Haber : Kars'ta güneş enerjisi panelleriyle elektrik üretim tesisi kuran mühendis, 3 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılıyor - Haberler

Haberi Paylaş

Kars'ta güneş enerjisi panelleriyle elektrik üretim tesisi kuran mühendis, 3 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılıyor

 - Güncelleme:

Türkiye'de kış mevsiminin uzun ve çetin geçtiği yerleşim yerleri arasında bulunan Kars'ın Sarıkamış ilçesinde elektrik ve elektronik mühendisi Osman Kılıçaslan, güneş enerjisi panelleriyle kurduğu elektrik üretim tesisinde 3 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak elektrik üretiliyor.

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde güneş panellerinden elektrik üretimi yapmaya karar veren OsmanKılıçaslan, yakınlarının, bölgenin iklim şartları nedeniyle bu işe girişmemesi yönündeki eleştirilerine kulak asmayarak çalışma başlattı. Tarım ve Orman Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) ile Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteğiyle ilçe merkezine 6 kilometre uzaklıktaki Yağbasan köyü sırtlarında güneş enerjisi santrali kuran Kılıçaslan, 3 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak elektrik üretiyor.

Kars'ta güneş enerjisi panelleriyle elektrik üretim tesisi kuran mühendis, 3 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılıyor

HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Ürettiği elektriği, Kars EDAŞ aracılığıyla ulusal şebekeye aktaran Kılıçarslan, yaptığı girişimle hem yöre hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyor. Mühendis Osman Kılıçaslan, 2010 yılından bu yana kış memleketinde güneşten elektrik üretmeyi hayal ettiklerini ve bunu gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

Kars'ta güneş enerjisi panelleriyle elektrik üretim tesisi kuran mühendis, 3 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılıyor

"TESİS, İLÇENİN AYDINLATMA İHTİYACINI KARŞILAYACAK NİTELİKTE"

Hayallerine erişmek için 2015 yılında başvuru yaptığını ifade eden Kılıçarslan, "Doğduğumuz, büyüdüğümüz memlekette bir eser bırakmak en büyük hayalimizdi. Tesisimiz 23 dönümlük arazi üzerine kurulu, arazinin tamamını kullanıyoruz. Tesisi 6 bin 250 adet 310 vat monokristal panellerle kurduk ve kurulu gücümüz 1,927 megavattır. Üretilen enerji ulusal şebekeye veriliyor. Kars EDAŞ, burada yaklaşık 3 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılıyor. Diğer bir durum da Sarıkamış'ın aydınlatma ihtiyacının tamamını karşılayacak nitelikte bir tesistir." dedi.

Kars'ta güneş enerjisi panelleriyle elektrik üretim tesisi kuran mühendis, 3 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılıyor

Kılıçarslan, projeyi hayata geçirmeye karar verdiğinde karşılaştığı zorluklarla ilgili şunları kaydetti:

"İlk bu projeyi yapalım dediğimizde, çoğu insan bize güldü. 'Kars'ta güneş enerjisi mi olur, orada güneş yok' gibi birçok eleştiriyle karşılaştım. Tabii bu algı başka bir şey, olaya soğuk olarak bakıyorlar ama bu güneş panelleri rakımın yüksek, yıllık ortalama sıcaklığın düşük olduğu yerlerde en verimli şekilde çalışıyor. Bizim kış verilerimiz, ekvatora yakın bölgelerden yüzde 20 daha fazla. Bu da bölgemizin başka bir artısı diyelim. Bunu keşfettik, ortaya çıkardık ve bu da bizi son derece memnun ediyor."

Kılıçarslan Sarıkamış Enerji Kars Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (15)

Karsli:

Helal olsun hemserimize ne mutlu ki ona memleketine bir çivi cakti. Böyle insanlara da köstek olmak yerine destek olunsa bu şehirde neler yapılır neler.

KARLI DAĞ:

Karslı gardaşım, ülkemde iş ehline verilse bizi kimse ne içerden ne dışardan yıkamaz. Fakat, gerçekler öyle olmuyor. Bu kardeşimizide teprik ediyorum.

Herkexr:

Herkeze günaydın 2005 drn beri bende evimi güneşenrrjisi ile ısıtıyom şimdiki ptojem elektrik elektrek üretmrk

Tüm 15 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title