Haberler

Bakan Işıkhan: Yıl Sonunda Asgari Ücrette Yükü Hafifletmek Önemli Gündemimiz

Güncelleme:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ataşehir'de yapılan Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı'na katıldı. Bakan Işıkhan, enflasyonun getirdiği yükü azaltmak için yıl sonunda asgari ücrette düzenleme yapılacağını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan: "Enflasyonun getirmiş olduğu yükü azaltmak hepimizin ortak hedefidir"

"Amacımız tüm bireylerin mutlu olduğu müreffeh bir toplum oluşturmaktır"

İSTANBUL - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ataşehir'de Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı'na katıldı. Bakan Işıkhan, "Enflasyonun getirmiş olduğu yükü azaltmak hepimizin ortak hedefidir. Dolayısıyla yıl sonunda asgari ücrette bu yükü hafifletmek adına önemli bir gündemimiz olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ataşehir'de Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun düzenlediği Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı'na katıldı. Bakan Işıkhan'a TİSK yönetim kuruluna üye olan sendikaların yöneticileri de eşlik etti. Bakan Vedat Işıkhan toplantıda, çalışma hayatının yapısal sorunlarının çözülebilmesi için açıklamalarda bulundu. Toplantı sonrası Bakan Işıkhan'a TİSK Yönetim Kurulu Başkanı tarafından hediye takdim edildi.

"Sorunları çözme konusunda samimi irade ortaya koymanın en önemli gereği sosyal diyalog süreçlerini işletmektir"

Toplantı da konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, " Bakanlık olarak buradaki rolümüz ise bu diyalog, istişare ve uzlaşı ortamını  sağlamak ve bunu kurumsal hale getirmektir. Biz endüstri ilişkilerinin üç sosyal tarafını; yani kamu, işveren ve çalışanları sosyal  ortak olarak görüyoruz. Zira; değişen endüstri ilişkileri ortak hareket etmemizi zorunlu kılıyor. Hiç kuşkusuz, işçi, işveren ve kamu yönetiminin temsil ettiği sosyal ortakların uyum  içinde hareket etmesi, çalışma barışını sağlama, ekonomiyi büyütme ve istihdamı  artırmada güçlü bir etkendir. Çalışma hayatının yapısal sorunlarının çözülebilmesi, çalışma  barışının sağlanması ve istihdamın artırılması için, bu üçlü yapıda yer alan her bir aktörünün çözüme katkı sağlaması gerekiyor. Türkiye yüzyılında, devletimizi; istihdam şartlarını kolaylaştıran, çalışma hayatını düzenleyen, işverenin  ve girişimcinin önünü açan, işçinin ve diğer çalışanların hakkını koruyan bir aktör  olarak görmemiz gerekir. Sorunları çözme konusunda samimi irade ortaya koymanın en önemli gereği sosyal diyalog süreçlerini işletmektir" dedi.

"Başta İŞ-KUR ve SGK aracılığıyla istihdamı artırmak amacıyla işverenlerimize çeşitli teşvik ve destekler sağlıyoruz"

Sözlerine devam eden Bakan Işıkhan, " İşverenlerimizin yolunu açmak için; yani yatırım ortamını iyileştirmek ve piyasa  dinamiklerini güçlendirmek için tedbirler alıyoruz. Bu amaçla Hükümetlerimiz dönemlerinde Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon  Kurulu kuruldu ve bu kurul etkin bir şekilde çalışmaya devam ediyor. İşverenlerimizin, yatırım yaparak, daha fazla çalışan istihdam etmesi için her türlü  gayreti gösteriyoruz. Başta İŞ-KUR ve SGK aracılığıyla istihdamı artırmak amacıyla işverenlerimize çeşitli teşvik ve destekler sağlıyoruz. 2003'ten bu yana yatırımları geliştirmek ve yeni iş ortamları oluşturmak için  işverenlerimize yüksek tutarlı teşvikleri sağlamaya devam ediyoruz. Amacımız tüm bireylerin mutlu olduğu müreffeh bir toplum oluşturmaktır. Bunun en önemli hedefi ise herkesi iş ve AŞ sahibi yapmaktır" diye konuştu.

"Ekonomide birinci önceliğimiz tüm vatandaşlarımızın refahını mümkün olan en üst seviyeye çıkarmaktır"

Işıkhan, "Bildiğiniz gibi, son dönemde atılan adımlarla enflasyondaki yükselişin geçici olduğu artık her geçen gün daha iyi görülmektedir. En son Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı orta vadeli program ise ekonomimizin yol haritasını net bir şekilde ortaya koymuştur. Ekonomide birinci önceliğimiz tüm vatandaşlarımızın refahını mümkün olan en üst seviyeye çıkarmaktır. Enflasyonun getirmiş olduğu yükü azaltmak hepimizin ortak hedefidir. Dolayısıyla yıl sonunda asgari ücrette bu yükü hafifletmek adına önemli bir gündemimiz olduğunu söyleyebiliriz. Gerek sizlerle gerekse işçilerimizin temsilcisi konumundaki konfederasyonlar ile istişare içinde olmalı; bu süreçte karşılıklı anlayışı ve iş birliğini teşvik etmeliyiz" dedi.

"İşverenler ve işçiler, aynı gemide yol alıyorlar"

Işıkhan, "Unutmayalım ki, işverenler ve işçiler, aynı gemide yol alıyorlar. Her iki taraf da ülkemizin refahına katkı sağlamak için önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle, gelecekteki zorlukları aşmak ve ekonomik istikrarı sürdürmek için birlikte çalışmamız ve içinde bulunduğumuz şartların özellikle sabit gelirli çalışanlar açısından ne denli zorlu olduğunu dikkate almamız gerekiyor. Sonuç olarak, Aralık ayında başlayacak olan 2024 yılında geçerli olacak asgari ücret artışıyla ilgili çalışmaları sizlerle ve işçi sendikaları konfederasyonlarımızla istişare halinde sürdüreceğiz. Birlikte çalışarak, iş dünyamızı güçlendirebilir, işçimizin yüzünü güldürebilir ve ülkemizin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayabiliriz" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Vedat Işıkhan Ataşehir Genel Ekonomi Haberler

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

CHP'li Yazgan'dan AK Parti için sert sözler: Kılımız kıpırdamaz

CHP'li Yazgan'dan AK Parti için sert sözler: Kılımız kıpırdamaz

Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye 'asgari ücret' çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye "asgari ücret" çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title