Akdeniz'deki Göçmen Faciası

Akdeniz'deki Göçmen Faciası

Akdeniz'de Libya açıklarında 700 ila 950 kişi taşıdığı belirtilen teknenin önceki gece batması sonucu ölen 24 kişinin cesetleri Malta'ya götürüldü.

Akdeniz'deki Göçmen Faciası

Akdeniz'de Libya açıklarında 700 ila 950 kişi taşıdığı belirtilen teknenin önceki gece batması sonucu ölen 24 kişinin cesetleri Malta'ya götürüldü.

İtalyan sahil güvenlik ekipleri ve donanma gemilerince Malta'nın başkenti La Valetta'ya taşınan cesetlere Mater Dei Hastanesi'nde otopsi yapılacağı belirtildi.

Bu arada, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Maltalı mevkidaşı Joseph Muscat ile bugün Roma'daki başbakanlık binasında görüşecek.

İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan son açıklamada, faciadan kurtarılanların sayısının 28 olduğu ve devam eden arama kurtarma çalışmalarına rağmen bu sayıda değişiklik olmadığı ifade edildi.

Basında geniş yer buldu

Bulundukları sorunlu bölgelerden umuda yolculuk için çıktıkları yol denizde biten 700'ün üzerindeki göçmenin trajedisi bugün İtalyan basınının bir numaralı gündem maddesi oldu.

Ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden "La Repubblica", "Göçmenlerin kıyameti" başlığıyla duyurduğu haberde, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'un "Bu trajedileri önlemek için çok az şey yaptık. AB stratejisini değiştirmeli" ifadelerine yer verdi.

"Corriere della Sera" gazetesi de olayla ilgili "Avrupa'yı düşlerken boğuldular" başlığını kullanırken, "Il fatto Quotidiano" gazetesi de "Ölü deniz" manşetini atarak okuyucularına trajediyi duyurdu.

Basında çıkan haberlerde, yılbaşından bu yana Akdeniz'de bin 500 kaçak göçmenin yaşamını yitirdiği hatırlatılarak havanın düzelmesiyle kaçak göçmen akınının artacağına dikkati çekildi.

Kaynak: AA