Haberler

İftar Sofraları Ekmek Tüketimini Azaltıyor

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye'de günde 94-95 milyon ekmek tüketildiğini, bu rakamın ramazan ayında ortalama yüzde 15 düştüğünü belirtti.

LEYLA ATAMAN KOYUNCUOĞLU - Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye'de günde 94-95 milyon ekmek tüketildiğini, bu rakamın ramazan ayında ortalama yüzde 15 düştüğünü belirtti.

Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayında, öğün sayısının ikiye düşmesi, iftar sofralarında çeşidin fazla olması, sahurda ise tüketimin daha az olması gibi nedenlerle ekmek tüketiminin azaldığına dikkati çekti.

"Normalde Türkiye'de günde 94-95 milyon ekmek tüketiliyor, öğünün ikiye düşmesi ve iftar sofralarındaki yemek çeşitliliği nedeniyle bu rakam ramazanda ortalama yüzde 15 düşüyor." diyen Balcı, tüketimin yüzde 50'sinin ekmek, yüzde 50'sinin ise ramazan pidesi şeklinde olduğunu ifade etti.

Pide ve ekmek tercihinin kişiden kişiye değiştiğini belirten Balcı, "Ramazanda pide daha çok satılıyor diyemeyiz. Bazı yerlerde ilk hafta pide rağbet görür, ondan sonra ekmeğe dönülür, bazı yerlerde de ilk yarıdan sonra pideye dönülür. Yani ramazanda açık şekilde pidenin ağırlığı gözükmüyor. Pide kadar ekmek de satılır." diye konuştu.

Pidede işçilik daha fazla

Pidede işçiliğin daha fazla olduğunu ifade eden Balcı, un kalitesinin daha farklı olduğunu, pide ununun özel çekildiğini, hamurunun da daha gevşek olduğunu dile getirdi.

Balcı, 2015 ve 2016'da pidenin kilogram fiyatının azami 6 lira olduğunu, bu yıl için ise yüzde 10'luk makul bir artış öngördüklerini belirterek, "Şu anda azami fiyat 6,60 lira, bunun üzerinde ramazan pidesinin satılması mümkün değil." dedi.

Balcı, önceliklerinin sağlıklı ve hijyenik üretim olduğunu, fiyatın üçüncü sırada geldiğini vurguladı.

İsrafa dikkat

Ekmek israfına değinen Balcı, önceki yıllarda günlük ortalama 6 milyon olan ekmek israfının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yapılan ortak kampanya ile 4 milyon 900 bine gerilediğini anlattı. Balcı, "Türkiye'de günde ortalama 4 milyon 900 bin ekmek israf ediliyor. Bu rakamın daha da düşmesi gerekiyor. İsraf dinimizde de haram. Özellikle ramazan ayında israftan kaçınılması, açlığın verdiği duyguyla çok fazla ekmek veya pide alınmaması gerekiyor. Tüketicilerin israf konusuna ramazanda daha fazla özen göstereceklerini ümit ediyorum." diye konuştu.

Balcı, bu konudaki çalışmaların devam ettiğini, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının fırınlarda daha küçük boyutlarda ekmek üretilmesine yönelik çalışma yaptığını bildirdi.

Fırıncıların ramazan mesaisi

Bu arada, iftar sofralarının baş tacı olan ramazan pidesi için Antalyalı fırıncıların yoğun mesaisi de başladı.

Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Musa Kazım Buhurcu, ramazan ayında gece ve gündüz iki mesai yaptıklarını, öğlene kadar ekmek, öğleden sonra da pide çıkartmak için çalıştıklarını söyledi. Ramazan pidesinin ekmeğe göre daha fazla işçilik gerektirdiğini ifade eden Buhurcu, ekmeğin makinelerle yapılabildiğini, pidenin ise tamamen el emeğiyle yapıldığını dile getirdi.

Buhurcu, "Pide üzerine vurulan tırnak tamamen sanat işi, herkes beceremez. Her fırında bunu yapan bir kişi bulursunuz, 2 kişiyi zor bulursunuz. Pidenin işçiliği çok daha fazla." dedi.

Çift vardiya nedeniyle maliyetlerin arttığını, usta bulmakta da zorlandıklarını anlatan Buhurcu, "Yaz mevsimi geldi, oteller açıldı. Personel otelleri tercih ediyor. Buna bağlı olarak hem usta hem de yardımcı eleman bulmakta büyük sıkıntı yaşıyoruz." diye konuştu.

Buhurcu, 300 gramlık ramazan pidesinin Antalya'da 1,5 liradan satılacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Halil İbrahim Balcı Antalya Ekonomi Haberler

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Bakmadan Geçme

YKS ne zaman açıklanacak 2024? TYT- AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları sorgulama ekranı! KPSS ALAN SINAV TARİHLERİ 2024! KPSS Alan Bilgisi 1. 2. ve 3. oturumlar ne zaman, saat kaçta başlıyor? KPSS sonuçları hangi tarihte açıklanıyor? MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? Masterchef'te ana kadroya giren 3. kişi kim? Ana kadroda kimler var? MasterChef yeni bölüm tanıtımı izle! 15 TEMMUZ TV YAYIN AKIŞI: Bugün televizyonda ne var? KANAL D, SHOW TV, ATV, TRT1, NOW, TV8
Ayşe Ateş, eşi Sinan Ateş'in dövdürdüğü gazetecilerden özür diledi

Ayşe Ateş, eşi Sinan Ateş'in dövdürdüğü gazetecilerden özür diledi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title