Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali 30-2 Kasım'da

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali 30-2 Kasım'da

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali 30-2 Kasım'da
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Bozcaada Belediyesi ve Bozcaada Turizm İşletmeleri Derneği (BOZTİD) tarafından, bu yıl ilki düzenlenecek Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali (BIFED) 30 Ekim-2 Kasım 2014 tarihleri arasında Bozcaada’da gerçekleşecek.

Bozcaada Belediyesi ve Bozcaada Turizm İşletmeleri Derneği (BOZTİD) tarafından, bu yıl ilki düzenlenecek Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali (BIFED) 30 Ekim-2 Kasım 2014 tarihleri arasında Bozcaada'da gerçekleşecek.

Daimi teması"Çevre" olan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Film Festivali, dünyanın sorunları ve zenginlikleriyle ilgili sanatsal üretimlerin oluşumuna ve sunumuna yeni bir neden oluşturmak, ülkemizde ekoloji konusunda ciddi ve bağımsız bir platform yaratılmasına öncülük etmek ve bu çalışmaları ödüllendirmek amacıyla oluştu.

BIFED'in organizasyonunda, sanat ve ekoloji alanlarında çalışmalarda bulunmuş isimlerin yanı sıra Bozcaada yerel yönetim ve üreticilerden isimler de bulunuyor. Festivalin Başkanlığını Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz; Festival Başkan Yardımcılığını Bozcaada'da üzüm bağlarından doğal üzüm suyu, koruk suyu, üzüm reçeli, kuru üzüm ve kurutulmuş üzüm çekirdeği imalatçılığı yapan BOZTİD başkanı Yahya Göztepe yapıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde belgesel ve kontra film dersleri veren; 'Uluslararası FIMa Video Atölyeleri', 'Ulusal Çevre Senaryo Ödülleri', 'Antalya Altın Portakal Uluslararası Kısa Film Video Festivali'nin kurucusu ve ilk yönetmeni olan; filmleri kırkın üzerinde farklı ülkede festival ve televizyonlarda gösterilen deneysel ve belgesel film yönetmeni Ethem Özgüven ise Festivalin Koordinatörlüğünü yapıyor.

Festivalin Yönetmenliğini Ethem Özgüven ile birlikte Kum, 4857, Hakikat, Can Yelekleri Koltukların Altında Değildir, gibi belgesel ve kısa filmlerin yönetmenliğini yapan; "Ulusal Çevre Senaryo Ödülleri", "Antalya Altın Portakal Uluslararası Kısa Film Video Festivali", Karşı Sanat gibi kurumlarda ve çalışmalarda küratör, uluslararası ilişkiler direktörü ve eğitmen olarak görev almış Petra Holzer Özgüven yürütüyor.

Ekolojinin önemini vurgulamak, adanın, dünyanın ve yörenin ekolojik sorunlarıyla ilgili bilim insanlarını ve sanatçıları bir araya getirmek, dostluk ve barışa katkıda bulunmak için bu yıl ilki düzenlenecek olan BIFED'in Yarışma Bölümü ile belgesel yönetmenlerine açılım, sanatsal gelişim ve uluslararası deneyim sağlamanın yanı sıra, yeni projeler için destek sağlanmasına yönelik yeni bir platform da oluşturulmuş olacak.

Festivalin ana bölümü olan "yarışmalı bölüm"e ek olarak bir çok önemli belgesel gösterimini içeren "özel gösterimler", "atölyeler" ve "konserler" de festivalin diğer zenginlikleri arasında yer alıyor.

Festival jürisinde; ülkemizin en önemli film yönetmenlerinden Yeşim Ustaoğlu, Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) ve SİYAD Başkanı Alin Taşçiyan, ödüllü belgesel yönetmeni Nathalie Borgers, Mısır'da Çocuk Göçmenler, Konuşma Özgürlüğü, 301 Numaralı Makale filmlerinin yönetmeni, çevre ve insani sorunlarla ilgili çalışmalarıyla bilinen diplomat ve siyasetçi Şafak Pavey, sinema yazarı, akademisyen Tül Akbal Sualp, sinema yazarları Seray Genç ve Cüneyt Cebenoyan yer alıyor.

Yarışma Bölümü'nde, aday filmler arasından jürinin seçeceği En İyi Belgesel Film'e 7 bin, 2. En İyi Film'e 5 bin TL ve3. En İyi Film'e ise 3 bin TL ödül verilecek.

SON BAŞVURU 15 AĞUSTOS

Belgesellerin 15 Ağustos 2014 Cuma akşamına kadar, BIFED Bozcaada Belediyesi Bozcaada Çanakkale adresine yollanması gerekmektedir.Festivale katılım koşulları ve başvuru formlarıwww.bifed.org adresinden temin edilebilir.

30 Ekim - 2 Kasım2014 tarihlerinde Bozcaada gerçekleştirilecek BIFED, programında yer alan belgesel film gösterimlerine ek olarak besteci ve müzik etnolog Alper Maral,Belgesel Sinemada Müzik: Araç ve Amaç/Özne ve Nesne Arasında Etik, Estetik ve Teknik Salınımlar adlı atölye çalışmasını geçekleştirecek. Festival 2 Kasım'da Bulutsuzluk Özlemi kapanış konseriyle sona erecek.

BIFED, ekibinde ve yarışma jürisinde yer alan usta isimlere ek olarak,Onur Kurulu, Danışma Kurulu, Bilim Kurulu, Sanat Kurulu ve Ekoloji Kurulu'ndaki, uluslararası filmcilerden, sanatçılardan, eğitmenlerden, ekoloji ve çevre ile ilgili uzmanlardan oluşan, alanlarında uzman isimlerin katkı ve destekleriyle, hem Türkiye ve Bozcaada'ya dünyanınen nitelikli çevre filmlerini getirmeyi hem de ekolojinin birlikte var olduğu, yeni bir alan yaratmayı amaçlıyor.

BIFED Festivalinde festivalin Jüri üyesi, yönetmen Yeşim Ustaoğlu'nun "Sırtlarındaki Hayat" belgeselinin Türkiye'de ilk kez gösterilecek olan uzun versiyonunun yanı sıra, Nathalie Borgers'in "Kumun Rüzgarları Kayanın Kadınları" filmi özel gösterimler kapsamında izlenebilecek. Festival Joel Bakan'ın yazdığı ve Mark Achbar ve Jennifer Abbott'un yönettiği "The Corporation" filmiyle 30 Ekim günü başlayacak. - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Çok Okunan Haberler

title