Balıkesir: Aksa'dan Balıkesir'e Doğalgaz Kredisi

Balıkesir'de faaliyet gösteren, AKSA Enerji Grubu'na bağlı Balıkesir Doğalgaz Dağıtım (BALGAZ) A.Ş., konut sahiplerine ucuz ve yeterli miktarda doğalgaz kredi imkanı sunuyor.

Balıkesir: Aksa'dan Balıkesir'e Doğalgaz Kredisi

Balıkesir'de faaliyet gösteren, AKSA Enerji Grubu'na bağlı Balıkesir Doğalgaz Dağıtım (BALGAZ) A.Ş., konut sahiplerine ucuz ve yeterli miktarda doğalgaz kredi imkanı sunuyor.

Balgaz Balıkesir Bölge Müdürü Muhammet Aloğlu, abonelik kampanyalarıyla ilgili çalışmalar kapsamında vatandaşlara verilecek hizmetleri daha pratik hale getirmek amacıyla son olarak kredi imkanı verdiklerini, gerekli çalışmaların tamamlandığını bildirdi. Balgaz'dan yetki almış 60 civarındaki firmadan vatandaşların kendi tercih edecekleri herhangi birisiyle anlaşıp, bu firmadan alacakları iç tesisat yapımıyla alakalı faturayı Balgaz A.Ş.'ye verip, buradan Abonelik Müracaatı Bilgilendirme Formu alacaklar. Balgaz'dan alınan bu form ve evin tapusunun fotokopisi ile bankaya giderek 1 dakika içinde 5 bin YTL'ye kadar istedikleri miktarda nakit krediyi alacaklar. Balgaz Bölge Müdürü Muhammet Aloğlu, doğalgaz kredisiyle ilgili ilk etapta Halkbank ile protokol yapıldığını ve bu bankadan isteyen vatandaşların sadece tapu fotokopisini yanlarında götürerek 24 ay vadeli 5 bin YTL'ye kadar krediyi anında alabileceklerini müjdeledi. Balgaz yetkilileri, Halkbank'ın dışında başka bankalarla da görüşmelerin sürdüğünü, çok yakın bir zamanda doğalgaz kredisi alınabilecek banka şubelerinin artacağını bildirdi. Öte yandan, doğalgaz kullanımının önemine değinen yetkililer, vatandaşların spekülasyonlara aldırış etmemesini, doğalgaz kullanımının diğer ürünlere oranla sıfır risk taşıdığını ifade etti. Doğalgaz tüketimiyle alakalı dünyadaki mevcut kaynakların yüz yıl boyunca tüm dünyaya yetecek düzeyde olduğu, dolayısıyla gelecekle ilgili kaygıların da boşa çıkacağı belirtildi. Ayrıca, Türkiye'nin birçok ülkeden doğalgaz aldığı, 40 milyar metre küp doğalgaz girişi olduğu halde bunun sadece 25 milyar metreküpünün kullanıldığı, talep yetersizliği sebebiyle elde kalan 15 milyar metre küp doğalgazın ise boşta olduğu bildirildi. AKSA yetkilileri, Türkiye'nin yakın bir zamanda Yunanistan'a doğalgaz satacağını, bununla ilgili çalışmaların son aşamalara geldiğini kaydetti.

Bu arada, Balgaz'ın taksitli abonelik kampanyasında son iki haftaya girildi. 15 Temmuz 2006 tarihine kadar doğalgaz için abone olanlar, 180 dolar + KDV olan abonelik bedelini YTL üzerinden 6 eşit taksitte ödeyebilecek. Doğalgazla yanan ocakta ısıtılan bir çaydanlık 5 kuruşa mal olurken, tüp gaz ile 23 kuruşa ısıtılıyor. Basit bir çaydanlık hesabında tüketici 18 kuruş net kara geçerken, doğalgazın sadece mutfak ve banyoda kullanılması halinde farkın çok daha iyi anlaşılacağı, vatandaşların doğalgaz kullanımıyla ilgili bekle gör politikası gütmek yerine vakit geçirmeden abone olup, her yönüyle ekonomik ve temiz gazı kullanarak yaşam kalitesini yükseltmeleri öneriliyor.

Kaynak: İHA