Haberler

2024 Yılı Hac Ön Kayıtları Başladı, Hac Malzemeleri Satıcıları Umutlu

Son Güncelleme:
Abone Ol

2024 yılı hac ön kayıtlarının başlamasının ardından hac malzemeleri satıcıları, dini ibadetlerini yerine getirecek vatandaşların alışveriş yapacak olmalarından umutlu olduklarını söyledi.

2024 yılı hac ön kayıtlarının 13 Eylül'de başlamasının ardından hac malzemeleri satıcıları, dini ibadetlerini yerine getirecek vatandaşların alışveriş yapacak olmalarından umutlu olduklarını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz gün 2024 yılı hac ön kayıtlarının 13 Eylül'de başladığını açıkladı. Gelecek yıl hacca ilk defa gidecek vatandaşların başvurularını 13 Eylül - 11 Ekim 2023 tarihleri arasında E-Devlet sistemi üzerinden yapabileceği bildirildi. Bu gelişmenin ardından dini ibadetini yerine getirecek vatandaşlar hac malzemeleri satıcılarının yolunu tutmaya başladı. Hac malzemeleri satıcıları pandemi döneminde satışlarının önemli oranda düştüğünü, ancak işlerinin açılması için umutlu olduklarını ifade etti.

"Fiyatlarda biraz artış olacaktır,ama vatandaşların alışveriş yapmasını umuyoruz"

Eskişehir'de yaklaşık 6 yıldır hac ve umre malzemeleri satan mağazada çalışan Enver Akpınar, yeni dönem hac kayıtlarının başlamasıyla beraber vatandaşların hac malzemelerine ilgi göstermesini beklediklerini belirtti. Geçtiğimiz yıllara göre hacca gidecek vatandaşların ekstra malzeme almaktan kaçındıklarını dile getiren Akpınar, "Hac kesin kayıt ve kura çekiminden sonra bizim işlerimiz hızlanır. Pandemiden sonra bizim işlerimiz büyük oranda düşmüştü. İnsanlar hediye almaktan kaçınır hale geldi. Zaruri ihtiyaçlar dışında ekstra bir malzeme alan olmuyor. Sadece en yakınlarına birkaç hediye alırlar. Eskiden vatandaşlar birçok seccade alırdı. Ama şimdi vatandaşlar temel ihtiyaçlarını karşılıyor. Hacca gidecek erkek kardeşlerimiz genelde ihram takımı, tavaf patiği, seccade, tespih, takke erkekler için olmazsa olmaz malzemelerdi. Kadın vatandaşlar için de eşarp, yazma, koku gibi malzemeler ön plana çıkıyor. Vatandaşlar ekonomik güçlerine göre malzemelere rağbet gösterir. Fiyatlarda biraz artış olacaktır ama vatandaşların alışveriş yapmasını umuyoruz" diye konuştu. - ESKİŞEHİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Diyanet İşleri Başkanlığı Eylül Hac Turizm Dünya Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 30 Kasım-1 Aralık Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 30 Kasım-1 Aralık Bursa su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 30 Kasım-1 Aralık İzmir su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 30 Kasım-1 Aralık Ankara su kesintisi listesi! Altay Bayındır Galatasaray'a mı gidiyor, transfer olacak mı? GSS borçları silindi mi? GSS borçları ne zaman silinecek? Silivri'de deprem mi olacak? Silivri depremi ne zaman olacak? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 30 Kasım-1 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! Murat Kurum İBB Başkanı adayı mı olacak? Cumhur İttifakı İstanbul adayı Murat Kurum mu? Kendi Düşen Ağlamaz 22.bölüm CANLI İZLE! 30 Kasım Kendi Düşen Ağlamaz canlı yayın! Kendi Düşen Ağlamaz yeni bölüm izle! Ziya Selçuk Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı mı olacak? Merkez Bankası rezervi ne kadar oldu? TOPLAM REZERV! TCMB rezervi açıklandı Şampiyonlar Ligi haftanın 11'i! Haftanın 11'inde Galatasaray'dan kimler var, Ziyech var mı? CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 30 Kasım GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! 1 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 1 Aralık Cuma burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title