Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu Toplantısı - Haberler
Haberi Paylaş

Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu Toplantısı

AA - Haberler | Güncel
Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu Toplantısı

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu oluşturulduktan sonra süratle bununla ilgili mevzuatları hazırladık.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu oluşturulduktan sonra süratle bununla ilgili mevzuatları hazırladık. İlk olarak 2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı bir taslak olarak şu anda hazır." dedi.

Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu, Akdağ'ın başkanlığında, Kalkınma Bakanlığı toplantı salonunda yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Mili Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Mücahit Öztürk, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi Esra Albayrak ile ilgili birimlerin bürokratları yer aldı.

Başbakan Yardımcısı Akdağ, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 13 Kasım 2014'te oluşturulan Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulunun son üç yıl içerisinde ülkeyi, gençleri ve insanları tehdit eden uyuşturucu ile mücadele konusunda ciddi adımlar atılmasını sağladığını belirtti.

Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulunun oluşmasının ardından Dünya Sağlık Örgütü'nün, Türkiye'nin mücadele biçimini, planlarını diğer ülkelere örnek olarak gösterdiğini dile getiren Akdağ, "Bağımlılık meselesi, dünyadaki bütün gençleri ve toplumu tehdit eden çok önemli bir problem. Bağımlılık meselesi, bir tarafıyla kişilerin ve toplum sağlığını ve diğer tarafıyla o topumdaki huzuru asayişi, ekonomiyi, sosyal hayatı olumsuz etkileyen bir durum." diye konuştu.

Özellikle son 10 yılda Avrupa'da ve dünyanın pek çok yerinde bağımlılıkla mücadelenin bütüncül şekilde yapılmasının yaygınlaştığına dikkati çeken Akdağ, Türkiye'de yeni dönem için 2018-2023'ü içine alacak 5 yıllık bir dönem için bu hususta planlarını hazırladığını bildirdi.

"Bağımlılık bütüncül bir çerçevede ele alınmalı"

Akdağ, bağımlılıkla mücadele konusunda sigara, alkol, uyuşturucu, kumar bağımlılığı ile teknolojinin hatalı kullanımıyla ilgili bağımlılığın bütüncül bir çerçevede ele alındığını belirterek, şöyle devam etti:

"Bu bütüncül yaklaşım, aslında bizim geleceğimizi kurtaracak bir yaklaşımdır. Bu vesileyle Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu oluşturulduktan sonra süratle bununla ilgili mevzuatları hazırladık. İlk olarak 2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı bir taslak olarak şu anda hazır. Bugünkü toplantıda bu taslağı ve eylem planlarını tartışacağız. Bundan sonraki aylarda, aşağı yukarı birer aylık aralarla diğer bağımlılık konularında da beş yıllık strateji belgelerimizi hazırlamış olacağız. Bütün bu belgelerle ilgili olarak 12 bakanlığımız ve ilgili kuruluşlar, teknik seviyede çok ciddi çalışmalar yaptı. Politika laboratuvarları oluşturarak, günlerce çalışıldı. Mutlaka farklı bakanlıkların ortak vermesi gereken hususlar var. Belli bir bakanlığın ya da kurumun kendisinin geliştirmesi gereken hususlar var. Dolayısıyla uyuşturucu ile ilgili taslak elimizde hazır. Diğerlerini de birer ay arayla yaz mevsimine kadar hazırlamış olacağız."

Akdağ, Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kuruluna Dışişleri, Maliye, Gıda, Tarım ve Hayvancılık ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haber leşme Bakanlıklarının da eklendiğini söyledi.

50 ilde sokak bazlı mücadele güçlendirildi

Geçmiş dönemde uyuşturucu ile mücadele konusunda yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler veren Akdağ, piyasaya uyuşturucunun girmesini engelleyen kurumların organizasyon ve personel sayısı güçlendirilerek teknik cihaz kapasitelerinin artırıldığını ifade etti.

Narkoterör konusunda, güvenlik güçlerinin yasa dışı ekimlere karşı büyün bir başarı gösterdiğini belirten Akdağ, 50 ilde timler kurularak sokak bazlı mücadelenin de güçlendirildiğini kaydetti.

Gümrük kapıları ve sınırların teknik donanım ve insan gücü açısından kuvvetlendirildiğini söyleyen Akdağ, kartel diye tabir edilebilecek, çete ya da örgüt şeklinde bu işi yapanlara yönelik cezaların artırıldığını söyledi.

Sağlık meslek mensuplarına, tedavi için kendi müracaat eden kişiler açısından, ihbar mecburiyetinin kaldırıldığını ifade eden Akdağ, bunun bağımlılığı olan kişilerin tedaviye arzu duymaları açısından önemli bir uygulama olduğunu belirtti.

Akdağ, ayrıca ailelere, gençlere, öğrencilere bağımlılıkla ilgili eğitimler verildiğini, Yeşilay tarafından her yaş grubuna göre modüller geliştirildiğini dile getirdi.

"Nisan ayının sonuna kadar üç ayrı çalışmayı tamamlamış olacağız"

Yeni dönemde uyuşturucu ile mücadeleyi dört ana başlık altında gerçekleştireceklerini bildiren Akdağ, "Bunlardan birisi arz ile mücadele. İkincisi taleple mücadele, üçüncüsü danışmanlık, tedavi, rehabilitasyon ve uyum hizmetleri, dördüncüsü de meselenin iletişimi. Özellikle iletişim konusunda basınımızdan talep edeceğimiz hususlar olacak." ifadesini kullandı.

Türkiye'de uyuşturucu kullanımının sıklığıyla ilgili açıklamalar yapıldığını hatırlatan Akdağ, şöyle konuştu:

"Elimizde 2011'de İçişleri Bakanlığımızın yaptığı bir çalışma dışında çok net bir rakam yok, özellikle gençlerimiz açısından. Dolayısıyla bu sene nisan ayının sonuna kadar üç ayrı çalışmayı tamamlamış olacağız. Bunlardan birisi İçişleri Bakanlığımızın yürüttüğü 15 yaşın üstünde yaygınlıkla ilgili çalışma. Hane halklarında yapılan bir çalışmadır bu. Hane halklarında yapılan çalışmaların birtakım kısıtlılıkları var. Bizzat gidip aileye soruyorsunuz ama dünyada da benzer yapıldığı için kıyaslama yapmak açısından önemli. Onun dışında 14-19 yaş grubu için liselerimizde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlarımızla bir çalışma yürütüyoruz. 19-25 yaş grubu için de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız bir çalışma yürütüyor. Bu genç yaş gruplarında yürüttüğümüz çalışmalar, anket tekniği itibarıyla anonim teknikle yapılıyor."

Uyuşturucu kullanımı sıklığıyla ilgili farklı tanımların da olduğunu belirten Akdağ, şunları kaydetti:

"Hayatta en az bir kere denemiş olmak bir tanımlama. Ama o, kişinin uyuşturucu kullandığı anlamına gelmiyor. Son bir yılda kullanmış olmak ikinci bir tanımlama. Bu da o kişinin uyuşturucu kullandığı anlamına gelmiyor. Son bir ayda kullanmış olmak ise üçüncü bir tanımlama. İşte bu, riskin arttığını gösteriyor bize. Kronik kullanım diye bir kavram var, o da bağımlık anlamına tam gelmiyor. Dolayısıyla bütün bu bilgileri elde ettikten sonra buna göre ortaya koyduğumuz göstergelerle yıl yıl mücadelemizin sonuçlarını takip edeceğiz."

Akdağ, gelecek bir kaç senenin Türkiye açısından uyuşturucu ile mücadele konusunda seferberlik yılları olacağını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Akdağ, 2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem planı netleştirildikten sonra Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a takdim edileceğini vurguladı.

Akdağ'ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti.

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title