Haberler

Bakan Yumaklı duyurdu: AB'den Türkiye'ye 1 milyar avroluk destek

Güncelleme:

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, IPARD-III programının sunduğu imkanlardan bütün illerin yararlanmasını çok uzun zamandır hedeflediklerini belirterek, "Türkiye'ye 1 milyar avronun harekete geçirilmesi çalışmasında bulunduk." dedi. Büyükelçi Landrut desteklere devam edeceklerine dikkat çekti.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, IPARD-III programının sunduğu imkanlardan bütün illerin yararlanmasını çok uzun zamandır hedeflediklerini belirterek, "Türkiye'ye 1 milyar avronun harekete geçirilmesi çalışmasında bulunduk. Bu desteklere devam edeceğimizin sözünü veriyoruz" dedi.
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile birlikte büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan bir çiftliği ziyaret etti.

"DESTEKLERE DEVAM EDECEĞİMİZİN SÖZÜNÜ VERİYORUZ"

Burada düzenlenen 'IPARD-III 81 İlde' programında konuşan Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, IPARD-III programının sunduğu imkanlardan bütün illerin yararlanmasını çok uzun zamandır hedeflediklerini belirterek, "Ben daha sürdürülebilir, daha dirençli tarım ve gıda sektörünün oluşturulması suretiyle afet sonrası toparlanma döneminde IPARD-III'ün kırsal alanlarda çok önemli anahtar rol oynayacağını düşünüyorum. Avrupa Birliği olarak depremin yaşandığı ilk anlardan itibaren Türkiye halkının yanında olduk. Çok çeşitli araçlardan Türkiye'ye 1 milyar avronun harekete geçirilmesi çalışmasında bulunduk. Bu desteklere devam edeceğimizin sözünü veriyoruz" ifadelerini kullandı.

"IPARD DEPREMDEN ETKİLENEN BÖLGELERDE FARK OLUŞTURACAK"

Tarımın Çukurova bölgesi için öneminden bahseden Büyükelçi Landrut, "Hepimiz bu bölgede ve komşu illerde tarımın ne kadar önemli rol oynadığını biliyoruz. Bu bölge depremlerden çok ciddi zarar gördü ve toparlanma sürecinde büyük desteğe ihtiyaç duyuyor. Avrupa Birliği yeni IPARD programı aracılığıyla bu süreçte ortaya konulan ortak çabalara katkıda bulunmasında kararlıdır. IPARD'ın depremden etkilenen bölgelerde çok ciddi fark oluşturacağına inanıyorum. IPARD'ın tarımsal sektörde istihdam oluşturulmasında ne kadar önemli olduğunu bende birçok ilde görme imkanı buldum" diye konuştu.

"1.4 MİLYAR AVRODAN FAZLA DESTEK SAĞLANDI"

Avrupa Birliği'nin IPARD programlarını desteklediğini vurgulayan Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, daha sonra şunları söyledi:

2011 yılından bu yana Avrupa Birliği IPARD programlarına 1.4 milyar avrodan fazla bir destek sağladı. Önemli sonuçlar elde edildi. Tarım gıda sektöründe ve kırsal çeşitlendirme alanlarında 25 binden fazla yatırım projesine destek verildi. 100 binden fazla istihdam sağlandı. Gençlere ve kadınlara bu program aracılığıyla ulaşılıyor. Gerçekten de bu yatırımların yüzde 20'si kadın girişimciler tarafından gerçekleştirildi. Gençlere kırsal alanların ne kadar onlara cazip olduğunu her fırsatta vurgulamaya çalışıyorum. Bu çerçevede Türkiye'nin ulusal katkısı ve çiftçilerin desteklenmesi amacıyla 1 milyar avronun üzerinde bir fonun aktarılmasını amaçlıyoruz. Ulusal katkının arttırılması yönünde ortaya konulan iradeden mutluluk duyuyoruz. IPARD desteğinden daha fazla çiftçinin sağlanması mümkün olacaktır."

93 MİLYAR LİRA TUTARINDA YATIRIM KAZANDIRILDI

Öte yandan, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye'nin bu çerçevede devam ettiği taktirde IPARD fonlarında lider olarak devam edeceğine inandığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ise IPARD ile bugüne kadar 25 bin 434 projeye toplam 45,3 milyar lira hibe desteği verildiğini, bu hibeler ile ülkenin tarım ve gıda sektörlerine 93 milyar lira tutarında yatırım kazandırıldığını söyledi.

Konuşmaların ardından Bakan Yumaklı ve Büyükelçi Landrut birbirlerine hediye takdim etti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

İbrahim Yumaklı Avrupa Birliği Türkiye Dünya Ekonomi Güncel Haberler

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde aracıyla yolu kapatarak eylem yapan şahıs tutuklandı

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde aracıyla yolu kapatarak eylem yapan şahıs tutuklandı

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP iade-i ziyareti hazmedemedi, kibarlıktan anlamadılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP iade-i ziyareti hazmedemedi, kibarlıktan anlamadılar

Bakmadan Geçme

Yurt dışı harç puluna 10 kat zam mı geliyor? Miktarı yalanlamayan GİB, stokçuları uyardı

Yurt dışı harç puluna 10 kat zam mı geliyor? Miktarı yalanlamayan GİB, stokçuları uyardı

500

Yorumlar (5)

İlhan Fırat:

Suriyeli desteği.

30
3
yanıtYanıtla
Güray Dilli :

Desteği nereye harcayacağınızı da bildirseydiniz ..

27
1
yanıtYanıtla
Deniz Özdemir :

Bildirmediklerini mi sanıyorsun büyük cogunlugu mültecilere harcanma şartı var sonrasında da onları işe alma şartı yani destek bize değil kendilerine

yanıt8
yanıt0
sade vatandaş:

yaralı parmağa amonyak dökmez bunlar

8
1
yanıtYanıtla
Eren GENÇ:

Yorum yaparken ismimin tam gözükmesini istemiyorum

2
4
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title