Bakan Başesgioğlu'nun İngiltere Temasları

Bakan Başesgioğlu'nun İngiltere Temasları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, İngiltere Gezisinin İkinci Gününde Sabah Saatlerinde Göçmenlik İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı John Ryan ile Görüştü. Başesgioğlu, Görüşmenin Ardından Türk Konsolosluğu'nda İngiltere Türk Dernekleri Temsilcileri ile Biraraya Geldi.

Bakan Başesgioğlu'nun İngiltere Temasları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, İngiltere gezisinin ikinci gününde sabah saatlerinde göçmenlik işlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı John Ryan ile görüştü. Başesgioğlu, görüşmenin ardından Türk Konsolosluğu'nda İngiltere Türk Dernekleri temsilcileri ile biraraya geldi.

İngiltere gezisinin ikinci gününde Bakan Başesgioğlu, Türk dernekleri temsilcileri ile görüşmesinden önce konsoloslukta bir basın toplantısı düzenledi. Başesgioğlu'nun basına açık yaptığı konuşmasında, özellikle Avrupa Birliği (AB) sürecindeki gelişmelerden söz etti. Başesgioğlu, John Ryan ile yaptığı görüşmeye değinerek, "İngiltere'nin, AB sürecinde Türkiye'ye bugüne kadar verdiği üst seviyedeki destek için memnun olduğumuzu muhataplarımıza bildirdik. Onlar da bu desteğin süreceği bilgisini bize ilettiler" dedi. İki ülke arasında var olan geleneksel dostluğun pekiştiğini de sözlerine ekleyen Başesgioğlu, son dönemde Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde sıkıntılar yaşansa da, Türkiye'nin amacının tam üyelik olduğunu, ikinci sınıf bir üyeliğe razı olmayacağını söyledi. Başesgioğlu, AB'nin Türkiye'ye her zaman ihtiyacı olacağını, Türkiye'nin de AB'ye üye olduktan sonra yük olmayacağını ifade etti. Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) ve NATO üyesi olarak yükümlülüklerini her zaman yerine getirmiş bir ülke olduğunu, günü geldiğinde AB'de de yerini alacağını söyleyen Başesgioğlu, Türkiye'de reform çalışmalarının devam ettiğini ve AB'nin, Türkiye'nin üyelik sürecini 8 başlıkta askıya almış olmasının Türkiye'nin üyelik konusundaki kararlılığını etkilemediğini kaydetti.

İngiltere'de yaşayan Türk toplumu ile ilgili olarak, uluslararası yasalar ve ortaklık hukukundan doğan kazanımlar olduğunu söyleyen Başesgioğlu, ortaklık hukukundan doğan kazanımların ve göç yasalarının korunmasını istediklerini söyledi. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının, bulundukları ülkede kamu düzenine uyduklarını ve tahriklere kapılmayan bir toplum olduklarına dikkat çeken Başesgioğlu, İngiltere'nin ve diğer Avrupa ülkelerinin, bu özellikleri göz önünde bulundurmalarını istediklerini ifade etti.

Toplantıya İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Şener Sağlam, Britanya Türk Kadınları Derneği'nden Zeynep Özer, Türk İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası'ndan Hüseyin Aslan, Türk Bankacılar Birliği'nden Şevki Acuner, MÜSİAD İngiltere'den Ali Osman Duran, Atatürkçü Düşünce Derneği'nden Nimet Bozkurt, Türk Diyanet Vakfı'ndan Yaşar Çolak, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cem Evi'nden Yasin Gaygusuz, Türk İngiliz Hukukçular Birliği'nden Emma Edhem katıldı.

Bakan Başesgioğlu, akşam saatlerinde Türk- İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası'nın düzenlediği başka bir etkinliğe katılacak.

(HU-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA