Haberler

Bursa-Ağır Sanayinin Kadın İşçileri

İş hayatının pek çok alanında her geçen gün daha fazla yer alan kadınlar ağır sanayide de en az erkekler kadar başarılı oldu.

İş hayatının pek çok alanında her geçen gün daha fazla yer alan kadınlar ağır sanayide de en az erkekler kadar başarılı oldu. Metal ve otomotiv üzerine çalışan fabrikalarda ve idari birimlerde çalışanların yaklaşık yarısını kadınlar oluşturuyor.Yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyon döküm, alüminyum profil imalatı ve metal otomotiv parça imalatı alanlarında faaliyet gösteren Yeşilova Holding bir buçuk yıl önce uygulamaya koyduğu politika gereği ağır sanayi fabrikalarında ve yönetimsel kadrolarda kadınlar için istihdam alanı oluşturdu. Kısa zamanda pek çok kadından iş başvurusu alan firmada kadın çalışan oranı yüzde 40'a ulaştı. Fabrikaların neredeyse her iş biriminde yer alan kadınlardan olan İrem Ergin, burada çalışan kadınların işlerinden oldukça memnun olduklarını, kendileriyle gurur duyduklarını belirtti. Ergin, Burada çalışmaktan son derece keyif alıyoruz. Kadınlar olarak burada bir istihdam kapısı sağlandığını öğrenince son derece sevinerek iş başvurularında bulunduk ve kabul edildik. İlk çalışmaya başladığım zaman ağır sanayi olduğu için gözüm biraz korkmuştu ama aldığım eğitimler ve gördüğüm destekler sayesinde bunların üstesinden gelebildim. Ağır sanayi genelde erkek işi olarak tanımlanıyor, ama biz kadınlar bunu başarabildiğimiz için kendimizle gurur duyuyoruz. İşçi olarak iş arayan kadınlar genelde tekstil firmalarına başvuruyorlar ama aslında bir kadın her şeyi yapabilir. Burada montaj yapacak kadar güçlü, kalite kontrol yapabilecek kadar da dikkatliyiz. Yani a'dan z'ye her şeyi yapabiliyoruz dedi.

HAYATIN HER ALANINDA KADIN ERKEK BERABERİZ

Yeşilova Holding'e bağlı otomotiv firması olan Canel Otomotiv Genel Müdürü Umut Özdeş ise kadınlar ile hayatın her alanında beraber olunduğu gibi iş hayatında da beraber olunması gerektiğini söyledi. Özdeş, 1,5 yıl kadar önce kadın çalışan sayımızı artırmak üzerine bir hedef koyduk. Bu hedefe doğru da gayet iyi gidiyoruz. Metal işleme ve Otomotiv olarak zor bir sektördeyiz. Ağırlıklı olarak erkek çalışanlarımız var ama hayat işyerinden ibaret değil. Toplumda da kadın erkek birlikte yaşıyoruz. Hem sosyal sorumluluğumuz gereği hem topluma borcumuz gereği hem de bu birlikte yaşamayı iş yerine taşımak amacıyla böyle bir hedef koyduk. Hayatı güzellikleriyle ve zorluklarıyla nasıl göğüslüyorsak iş yerinde de tüm koşulları beraber göğüslüyoruz. Kadın çalışanlar her konuda en az erkekler kadar yetkin ve yetenekli hatta artıları da var. Bu kararı almış olmaktan sonuçları itibariyle çok memnunuz ve arttırarak devam ettirmek istiyoruz dedi.

KADININ GÜCÜ HEM YÖNETİMDE HEM ÜRETİMDE

Holding bünyesinde bulunan kadın çalışanların sadece üretim hatlarında değil idari birimlerde en az erkekler kadar yer aldığını belirten Cansan Alüminyum Genel Müdürü Selim Güney ise yaptığı açıklamada bu durumun daha modern ve daha sosyal bir toplumun gerekliliği olduğunu söyledi. Güney, Bu anlamda şirketlerimiz de gerek yönetimsel pozisyonlarda gerekse üretim içerisinde yüzde 40'lara varan oranlarda kadın istihdamı olduğunu memnuniyetle söyleyebiliriz. İşletmelerimiz ağır iş sanayi kollarında yer alan işletmeler olsa da otomasyon seviyesinin yüksek oluşu ve sağladığımız ergonomik iş koşullarının uygunluğu kadınların daha rahat istihdam edilmesini sağlıyor. Üretim içerisinde de bugün kadınların çeşitli görevlerde rahatlıkla çalışabiliyorlar. Dikkate dayalı, odaklanmaya dayalı işlerde özellikle kadınların erkeklerden daha başarılı olduklarını gözlemliyoruz. Kadın çalışanlarımızdan genel olarak oldukça memnunuz. Aidiyetlerinin çok yüksek olduğunu, anaç duygularla işlerini sahiplendikten görüyoruz. Biz onlarla çalışmaktan çok mutluyuz çalışanlarımızın da şirketlerinde mutlu olarak çalıştıklarını düşünüyoruz dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Yeşilova Politika Güncel Haberler

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'Roma turu' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na "Roma turu" tepkisi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Meclis'te görüştü

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Meclis'te görüştü

Bakmadan Geçme

Survivor kim elendi, Survivor kim gitti 28 Mayıs Salı? #129300 Yusuf Yazıcı Milan'a mı gidiyor? Yusuf Yazıcı'dan İtalyan devine yeşil ışık! Survivor Düello oyununu kim kazandı? 28 Mayıs Salı 2024? #129300 Survivor kim kazandı? 28 Mayıs Salı Mavi Takım mı kazandı, Kırmızı Takım mı kazandı? #128250 Çekya'nın EURO 2024 kadrosu! Çekya EURO 2024 aday kadrosunda kimler var? Bahar 15. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 28 Mayıs Bahar yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 28-29 Mayıs hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? Ben Bu Cihana Sığmazam 69. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 28 Mayıs Ben Bu Cihana Sığmazam yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 Süresiz nafaka kalkıyor mu? Süresiz nafaka kanun teklifi ne oldu? Mehmed: Fetihler Sultanı 14. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 28 Mayıs Mehmed: Fetihler Sultanı yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 28-29 Mayıs Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? Salmonella nedir? Salmonella nereden bulaşır? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 28-29 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! Recep İvedik 5 nerede çekildi, hangi ülkede çekildi? Recep İvedik 5 ne zaman çekildi, konusu nedir, oyuncuları kimler? Recep İvedik 5 hangi kanalda? Recep İvedik 5 filmi konusu nedir? Recep İvedik 5 oyuncuları ve Recep İvedik 5 özeti! #128250
10 yıllık tarihi protokol! Kuşadası plajları halka açılıyor, şemsiye ve şezlonglar da ücretsiz olacak

10 yıllık tarihi protokol! Kuşadası plajları halka açılıyor, şemsiye ve şezlonglar da ücretsiz olacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title