The Washington Post: Amerikalılar ve Starbucks, kahve dükkanları için Osmanlı Sultanı I. Selim'e teşekkür etmeli

The Washington Post: Amerikalılar ve Starbucks, kahve dükkanları için Osmanlı Sultanı I. Selim'e teşekkür etmeli

01.10.2020 23:33 | Son Güncelleme: 02.10.2020 15:46

The Washington Post'ta yayınlanan ve "Tüm dünyada kahvenin aslında bir Osmanlı tarihi olduğu" anlatılan yazıda, ''Biz Amerikalılar, hatta Starbucks kahve dükkanları için Osmanlı Sultanı I. Selim'e teşekkür etmeli" ifadelerine yer verildi.

The Washington Times'ta Alan Mikhail tarafından kaleme alınan yazıda, Osmanlı Devleti'nin "Hristiyanlığın Amerika'daki hakim formu olan Protestanlığın doğmasına etki ettiğinin" ya da "Avrupalı kaşiflerin Amerika'yı Osmanlıların ve diğer Müslümanların Avrupa ile Asya arasındaki ticarette kurmuş oldukları hakimiyet nedeniyle keşfettiğini" çok az kişinin bildiği ifade edildi.

Avrupalıların Osmanlı'yı dünya tarihi anlatısının dışında bırakmasının sorgulanması gerektiği vurgulanan yazıda, "İslam bugün Amerika'da bizim 'Batı' diye kabul ettiğimiz güce tamamen zıt 'tehditkar bir öteki' gibi resmedilse de aslında tarihimizin ve kültürümüzün ayrılmaz bir parçasıdır ve zengin geçmişimizde yapıcı bir güçtür. Amerika, Protestanlık ve kahvenin hepsinde Müslüman bir tarih söz konusudur. Ülkemiz ABD ve dünya aslında oldukça Osmanlı'dır" değerlendirmesi yapıldı.

"AMERİKALILAR OSMANLI'YI BİLMİYOR"

Amerikalıların Osmanlı İmparatorluğu'nun ne olduğunu bile bilmediği belirtilen yazıda, "Amerikalılar Orta Doğu'yu düşündüklerinde, genellikle Amerikan savaşları için bir tiyatro sahnesi ve petrolleri için gerekli bir bölge olarak görüyorlar. Oysa hepimiz kültürümüzün ve tarihimizin önemli kısımlarını tarihin en önemli imparatorluklarından biri olan Osmanlı İmparatorluğuna, özellikle de 500 yıl önce yaşamış bir padişah olan I. Selim'e borçluyuz" denildi.

Bu yılın eylül ayının Osmanlı İmparatorluğunun 9. padişahı ve büyük bir şahsiyet olan I. Selim'in ölümünün 500. yıl dönümü olduğu hatırlatılan yazıda, Yavuz Sultan Selim adıyla da bilinen I. Selim'in hayatının ve hükümdarlığının, günümüze kadar süren yansımalarıyla dünya tarihinin belki de en önemli yarım yüzyılını kapsadığına işaret edildi.

"AMERİKALILAR, HATTA STARBUCKS OSMANLI SULTANI I. SELİM'E TEŞEKKÜR ETMELİ"

Osmanlı İmparatorluğunun muazzam büyüklüğü ve I. Selim'in bu geniş coğrafyayı kontrol etmekte gösterdiği dirayetli liderlik ile ekonomik olarak bir güç merkezi haline geldiği vurgulanan yazıda, şu ifadelere yer verildi:

"I. Selim döneminden 18'inci yüzyılın başlarına kadar imparatorluğun ekonomisini sürükleyen unsurlardan biri de küresel kahve ticaretinin kontrolü idi. Aslında bu parlak kırmızı taneli bitkiyi ilk bulan Yemen seferi sırasında Sultan Selim'in ordusuydu. Osmanlılar bu taneleri nasıl içecek haline getirebileceklerini keşfettiler ve sadece kahve içmeye özgü mekanlar inşa ettiler. Biz Amerikalıların (ve tabi ki Starbucks'ın sahibi Howard Schultz'un) kahve dükkanları için Osmanlı Sultanı Selim'e teşekkür etmemiz gerekir. Çok azımız, bir Osmanlı sultanının ticareti jeopolitiğe dönüştüren ve dünyanın ilk özgün kitlesel tüketim ürünlerinden birinin arzını tekelleştiren kişi olmasını takdirle karşılıyoruz"

"YAVUZ SULTAN SELİM'İN ZAFERLERİ DÜNYAYI DEĞİŞTİRDİ"

Yazıda, Yavuz Sultan Selim'in Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Kafkasya'daki savaşlarla Osmanlı topraklarını neredeyse üçe katladığı aktarılarak, "İtalyan kaşif Kristof Kolomb, Alman Katolik rahip Martin Luther, İtalyan diplomat ve siyaset filozofu Niccolo Machiavelli veya diğer çağdaşlarından çok, I. Selim'in zaferleri dünyayı tam anlamıyla değiştirdi" denildi.


The Washington Post: Amerikalılar ve Starbucks, kahve dükkanları için Osmanlı Sultanı I. Selim'e teşekkür etmeli
The Washington Post: Amerikalılar ve Starbucks, kahve dükkanları için Osmanlı Sultanı I. Selim'e teşekkür etmeli

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (5)
YAHYA: Amerikalılar sadeve dolar ve petrol biliyorlar.
DOLARSAVAR: Böyle avutalım kendimizi dolar olmus 7.80
DÜTDÜÜÜT: dünyanın en iyi tütünlerinide Anadolu veriyor ama kocaman sektörü yine gavurlara kaptırdık. Bilin bakalım kim neden oldu :D
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: The Washington Post: Amerikalılar ve Starbucks, kahve dükkanları için Osmanlı Sultanı I. Selim'e teşekkür etmeli - Washington
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.10.2020 04:21:31. #1.15#
title