14 Bin M2'Lik Etkinlik Alanıyla Benzersiz Bir Proje

14 Bin M2'Lik Etkinlik Alanıyla Benzersiz Bir Proje

Şile'de 1990'lı yıllarda doldurulan alan üzerinde meydan çalışmalarına başlandı.

14 Bin M2'Lik Etkinlik Alanıyla  Benzersiz Bir Proje

Sözleşmeye göre proje büyük mendirek, çekek alanı, küçük mendirek ve liman çanağıyla ve dolgu alanıyla birlikte 120 bin metrekarelik alanı kapsıyor.

Şile Liman Yenileme ve Rekreasyon Projesi kapsamında 100'er metrelik 6 adet iskele ile liman içi güçlendirilecek. Ayrıca misafir teknelerin de rahatlıkla barınabileceği 250 teknelik bir liman kullanımına sunulacak. Proje kapsamında balıkçı barınakları, balık satış üniteleri, sahil güvenlik binası, liman işletme binası, bakım alanları, çekek alanları, festival alanı, spor alanları, eğlence parkları, kaykay alanı, oyun tepeleri, kermes, sirkler ve fuar alanları yeniden tasarlanarak yapılacak.

Şile'nin çehresi değişecek

Alan benzerleri arasından limanı ve modern çevre düzenlemesi ile hemen ayrılırken, vatandaşlarımızın en çağdaş ve sağlıklı koşullarda imkan verecek şekilde inşa edilecek. Şile meydan projesi kapsamında etkinlik alanı 14 bin metrekare olacak. Projenin kıyı kısmında ise; restoranlar, dinlenme alanları, sosyal mekanlar ve kafeler yer alacak.

Meydan kısmı 10 bin metrekare olarak tasarlanacak ve içerisinde 11 adet büfe, 2 adet kafeterya, açık ve kapalı restoran, 820 metrelik yürüyüş-koşu parkuru ile bin 100 metrelik bisiklet parkuru yer alacak.

Şile Kumbaba Plajı ile Şile Limanı arasındaki 20 hektarlık dolgu alanı ise Koruma ve Kurul tarafından onaylanan projeye göre ana meydan ve gölgeliklerden oluşacak.

Projede ayrıca 450 araçlık otopark, 21 otobüs alanı ve 50 bisiklet alanı bulunacak. Dubalı yaya yolunun da yer alacağı projede Kumbaba Plajı kısmına ise soyunma kabinleri, kafeterya, gözetleme kuleleri, WC, duş alanı bulunacak.

Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Şile, atıl durumda bulunan mevcut doldurulmuş alan yerine Şile'de yaşayanların ve ziyaretçilerinin keyif alacağı, yeni ve eşsiz bir turizm alanı daha kazanacak.

Çalışmalar tamamlandığında Şile'nin çehresi değişecek

Şile için 'Dev yatırımlar, dev projeler' sloganıyla yola çıkan Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, Şile'ye verdiği sözleri tek tek yerine getiriyor. "Atıl durumda bulunan dolgu alanımızı yenileyerek ilçe turizmine kazandıracağız, bu alanı yaşayan ve vatandaşlarımızın severek kullanacağı bir alan haline getireceğiz" sözünü veren Tabakoğlu, proje çalışmalarına başlanmasıyla beraber bugünlerde sözünü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyor. İnşaasına geçtiğimiz günlerde başlanan Şile Liman Yenileme ve Rekreasyon Projesinin 2016 yılının ikinci yarısında bitmesi hedefleniyor.