Çin'e ham bakır yerine kaldırım taşı gönderen Türk firma, 36 milyon dolarlık vurgun yaptı

Çin'e ham bakır yerine kaldırım taşı gönderen Türk firma, 36 milyon dolarlık vurgun yaptı

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

İstanbul'dan Çin'e ihracat yapan bir maden şirketi, göndermeyi taahhüt ettiği ham bakır yerine kaldırım taşı göndererek 36 milyon dolarlık vurgun yaptı.

Uluslararası vurgun, İsviçre'de yerleşik bir firmanın Türkiye'deki temsilcilerinin şikayeti üzerine ortaya çıkarıldı. Çin'e maden ihracatı yapan bir Türk firması merkezi Avrupa'da fabrikaları Çin'de bulunan şirketten ham bakır siparişi aldı.

KALDIRIM TAŞI GÖNDERDİLER

Türk maden şirketi, ücreti ödenen ham bakırın yerine konteynerlere kaldırım taşı yükleyerek Çin'e gönderdi. Milliyet'te yer alan habere göre, İsviçreli şirket, teslim aldıkları konteynerler içerisinde sipariş verdikleri ürünleri göremeyince Türkiye'de bulunan temsilcileriyle irtibata geçti.

OPERASYON KARARI

Temsilcilerin durumu savcılığa intikal ettirmesi üzerine polis tarafından yapılan araştırmalarda, dolandırıcılık olayı tespit edilip Türk ihracat firmasının suç örgütü gibi çalıştığı belirlendi. Yapılan araştırmaların ardından "Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma", "Nitelikli Dolandırıcılık", "Resmi Belgede Sahtecilik", "Özel Belgede Sahtecilik" konuları iddiasıyla operasyon kararı alındı.

"SİPARİŞLER KARIŞTI"

Dün sabaha karşı düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 4 iş yeri ve 15 ikamete baskın düzenleyen ekipler, aralarında şirket yöneticilerinin de bulunduğu H.K., S.Ç., D.Ç.,S.Ç., B.Y., U.Ç., M.K., T.G., O.M., F.U.,S.Ç., R.Ö., ve S.U., isimli 13 şirket mensubu şüpheliyi gözaltına aldı. Emniyette sorguya alınan şüphelilerin ilk ifadesinde suçlamayı kabul etmeyip siparişlerin karıştığını söylediği öğrenildi. Polisin şirkete ve çalışanlarına yönelik inceleme ve araştırması sürüyor.

Çin'e ham bakır yerine kaldırım taşı gönderen Türk firma, 36 milyon dolarlık vurgun yaptı
Haber Yorumları (87)
DİYAR DEPO: bir dolandırıcılık olunca insan ortadan kaybolur. değil mi ?Siparişin karışmasını mantıklı buluyorum tabi kaldırım taşı da böyle paketleniyorsa veya personelin patekleme sistemi nasıl bilmiyorum. Ancak biz dürüst olmalıyız her alanda bunu biliyor ve öyle yapmaya çalışıyorum selamlar
FAT32: Iyi halt ettiniz bu mantık yüzünden deri sektorude bitmedimi? türk milleti dürüstlük bu kadar zor olamaz ticaret ahlaki islam ahlaki demektir. Ayıptır günahtır bir kişinin hareketi hepimizi bağlıyor inanamıyorum bu insanlara!!!
KERİM CETİNKAYA.: Buna benzer bir olay Aksarayda birmanin basina geldi firma batti.cinden aluminyum kulce yerine hurda demir gondermisler..sahtekarlik sadece bizim ulkemizde yok her yerde .cindeki firmaya herhangi bir islem yapildigini bilmiyorum.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title