Haberler

Sudan'da çatışmaların başlamasından bu yana yerinden edilen kişi sayısı 7.1 milyona yükseldi

Güncelleme:

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), son rakamlara göre Sudan'da çatışmaların başlamasından bu yana ülke içinde yerinden edilen kişi sayısının neredeyse iki katına çıkarak 7.1 milyona yükseldiğini açıkladı. Çatışmaların neden olduğu insani kriz ve komşu ülkelere kaçanların sayısı da belirtildi.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), son rakamlara göre Sudan'da Nisan ortasında çatışmaların başlamasından bu yana ülke içinde yerinden edilen kişi sayısının neredeyse iki katına çıkarak 7.1 milyona yükseldiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı IOM'dan dün yapılan yazılı açıklamada, IOM Yerinden Edilme İzleme Matrisi (DTM) tarafından açıklanan son rakamlara göre Sudan'da çatışmaların başlamasından bu yana ülke içinde yerinden edilenlerin sayısının neredeyse iki katına çıktığı belirtildi. Sudan'da yaklaşık 7.1 milyon kişinin ülke içinde yerinden edildiği ve bunların 3.8 milyonunun Nisan ortasında başlayan Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) ile Sudan Silahlı Kuvvetleri (SAF) arasındaki çatışmaların ardından yerinden edildiği ifade edildi.

"ÇATIŞMA CİDDİ BİR İNSANİ KRİZE NEDEN OLDU"

Açıklamada, "Çatışma gıda, su, ilaç ve yakıt kıtlığının son derece şiddetli hale gelmesiyle ciddi bir insani krize neden oldu. Kesilen ticaret yolları ve sınırlı erişim nedeniyle temel malların fiyatları önemli ölçüde artmış ve Sudan genelinde kuşatma altındaki kasaba ve şehirlerde kalanlar için karşılanamaz hale gelmiştir. Cinsiyete dayalı şiddet, zorla yerinden edilme ve sivillerin öldürülmesi de dahil olmak üzere yaygın insan hakları ihlalleri rapor edilmiştir" denildi.

Çatışmaların başlamasından bu yana Sudan'da 1 milyondan fazla kişinin komşu ülkeler Çad, Mısır, Güney Sudan, Etiyopya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Libya'ya kaçtığı ve bunların yüzde 67'sini Sudan vatandaşlarının oluşturduğu belirtildi. Ülkedeki ihtiyaçların her zamankinin en yüksek seviyesinde olduğu, neredeyse ülke yarısına tekabül eden 24.7 milyon kişinin insani yardım ve korumaya ihtiyaç duyduğu aktarıldı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya

Sudan Göçmenler Dünya Haberler

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

İran'da Cumhurbaşkanı Reisi'nin düşen helikopteriyle ilk temas

İran'da Cumhurbaşkanı Reisi'nin düşen helikopteriyle ilk temas

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasından önceki son sözleri oldukça manidar

Bakmadan Geçme

Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY'IN TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE'NİN TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri!
Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

Ali Koç, takımı toplayıp Rams Park'ta kutlama yaptı! Ortalık bir anda karıştı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title