17 ile Üniversite Tasarı TBMM'de

17 ile Üniversite Tasarı TBMM'de

Hükümet, 17 ile Daha Üniversite Kurulmasına İlişkin Kanun Tasarısını Bugün Akşam Saatlerinde TBMM Başkanlığı'na Gönderdi.

17 ile Üniversite Tasarı TBMM'de

Hükümet, 17 ile daha üniversite kurulmasına ilişkin kanun tasarısını bugün akşam saatlerinde TBMM Başkanlığı'na gönderdi.

Tasarıya göre bu yıl Karaman, Sinop, Ağrı, Nevşehir, Siirt, Kilis, Karabük, Artvin, Çankırı, Bitlis, Bilecik, Osmaniye, Kırklareli, Muş, Bingöl, Mardin ve Batman'da da üniversite kurulacak. Böylece sadece 9 il üniversitesiz kalmış olacak. Kanuna göre öğretim üyesi, araştırma görevlisi, uzman olmak üzere bin 235'i öğretim üyesi olmak üzere toplam 2 bin yeni personele daha ihtiyaç olacak.

Kanuna gerekçe olarak ortaöğretimdeki okullaşma oranının giderek yükselmesi, yükseköğrenime olan talebi de sürekli olarak artırması gösterildi. Yine ikinci öğretim yada açık öğretim uygulamalarına gidilmesi de bu talebin karşılanmasında yeterli olmadığı ifade edilerek, "2006 yılında örgün lisans ve önlisans için ayrılan 402 bin 155 kontenjana 1 milyon 678 bin 383 aday başvuruda bulunmuştur. Yükseköğrenime olan yoğun talebin karşılanabilmesi için bazı üniversitelerin kapasitelerini zorlayacak şekilde kontenjan artışı yoluna gidilmesi de yığılmanın önlenmesine bir çözüm olmamıştır. Bu talebin karşılanabilmesi için yeni üniversiteler kurulması gerekmektedir" denildi.

(AU-OK-OK-Y)