Haberler

Serik'te Tarımda Zirai İlaç Kalıntısıyla Mücadele Programı Düzenlendi

Güncelleme:

Antalya'nın Serik ilçesinde tarımda zirai ilaç kalıntısıyla mücadele çalışmaları kapsamında 'faydalı böcek' kullanımına ilişkin program düzenlendi. Programda, bitkilere 'faydalı böcek' bırakıldı.

Antalya'nın Serik ilçesinde tarımda zirai ilaç kalıntısıyla mücadele çalışmaları kapsamında "faydalı böcek" kullanımına ilişkin program düzenlendi.

Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünce Çandır Mahallesi'ndeki bir biber serasında gerçekleştirilen programda, bitkilere "faydalı böcek" bırakıldı.

Kaymakam Cemal Şahin, programda yaptığı konuşmada, Antalya'nın ve Serik'in tarımda önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Serik'te yetiştirilen ürünlerin birçok ülkeye gönderildiğini belirten Şahin, "Sağlıklı ürün yetiştirmek ve bunu tüketiciye sunmak çok önemli. Bunun için ilaç kullanımı yapılıyorsa bunun dozu çok iyi ayarlanmalı. Kimyasal gübrenin yanında organik gübreler, biyolojik mücadele yöntemleri tercih edilmeli. Faydalı böcekler de bunlardan biri." diye konuştu.

Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Serbülent Ünal da Antalya'daki seraların büyük bir kısmının Serik'te olduğunu söyledi.

"Tarladan sofraya güvenilir gıda" sloganıyla hareket ettiklerini dile getiren Ünal, "Ürünü tarlada ve serada hasat edilmeden önce kontrol ediyoruz, insan tüketimine uygunsa hasadına izin veriyoruz. Hasattan sonra da satışa sunulan market gibi benzeri yerlerde numune alarak insanlara sağlıklı bir şekilde ulaştırmaya çalışıyoruz." dedi.

Ünal, 27 bin dekarlık alanda biyolojik mücadele çalışması yürütüldüğünü ve bunun 20 bin dekarının örtü altı olduğunu bildirdi.

Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mustafa Çömezoğlu da ilçede 35 bin dekar tarım alanı bulunduğunu kaydetti.

Kimyasal mücadelenin çok fazla tercih edildiğini ifade eden Çömezoğlu, şunları söyledi:

"Yılbaşından bu yana ürünlerden alınan 405 numuneden 86'sında tavsiye dışı ilaç kullanıldığı belirlendi ve ürünler imha edildi. Uygun üretim yapmayan üreticilere ise para cezası uygulandı. Bu açıdan biyolojik mücadeleyi önemsiyoruz. Yaygınlaştırılması için de çiftçilerimizi destekliyoruz."

Kaynak: AA / Ekonomi

Antalya Sağlık Ekonomi Haberler

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Bakmadan Geçme

Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 25 Mayıs Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 25 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar #128240 25-26 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak 2024? #128196 25-26 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Gaddar ne zaman final yapacak? #129300 #128250
Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title