Balıkesir: Balıkesir Emniyeti'nden Huzur Operasyonları

Balıkesir: Balıkesir Emniyeti'nden Huzur Operasyonları

Balıkesir'de Yaklaşan Kurban Bayramı ve Yılbaşının Huzur ve Güven Ortamı İçerisinde Geçmesi Amacıyla, İl Merkezi ve İlçelerdeki Polis Sorumluluk Bölgelerinde Eş Zamanlı Olarak Huzur Operasyonları Yapıldı.

Balıkesir: Balıkesir Emniyeti'nden Huzur Operasyonları

Balıkesir'de yaklaşan Kurban Bayramı ve yılbaşının huzur ve güven ortamı içerisinde geçmesi amacıyla, il merkezi ve ilçelerdeki polis sorumluluk bölgelerinde eş zamanlı olarak huzur operasyonları yapıldı.

İl merkezi ve ilçelerde; umuma açık içkili yerler ile açık istirahat ve eğlence yerleri, kavşaklarda araç ve şahıslar üzerinde genel uygulamalar yapıldı. Merkez ve ilçelerden toplam 700 civarında amir ve memur personelin katıldığı huzur operasyonu kapsamındaki uygulamalarda, durumları şüpheli görülen bin 89 kişi kimlik sorgusundan geçirilirken, arandığı tespit edilen il merkezinde 1, Gönen'de 1, Erdek'te 1 ve Dursunbey İlçesi'nde 1 şahıs olmak üzere toplam 4 kişinin yakalandığı bildirildi. Huzur operasyonlarında Gömeç İlçesi'nde 1 adet ruhsatsız 7.65 mm tabanca ve buna ait şarjör ile 15 mermi ele geçirildi. Merkez ve ilçelerde toplam 18 adet maksat dışı bıçak elde edilirken, bunlardan 3'üyle ilgili adli işlem, 15'iyle ilgili ise Kabahatler Kanunu'na göre idari para cezası uygulandı.

Bu arada, Sındırgı'da maksat dışı bıçak bulundurmaktan dolayı idari para cezası uygulanmak istendiği esnada görevli memurlara direndiği ve mukavemette bulunduğu ileri sürülen 1 kişi hakkında da Kabahatler Kanunu'na göre adli işlem yapıldı. Bundan başka, üzerlerinde kimlik bulunmayan 4 şahıs hakkında Kabahatler Kanunu'nun 40. maddesine göre idari para cezası uygulandı. Umuma açık yerlerde yapılan kontroller sırasında da 11 umuma açık yer hakkında "mevzuat hükümlerine uymadıklarından dolayı" tutanak tanzim edildi.

Huzur operasyonunun trafikle ilgili uygulamalarındaysa kontrol edilen 667 araçtan, eksiklikleri görülen 28 araç trafikten men edilirken, 5 araç sürücüsü hakkında ehliyetsizlikten, 4 araç sürücüsü hakkında alkollü araç kullanmaktan işlem yapıldı. 83 araç sürücüsüne de 5 bin 811 YTL para cezası tatbik edildiği kaydedildi.

Kaynak: İHA