Haber : AK Partili Turan'dan asgari ücret zammına gelen eleştirilere heyecanlandıran yanıt: Esas artış yılbaşında yapılacak - Haberler

Haberi Paylaş

AK Partili Turan'dan asgari ücret zammına gelen eleştirilere heyecanlandıran yanıt: Esas artış yılbaşında yapılacak

 - Güncelleme:

AK Partili Bülent Turan, asgari ücretin 5 bin 500 liraya yükseltilmesi sonrasında gelen eleştirilere yanıt verdiği konuşmasında müjdeli bir haberi de paylaştı. Özellikle işverene sağlanan 100 liralık destek konusunda eleştiriler aldıklarının altını çizen Turan, "Tüm çalışanlarımızın enflasyona ezdirilmemesi için devletimizin önemli adımları var. Esas artış yılbaşında yapılacak" diye konuştu.

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale'de bir akaryakıt istasyonunun açılışına katıldı. Çanakkale'de istihdam sağlayan, ekonomiye katkı sunan tüm işletmelerin yanında olmaya gayret ettiklerini anlatan Turan, şöyle konuştu: "Ekonomik olarak birtakım sorunlar yaşıyoruz. En kısa zamanda çözülmesi için adımlarımızı atmaya devam ediyoruz.

Bizim dışımızda gelişen saikler var. Pandemi bilmezdik, 3 yıl uğraştık. Kuzeyimizde devam eden bir savaş var. Güneyimizdeki ülkelerdeki sıkıntılar malum. Ama bunu aşmak bizim görevimiz. Türkiye, güçlü bir ülke. Bu süreci beraber aşacağız. Türkiye, güçlü olmasaydı; Doğu Akdeniz'de, Libya'da, Karabağ'da bu adımları atabilir miydik? Kapalı Maraş'ı 'açık' Maraş yapabilir miydik?"

Asgari ücrete yapılan ara zamma ilişkin de konuşan Turan, şunları kaydetti: "Bazı çevrelerce işverene 100 lira desteğin az olduğu eleştirilerini gördük. İyi değerlendirmek lazım. Asgari ücretin esas düzenlemesi ocak ayında yapıldı. Asgari ücrete esas artış, o gün yüzde 50 ile yapılmadı mı? Bugünkü yüzde 30 zam, ilave artış demek. Böylelikle 2022 yılında asgari ücretteki kümülatif artış oranı yüzde 94,60 oldu. Ayrıca ocak ayında işveren için damga ve gelir vergisi kaldırılarak 450 lira destek sağlanmıştı. Şimdiki 100 lira destek de işverenimiz için ilave destektir. Toplamda 550 lira bir destek söz konusu. Bu konuyu iyi değerlendirmek lazım. Esas artış yine yılbaşında yapılacak. Tüm çalışanlarımızın enflasyona ezdirilmemesi için devletimizin önemli adımları var. Türkiye her şeye rağmen büyümeye devam edecek. 2001 krizini hatırlayalım; çarklar durmuştu, bankalar batmaya başlamıştı. Hamdolsun, Türkiye'de bugün tüm sorunlara rağmen çarklar durmadı, istihdam azalmadı. 1994 krizini hatırlayın. 5 Nisan Kararları ile sonuçlanmıştı. Öyle bir tablomuz yok."

AK Partili Turan'dan asgari ücret zammına gelen eleştirilere heyecanlandıran yanıt: Esas artış yılbaşında yapılacakAK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan.

Bülent Turan, haziran ayında ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,5 artışla 23,4 milyar dolar olduğunun altını çizerek, bu rakamın, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamı olduğunu vurguladı. Türkiye'nin OECD üyeleri arasında salgın öncesi döneme göre en fazla istihdam artışı sağlayan ülke olduğuna değinen Turan, şöyle devam etti: "Bunlar kıymetli işler. Sorunlarımız var, ama çözüm için de güçlü bir irade var. NATO Zirvesi'nde önemli bir diplomatik başarı sağlandı. Üçlü bildiri, bazı çevrelerce sanki İsveç ve Finlandiya terörle mücadelede adımlar atmadan NATO'ya girecekmiş gibi yorumlandı. Sadece sürece ilişkin başlangıca 'evet' denildi ve teröre karşı mücadelede önemli taahhütler verildi. Şu anda takip ediyoruz. Sürecin sonunda mutabakat Meclise gelecek, tüm partilerin desteğiyle veya 'hayır'ı ile şekil bulacak. Eğer taahhütler yerine gelirse, biz NATO'nun büyümesini isteriz. Yerine gelmezse, Türkiye olması gereken yerde durur.

AA / Ekonomi

Asgari Ücret Bülent Turan AK Parti Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (4)

ismail bey :

Yılbaşında enflasyon ne kadar yüksek çıkacaksa artık, onun yarısı kadar bile enflasyon göstersek ,o kadar zam versek iyi vermiş sayılacağız diyor..

Esin ESİN:

Asgari ücretin ya da emekli maaşının yükselmesi sorunu çözmüyor ki ,önemli olan alımı gücünü yükseltip enflasyonu düşürmek , o zaman altı ayda bir maaşlara zam yapmak gereksiz olur zaten ...

Ic Minnak:

Rusya Ukraynaya savas acti, Ukraynanin enflasyonu yuzde 20. AKP, Turkiye'ye nukleer bomba mi atti da bizim enflasyon yuzden 80?

Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title