Haberi Paylaş

Rusya, 3 Avrupa ülkesine petrol sevkiyatını durdurdu

Ekonomi Haberleri

Avrupa Birliği'nin Ukrayna'nın işgali nedeniyle Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar ters tepti. Rus petrolünü, Ukrayna üzerinden Avrupa'ya sevk eden hat için yapılan ödemeler yaptırımlar nedeniyle geri döndü. Bu gelişme Rusya'dan Macaristan, Çekya ve Slovakya'ya yapılan petrol sevkiyatının durmasına neden oldu.

Rus petrol boru hattı işletmecisi Transneft, Rus petrolünün Ukrayna üzerinden Avrupa'ya sevkiyatının durdurulduğunu bildirdi. Petrol sevkiyatının durduğu ülkeler arasında Macaristan, Çekya ve Slovakya bulunuyor.

Transneft'ten yapılan açıklamada, sevkiyat hizmeti için Ukrtransnafta'ya yapılan son ön ödemelerin Transneft'e geri döndüğü bilgisine yer verildi. Söz konusu durumun AB yaptırımlarından dolayı meydana geldiği bilgisinin altı çizildi.

Gerekli ödemelerin gerçekleşmemesi nedeniyle Ukrtransnafta'nın Transneft'e sevkiyat hizmeti sağlamayı durdurduğu ve bu nedenle Rus petrolünün Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya'ya sevkiyatının da 4 Ağustos itibarıyla durduğu kaydedildi.

Şirketin Drujba hattının diğer kollarındaki sevkiyatının devam ettiği, Belarus üzerinden Polonya ve Almanya yönündeki sevkiyatlarda sorun yaşanmadığı belirtildi.

Uktransnafta şirketine ödemelerin tamamının yapıldığını ancak son ödemenin Transneft'in hesabına geri döndüğünü aktaran Transneft'in sözcüsü İgor Demin, "Sevkiyat hizmeti için Ukraynalı şirkete ödeme yapıldı. Ödeme yapılmasına rağmen para Transneft'in hesabına iade edildi. Ödemenin gerçekleştirilmesini sağlayan Gazprombank, Avrupa Birliği düzenlemesinin, yani 7. yaptırım paketinin yürürlüğe girmesi nedeniyle ödemenin iade edildiğini tarafımıza bildirdi" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA / Emre Gürkan Abay - Ekonomi

Macaristan Ukrayna Dünya Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Serkan Yörük:

Helal olsun rusyaya.

Metin Yalcin:

Almanya 3. bir ülke üzerinden takas yolu ile ruble ödemeyi kabul etti, ambargoyu deldi, diğerleri yandı keten helvası ..))

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title