Haberler
BBC

Hawaii'nin Maui Adasında Yangın Felaketinde Alarm Sistemi Kullanılmadı

Güncelleme:

Yangınlarda en az 111 kişinin öldüğü, bini aşkın insanın hala kayıp olduğu Hawaii'nin Maui adasının afet yönetimi sorumlusu, alarm sisteminin kullanılmamasına dair eleştiriler üzerine istifa etti. Daha önce afet yönetimi konusunda deneyimi olmayan Herman Andaya, istifasına 'sağlık sebeplerini' gerekçe gösterdi. Felaketten bu yana Maui sakinleri daha iyi bir afet yönetiminin bir çok hayat kurtaracağı görüşünü dile getiriyor.

Yangınlarda en az 111 kişinin öldüğü, bini aşkın insanın hala kayıp olduğu Hawaii'nin Maui adasının afet yönetimi sorumlusu, alarm sisteminin kullanılmamasına dair eleştiriler üzerine istifa etti.

Daha önce afet yönetimi konusunda deneyimi olmayan Herman Andaya, istifasına "sağlık sebeplerini" gerekçe gösterdi.

Felaketten bu yana Maui sakinleri BBC'ye, daha iyi bir afet yönetiminin bir çok hayat kurtaracağı görüşünü dile getiriyor.

Aslında Maui'nin çok gelişkin bir alarm sistemi var. Adanın dört bir yanına ulaşan 80 sireni de kapsayan bu sistem her ayın başında yapılan tatbikatla deneniyor.

60 saniye boyunca öten sirenler Maui'nin en önemli yerleşim yeri olan liman kenti Lahaina'da yaşamının normal bir parçası haline gelmişti.

Fakat yangının çıktığı gün sirenler çalmadı.

Çarşamba günü konuşan Maui Afet Yönetimi Kurumu'nun başkanı Herman Andaya, sirenleri çalmama kararından pişman olmadığını söyledi.

Sebebi de şuydu: Sıklıkla tsunami uyarısı olarak kullanılan sirenler çalınırsa, Lahaina sakinlerinin tsunami geldiğinı sanarak denize değil dağlara, yani yangının geldiği yere doğru yöneleceğini düşünmüştü.

Fakat Perşembe günü BBC'nin görüştüğü Lahainalıların hiç biri bu açıklamayı kabul etmedi ve sirenlerin, çalınsalardı, yaklaşan tehlike konusunda herkese çok kritik bir zaman kazandıracağını söylediler.

Yangının çıktığı gün, Lahainalıların çoğu, Dora kasırgasının yol açtığı şiddetli rüzgarlar nedeniyle elektrikleri kesik, evlerine sığınmışlardı.

Telefon mesajıyla gönderilen uyarıları, hatların fırtınada çekmemesi nedeniyle bir çok kişi alamadı.

Geçen hafta yangınlarda ailesiyle birlikte yaşadığı ev kül olan 20 yaşındaki Sherlyn Pedroza "Sirenlerin çalması gerekirdi" diyor:

"En azından evlerinde mahsur kalan bir kısım insanı uyarmış olurdu. İş yerleri tatildi, okullar tatildi. Siren çalsaydı dışarı çıkarlardı."

Sherlyn Pedrosa ve arkadaşı Heather Tabilin sokaktaki sohbetimiz sürerken, Al Amca diye seslendikleri komşuları Alfred Dasugo'yu görüp heyecanlandılar.

Yangınlardan bu yana onu ilk kez görüyorlardı. Hemen koşup gözyaşları içinde kucakladılar. Tabilin "Hayatta kalıp kalmadığını bilmiyorduk" dedi. Al Amca gülümsemekle yetindi.

Perşembe günü arabayla Maui'nin güzel manzaralı Honoapi'ilani otoyolu üzerinden Lahaina'ya giderken yolda adım adım kentin uğradığı felaketin izlerini gözlemledik.

Kent merkezine 8 km. mesafede trafik ışıkları çalışmamaya başladı.

İki kilometre kadar ötede yol kenarında yönünü denize dönmüş kömüre dönüşmüş bir araç kalıntısı daha ileride göreceklerimizin ipuçlarını veriyordu.

Asker ve polis sokaklarda devriye geziyor, kentin en büyük yıkımın yaşandığı tarihi bölgesi çevresinde yol kontrolleri yapıyor.

Bir zamanlar manikür salonu, kuaförü ve dondurmacısıyla cazip bir yol kenarı alışveriş merkezi alan bina şimdi operasyon merkezine dönüştürülmüş, otoparkına yardım çadırları kurulmuş. Dev bebek bezi ve ekmek stokları yığılmış.

Sherlyn Pedroza gibi bir çok Lahainalı gönüllü olarak yardım çalışmalarına katılıyor.

38 yaşındaki Ronnia Pilapil kalabalıktaki diğerleri gibi evini kaybetmiş, ailesiyle birlikte yakındaki bir otelde kalıyor. İhtiyaçları için giysi, pirinç ve tuvalet kağıdı almış.

Geçen hafta Salı günü, önünde güzel bir avlusu olan açık mavi bungalovlarının alevler içinde yok oluşunu izlemiş.

Eşi ve dokuz yaşındaki kızını evden çıkardıktan sonra bahçedeki sulama hortumuyla alevleri bastırmaya çalışmış ama rüzgar çok kuvvetli olduğundan sular kendisini ıslatmaktan başka bir işe yaramamış.

"O zaman bu işin sonu kötü dedim ve direkt kaçmaya başladım" diyor.

Bir süre kaçtıktan sonra geriye dönüp baktığında evinin yok olduğunu görmüş ama hayatta kalabildiği için şanslı olduğunu düşünüyor:

"İnsanlar evlerinde mahsur kalıp öldüler. Hep onları düşünüyorum."

ABD Başkanı Joe Biden'ın Pazartesi günü yapmayı planladığı ziyaretten bahsettiğimizde bir çok Mauili omuzlarını silkerek tepki veriyor.

Biri, Biden ve beraberindeki heyetin yardım çalışmalarını sekteye uğratacağını söylüyor. Başkaları 'Keşke çok daha erken ziyaret etseydi' diyor.

Felaketten dokuz gün sonra Mauililerin çoğu geleceğe odaklanıp evlerini ve şehirlerini nasıl yeniden inşa edebileceklerini planlıyor gibi.

Bir çoğu yeniden inşanın yıllar süreceğini düşünüyor ama buna rağmen buradan göçmeyi başka bir yere gitmeyi planladığını söyleyen kimseye rastlamadık.

Sherlyn Pedroza "Kendimi bildim bileli burası benim evim. Hiç kimse yerini satmıyor. Lahaina'yı yeniden yapacağız. Olacak bu" diyor.

BBC

Hawaii Hawaii Dünya Haberler

Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen 'seferberlik' hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen "seferberlik" hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

Bakmadan Geçme

Ergin Ataman kimdir? Ergin Ataman kaç yaşında, nereli? Ergin Ataman hayatı ve biyografisi! LoL çöktü mü? 23 Mayıs LoL giriş ekranı neden açılmıyor? Vedat Zorba kimdir? Şehit Piyade Sözleşmeli Er Vedat Zorba nereli, memleketi neresi? Valorant Gece Pazarı ne zaman? Gece Pazarı başladı mı? 23 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 23 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 23 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 23 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 23 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 23 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! UEFA Avrupa Ligi kupasını kim kazandı 2024? Atalanta Bayer Leverkusen maçı ne oldu, UEFA'yı kim aldı?
AK Parti'de bir istifa daha! Rize'nin ardından Adıyaman il başkanı da görevinden affını istedi

AK Parti'de bir istifa daha! Rize'nin ardından Adıyaman il başkanı da görevinden affını istedi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title