Baykal'ın Avukatı Manisa'da İlk Sırada

Baykal'ın Avukatı Manisa'da İlk Sırada

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Avukatı Şahin Mengü, Manisa'dan Birinci Sıradan Aday Gösterilecek. CHP'nin Güçlü Olduğu İllerden Olan Manisa'da Mengü, Meclis Başkanı Bülent Arınç'a Karşı Yarışacak. Öte Yandan, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok'un İse Aday Gösterilmeyeceği Öğrenildi.

Baykal'ın Avukatı Manisa'da İlk Sırada

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın avukatı Şahin Mengü, Manisa'dan birinci sıradan aday gösterilecek.

CHP'de Parti Meclisi Toplantısı sürerken adaylar da netleşmeye başladı. Baykal'ın, uzun bir süredir avukatlığını yürüten Şahin Mengü'nün Manisa'dan birinci sıradan aday gösterileceği öğrenildi. Mengü, Manisa'da, TBMM Başkanı Bülent Arınç'a karşı yarışacak.

ECEVİT'İN DE AVUKATLIĞINI YAPTI

Mengü, Bülent Ecevit'in de sıkı yönetim döneminde avukatlığını üstlendi. Mengü, bir demecinde Ecevit'e ilişkin şunları söylemişti:

"Ecevit'in çok iyi bir hukuk mantığı vardır. Hukukçu olmamakla birlikte kendisi bu işleri çok iyi algılar. Yasaklı olduğu dönemde bir açıklama yapacağı, bir demeç vereceği zaman önce 3 avukatı olarak biz okurduk. Bunun MGK'nın, liderlere konuşma yasağı getiren 52 sayılı bildirisine aykırı olduğunu söylerdik. Ama 'Bunu söylemem gerekiyor' der ve mahkum olacağını bile bile konuşurdu. Yani 'Bana birşey yapamazlar' havasında değildi. Tersine, askerlerin üstüne geleceklerini, kendisini içeri atacaklarını bildiği halde sorumluluğunu bilen, 'yapılması gerekeni yapan' ciddi bir siyasi lider gibi demeçler veriyordu. Mahkemelerde çok rahat ve çok cesurdu. Hukuki savunmayı bize bırakır, siyasi savunmayı kendisi yapardı. Zaman zaman ilk duruşmayı hatırladığımızda üzülür '5-6 kişiyle yargılanmıştık' diye yakınırdı.

Yanında bir avuç adam kalmıştık. Ama buna rağmen hiçbir zaman çökmedi, yıkılmadı." Mengü, Bülent Ecevit'in başyazarlık yaptığı Arayış Dergisinin de imtiyaz sahipliğini yaptı.

367'NİN MİMARI

Şahin Mengü, Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin ortaya attığı 367 şartını ilk kez gündeme getiren isim oldu.

Halen, CHP lideri Deniz Baykal'ın avukatlığını yürüten Mengü, çok sayıda gazete ve gazetecinin de avukatlığını yapıyor.

Adaylık için bir çok önemli ismin başvurduğu CHP'de ise, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok'un aday gösterilmeyeceği belirtildi.(ANKA)

Kaynak: ANKA