Haberler

Enflasyon üzerinden tek tek hesaplandı! İşte asgari ücrette zam senaryoları

Güncelleme:

Asgari ücret pazarlığı için geri sayım başladı. Bu yıl maaşlara 1 kez zam yapılacağını belirten hükümet, işçiyi enflasyona ezdirmeyeceğini de her fırsatta vurguluyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz, enflasyon üzerinden yaptığı hesaplama ile asgari ücrette zam senaryolarını anlattı. Zam oranının yüzde 35 ile 50 arasında değişebileceğini belirten Yılmaz, maaşların da 15.422 ila 17.103 lira arasında bir rakam olabileceğini söyledi. İşte asgari ücretteki zam senaryoları...

Aralık ayına girilmesiyle milyonları asgari ücret zammı heyecanı sardı. Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleyecek olan komisyon ilk toplantısını 11 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirecek. Asgari ücret zammında enflasyon kritik bir öneme sahip. İşte enflasyon üzerinden yapılan hesaplamaya göre asgari ücrette zam senaryoları...

BU YIL TEK ZAM OLACAK

Asgari ücrete bu yıl tek zam yapılacak. Hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları bu yönde.

Bakan Işıkhan, "Temmuz ayında olduğu gibi ilkemiz yine enflasyona ezdirmemek. Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi biliyorsunuz. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz. Geçen temmuz ekstraydı. O da Sayın Cumhurbaşkanımızın öngörüsüyle ihtiyaç duyulduktan sonra oldu. Ama ihtiyaç hasıl olursa bir araya gelinebilir. Gelecek yıl inşallah enflasyonda gerileme olacak. Temmuzda ikinci bir toplantı yapmayacağız, ikinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor çünkü." ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün yaptığı açıklamayla tek zam yapılacağını belirterek, "Asgari ücret artışı zaten biliyorsunuz yıl içinde bir kezdir. Bir kez verilecek zamla bu iş biter. Bunun da sorumlusu birinci derecede Çalışma Bakanımız Vedat Işıkhan'dır. Biz vatandaşımızı bugüne kadar enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyiz" dedi.

6 AYLIK ENFLSYON BEKLENTİSİ YÜZDE 37.76

Asgari ücrete tek zam yapılacağını belirten hükümet, işçiyi de enflasyona ezdirmeyeceğini her fırsatta dile getiriyor. Pazarlık masasında 6 aylık enflasyon rakamları kritik bir öneme sahip. Hem Orta Vadeli Program'da hem de Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 65. Bu orana göre 6 aylık enflasyon yüzde 37.76 seviyesinde.

ASGARİ ÜCRETTE ZAM SENARYOLARI

Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz, CNN Türk ekranlarında enflasyon üzerinden yaptığı hesaplama ile asgari ücrette zam senaryolarını anlattı. Yılmaz şöyle konuştu:

  • "Eğer yıl sonu enflasyon yüzde 62 olursa, son 6 ayda yüzde 35.26'lık zamla asgari ücret 11 bin 402 TL'den 15 bin 422 liraya,
  • Yıl sonu enflasyonu yüzde 65 olursa, yüzde 37.77'lik zamla 15 bin 708 liraya,
  • Yıl sonu enflasyonu yüzde 68 olursa yüzde 40.26'lık zamla 15 bin 992 liraya çıkmış olacak.

YÜZDE 10'LUK REFAH PAYI BEKLENTİSİ

  • Geçmiş dönemlerde baktığımızda buna bir refah payı eklentisi de oluyordu. Burada yüzde 40'a 10'luk bir refah payı artışı ile zam yüzde 50'yi görmüş olacaktır. O zaman da 17 bin 103 TL olması mümkün gözüküyor."
Mesut Şahin
Haberler.com - Ekonomi

Asgari Ücret Ekonomi Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

DEM Parti Giresun Belediye Başkan adayı kim? DEM Parti Giresun adayı Feride Kızgit ve Ümit Bozan kimdir? DEM Parti Gaziantep Belediye Başkan adayı kim? DEM Parti Gaziantep adayı Selman Tutumlu ve Ayfer Yılmazer kimdir? DEM Parti Eskişehir Belediye Başkan adayı kim? DEM Parti Eskişehir adayı Gamze Toprak ve İzzettin Altun kimdir? Mahsun j. 7. bölüm ne zaman? Mahsun j. 7. bölüm hangi gün, saat kaçta yayınlanacak? Mahsun j. yeni bölüm ne zaman? Grace Kelly neden öldü? Grace Kelly ölüm sebebi ne, ne zaman öldü? Grace Kelly biyografisi! Yarın kabine toplantısı var mı? Yarın kabine toplantısı yapılacak mı, saat kaçta yapılacak? Survivor Merve hamile mi? Survivor All Star Merve Aydın hamile iddiaları gerçek mi, yanıt geldi mi? İzmir deprem mi oldu? Az önce deprem mi oldu? Son dakika depremleri! 25 Şubat AFAD ve Kandilli deprem listesi! AZ ÖNCE DEPREM NEREDE OLDU SON DAKİKA! Bugün nerede deprem oldu? AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremler 25 Şubat listesi! İstanbulspor - Beşiktaş maçı kaç kaç? İstanbulspor - Beşiktaş maçı bitti mi, ilk yarı mı, ikinci yarı mı? Bahar dizisi hangi gün? Bahar dizisi saat kaçta, hangi kanalda yayınlanıyor? İSTANBULSPOR – BEŞİKTAŞ CANLI: İstanbulspor – Beşiktaş maçı nereden, nasıl izlenir? İstanbulspor Beşiktaş canlı yayın linki! Hudutsuz Sevda son fragman İZLE! Hudutsuz Sevda 21. bölüm fragmanı yayınlandı mı? Eyüpspor - Sakaryaspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Eyüpspor - Sakaryaspor maçı nereden izlenir? Chelsea Liverpool maçı ŞİFRESİZ nereden izlenir? Chelsea Liverpool maçı şifresiz izleme linki var mı, hangi kanaldan izlenir?
500

Yorumlar (20)

süleyman kahraman:

Emeklilere yapılan adaletsizliği vefasızlığı seçim üzere üzerini örtecekler belki ama eğer bunu unutan bir tek emekli bile olursa ona herşey müstahaktır.

70
13
yanıtYanıtla
Mehmet Gazanfer:

Memurada yılda bir kez zam yapılsın onlar asgari ücretliden daha mı fakir de yılda iki kez zam alıyorlar

37
29
yanıtYanıtla
Mehmet Gazanfer:

Bu kadar eksi olduğuna göre amma çok devletin sırtından geçinen memur varmış

yanıt12
yanıt7
Ahmet Say:

Devlet halkını düşünüyor halk kendini düşünüyor eskiden memurun maaşları ödeyemeyen bir ülkeyken şimdi sürekli zam alan bir ülke durumuna geldik kıymet bilin biraz

6
44
yanıtYanıtla
existence:

Yahu zam yapılsa ne olacak yılbaşından sonra akaryakıta bir ÖTV zammı yapacak tüm fiyatlar yükselecek yani neyi konuşuyoruz anlamıyorum Ecevit zamanında kriz oldu paramız bu kadar değersiz olmadı ne zaman uyanacağız çok merak ediyorum

43
7
yanıtYanıtla
İlhan bal:

İsteğin kadar zam yap sen yapmadan zaten herşeye zam geliyor

50
0
yanıtYanıtla
Halil Kök:

En az 18K olması gerekiyor, bu fiyatları belirleyen arkadaşları 1 ay asgari ücretle geçindirin bakalım hayatta kalabiliyorlar mı? Güzel ülkemizde maalesef emekçi hep eziliyor, ezilecek.

38
2
yanıtYanıtla
haylaz_7367:

Afrikada ki 54 ülkeden 52 tanesini enflasyonda solladık, dünyada ilk beşteyiz ha gayret ilk üçte olmsalıyız

29
3
yanıtYanıtla
Tunc:

askeri ücrete bir kez zam yapılacaksa neden altı aylık eflasyon baz alınıyor.yıllık eflasyonun % 65 görünürken neden biz her gecen gün fakirleşiyoruz.

29
3
yanıtYanıtla
ali coşkun:

Nasıl adaletsiz bir dünyada yaşiyoruz. Ey büyük Allah im sen beni affet ama kendimi alamiyorum neyi bekliyorsun hala demekten.

15
12
yanıtYanıtla
Tüm 20 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title