Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattı açılışa hazırlanıyor! 12 saatlik yol 2 saate düşecek - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattı açılışa hazırlanıyor! 12 saatlik yol 2 saate düşecek

İhlas Haber Ajansı / Mert Taha Varol - Haberler | Ekonomi

Cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımlarından birisi olan Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattı projesinin hizmete açılmasına günler kaldı. Dev proje ile iki kent arasındaki raylı sistem ile ulaşım süresi 12 saatten 2 saate düşecek.

Haberi Kaydet

Yaklaşık 10 milyar lira maliyeti ile Cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımlarından birisi olan Sivas- Ankara Yüksek Hızlı Tren projesinde sona yaklaşıldı. Proje kapsamında çalışmaların büyük kısmının tamamlandığı Sivas-Balışeyh arasında test sürüşleri tamamlanmıştı. 393 kilo metre uzunluğundaki dev proje de, çalışmaların tamamlandığı bölümde önümüzdeki günlerde seferlerin başlaması planlanıyor.

VALİ VE BAŞKAN SON HAZIRLIKLARI İNCELEDİ

Sivas Valisi Salih Ayhan ve Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattının Sivas Garını ziyaret ederek son hazırlıkları yerinde incelediler. Yetkililerden son durum hakkında bilgiler aldılar.

Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattı açılışa hazırlanıyor! 12 saatlik yol 2 saate düşecek

12 SAATLİK YOL 2 SAATE DÜŞECEK

Proje güzergahında Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli, Sivas'ta olmak üzere 8 istasyon bulunuyor. Ayrıca projede; 49 adet tünel, 53 adet viyadük, 217 adet alt/üst geçit, 611 adet köprü/menfez yer alıyor. Çalışmalar sırasında; 108 milyon m3 kazı, 29 milyon m3 dolgu yapıldı. Projenin hayata geçmesi ile Sivas ile Ankara arasındaki raylı sistem ile ulaşım süresi 12 saatten 2 saate düşecek.

Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattı açılışa hazırlanıyor! 12 saatlik yol 2 saate düşecek
İhlas Haber Ajansı / Mert Taha Varol - Ekonomi Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (30)
Ahmet M:Atma Recai..ben 20 yıldız İzmir/Yozgat yapıyorum 12 saatte Yozgat'ta...
ŞABAN ALİ OCAKCI :ne gerek vardıki şimdi bu hızlı trene?ya binecek yolcu olmazsa :))
Çınar Saraç:450 km yolu tren 12 saatte gidiyormuş bu tren 2 saatte gidecek diyor , kardeşim millet tren ile mi yolculuk yapıyor zaten araç ile 3 saatte varıyor
500
title