Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Iraklı Din Adamları ile Bir Araya Geldi

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Iraklı Din Adamları ile Bir Araya Geldi

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-walter Steinmeier, Aralarında Iraklı Başpiskopos Isaac'ın da Olduğu Çok Sayıda Iraklı Din Adamı ile Bir Araya Geldi.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Iraklı Din Adamları ile Bir Araya Geldi

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, aralarında Iraklı Başpiskopos Isaac'ın da olduğu çok sayıda Iraklı din adamı ile bir araya geldi.

Başkent Berlin'de Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleşen görüşmeye, Steinmeier ve Isaac'ın dışında Irak Hıristiyan alemi temsilci vekili, Kerkük Başpiskoposu, Musul Başpiskoposu, Bağdat Latin Başpiskoposu ve tüm bölgelerden Protestan Kilisesi temsilcileri de katıldı. Irak'ın siyasi ve askeri durumunun ele alındığı toplantıda, Irak'ta her iki alanda sağlanacak istikrarın dini liderler için de önemine vurgu yapılırken, Irak'ta can güvenliğinde giderek ilerleme kaydedildiği de dini liderlerin hemfikir olduğu konular arasında yer aldı. Steinmeier, Almanya'nın Irak'taki emniyet ve can güvenliğinden yana tutumunu ve Irak'taki demokratikleşme sürecine Almanya'nın katkısını dini liderlere anlattı. Demokratikleşme sürecinin, farklı dinlere inananların bir arada yaşamasında da etkin bir rol oynayacağı gündeme gelen konular arasında yer aldı. Irak'ta farklı dinler arası diyalogun ve saygının önemi üzerinde durulurken, Iraklı mültecilerin ve Irak'taki Hıristiyan azınlıkların durumunun, ülkedeki kargaşayla aynı oranda düzelmeye gideceği yönünde fikir belirtildi.

Toplantıda, Irak'taki azınlıklarla Müslümanlararası dayanışmanın gelecek kuşaklara da yansıtılmasının kaçınılmaz olduğu vurgulandı.

(SE-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA