Taşköprü sarımsağının kilogram fiyatı 2,5 liraya kadar düştü - Haberler
Haberi Paylaş

Taşköprü sarımsağının kilogram fiyatı 2,5 liraya kadar düştü

AA - Bilal Kahyaoğlu - Ekonomi
 - Güncelleme:

Pandemi döneminde yoğun rağbet gören ve kilosu 100 liraya kadar çıkan sarımsak, bu yıl değersiz oldu. Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde yetiştirilen, Avrupa Birliği nezdinde tescilli sarımsağın kilogram fiyatı 2,5 liraya kadar düştü.

Türkiye'nin önemli sarımsak üretim merkezlerinden Taşköprü'de 2020 yılında 27 bin ton olarak gerçekleşen sarımsak rekoltesi, geçen yıl 35 bin tonu geçti. Geçen yıl kilogram fiyatı 15-30 lira arasında olan sarımsak, bu yıl kalite ve büyüklüğüne göre 2,5 lira ile 8 lira arasında alıcı buluyor.

Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, Taşköprü sarımsağının doğal antibiyotik olduğunu söyledi. Butur, ürün fiyatındaki düşüşe ilişkin, "Arz-talep meselesi. Ekimi biraz fazla oldu. Taşköprü sarımsağı olmayan, kalitesi düşük sarımsaklar da fiyatı etkiledi." değerlendirmesinde bulundu.

Taşköprü sarımsağının kilogram fiyatı 2,5 liraya kadar düştü

Hasadın ardından fiyatların ilk etapta 15 liraya kadar çıktığını belirten Butur, "Geçen yıl fiyatlar yüksekti. O yüksekliği gören bazı üreticilerimiz, bu işle uğraşmayan çiftçilerimiz de ektiği için rekolte fazlalığı oldu. Ürün fazlalığından kaynaklanıyor. Herkes işini yaparsa denge olur. Fiyatların 5-20 lira olması lazım." diye konuştu.

Taşköprü sarımsağının kilogram fiyatı 2,5 liraya kadar düştü

Sarımsak üreticisi Kadir Güler de çocukluğundan beri sarımsak yetiştirdiklerini dile getirerek, "Geçen yıla göre fiyatlar düşük. Ekim fazla oldu. Önceden sarımsak piyasasında Kastamonu tekti, şimdi Gaziantep ve Kahramanmaraş da piyasaya girdi. Arz-talep meselesi bu. Ufak sarımsak 2,5 lira. Geçen yıl 20 liraydı." dedi.

Üretici Cihan Erkek de fiyatların yükselmesini beklediklerini kaydetti.

AA / Bilal Kahyaoğlu - Ekonomi

Avrupa Birliği, Ziraat Odası, Kastamonu, Türkiye, Ekonomi, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (4)

Rıdvan Şeker:

ŞÖYLE İRİ DİŞLİ SARIMSAK OLSA DA TURŞUSUNU KURSAK İYİ OLURDU BU SOĞUK HAVALARDA.

Tahsin Büyükkol:

Ben buna ac gözlülük derim 100 TLye satarken milleti düsünmüyordular. Simdi kendilerini düsünsünler. Kilosu 20 liraya olan sarmsak 100 liraya satilirsa ucuzu cinden gelir üreticide havaya bakip vah vah der.

Hsn:

Bende size oha diyorum tamam elektrik pahalıda 150 m.kare eve 4100tl nedir ya biraz insaflı kullanın elektriği

Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title