıtla
özgün özen :

genel idari memurlarda 3600 olsun üvey evlat değiliz biz..

1
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title