Bilgisayar Oyunlarının Özgürlük Alanları Tartışılacak

Bilgisayar Oyunlarının Özgürlük Alanları Tartışılacak

Teknokulis - Haberler | Teknoloji
Bilgisayar Oyunlarının Özgürlük Alanları Tartışılacak

İstanbul Bilgi Üniversitesi, The Gamephilosopy Network işbirliği ile 13-15 Kasım tarihleri arasında düzenlenen “The 8th Philosophy of Computer Games” konferansına...

-

Oyun çalışmaları, iletişim ve felsefe olmak üzere farklı disiplinlerden uzmanları bir araya getiren uluslararası akademik konferans "The 8th Philosophy of Computer Games" (8. Dijital Oyun Felsefesi) İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü'nde düzenlenecek.


Bu yıl teması "özgürlük" olan konferansta; "Oyun tasarımı ve oyuncu özgürlüğü", "Oyuncu deneyimi ve özgürlük algısı", "Çevrimiçi oyunlar ve oyuncu özgürlüğü", "Toplumsal ve bireysel anlamda özgürlük kavramının oyunlarda temsili", "Özgürlük kavramının temsilinde oyun ve diğer iletişim ortamları ilişkisi" konuları ele alınacak.


Yapılan sunumlarla "oyun ve özgürlük ilişkisi" tasarım, kültür, sosyoloji, felsefe ve politik yönden ele alınacak; bir sanat türü ve yaşam biçimi olarak oyunların, oyuncu ve toplum için nasıl bir özgürlük alanı ifade ettiği tartışılacak.


Uluslararası arenadan uzman isimlerin katılacağı konferansta Dartmouth College Digital Humanities Bölümü öğretim üyesi Mary Flanagan, University of Toronto Felsefe Bölümü öğretim üyesi Thomas Hurka, University of the West of England Medya Bölümü öğretim üyesi Patrick Crogan konuşmacı olarak katılacak.


Daha önce Kopenhag, Oslo, Atina, Madrid, Reggio Emilia ve Potsdam'da yapılan konferans dijital oyun alanının gelişimi ve geleceği ile ilgilenen tüm tarafların katılımına açık. Konferansla ilgili detaylı bilgi ve programa http://gamephilosophy2014.org/ adresinden ulaşmak mümkün.


Konuklar:


Mary Flanagan: Dartmouth College Digital Humanities Bölümü öğretim üyesi olan Flanagan kültür ve teknoloji konulu çalışmaları tanınmaktadır. Tiltfactor oyun araştırmaları laboratuvarının da yöneticisi olan Flanagan'ın oyun eleştirisi ve oyunların sosyal amaçlı kullanımı konulu kitapları bulunmaktadır.


Thomas Hurka: University of Toronto Felsefe Bölümü öğretim üyesi olan Hurka oyun, spor ve etik konulu çalışmaları ile tanınmakta olup ve bu alanda çok sayıda esere sahiptir.


Patrick Crogan: University of the West of England Medya Bölümü öğretim üyesi olup simülasyon, savaş temalı oyunlar, oyunlaştırma ve tekno-kültür konularında yayınlanmış kitapları bulunmaktadır. Crogan Dijital Oyun Araştırmaları Derneği (DiGRA) yönetim kurulu üyesidir.


Tarih: 13-15 Kasım 2014


Yer: İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü E4 binası 305 nolu salon
Teknokulis : http://www.teknokulis.com
Bilgisayar Oyunlarının Özgürlük Alanları Tartışılacak

Kaynak: Teknokulis

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title