Yunanistan'da Öğrenciler Polisle Çatıştı (2)

Yunanistan'da Öğrenciler Polisle Çatıştı (2)

Hükümetin Yeni Eğitim Yasasına Karşı Çıkan 40 Bini Aşkın Yunanistanlı Öğrenci, Hükümetin Tasarıyı Oyladığı Bugün Başkent Atina'yı Savaş Alanına Çevirdi.

Yunanistan'da Öğrenciler Polisle Çatıştı (2)

Hükümetin yeni eğitim yasasına karşı çıkan 40 bini aşkın Yunanistanlı öğrenci, hükümetin tasarıyı oyladığı bugün başkent Atina'yı savaş alanına çevirdi.

Yunanistan'ın hemen her kentinden gelen öğrenciler, öğle saatlerinde başkentteki Atina Üniversitesi Rektörlüğü önünde toplandı. Yunanistan Hükümeti'nin eğitim yasasında değişiklik yapmayı öngören yasa tasarısını protesto eden öğrenciler, daha sonra meclis binasına doğru yürüyüşe geçti. Öğrenciler meclis çevresine geldiğinde, Yunanistan Polisi'nin yoğun güvenlik önlemleri ile karşılaştı. Bir süre meclis önünde hükümet aleyhine slogan atan öğrenciler, polis barikatını kırmak isteyince polisle göstericiler arasında şiddetli çatışmalar çıktı. Kısa bir süre içerisinde öğrenci ve polis arasındaki çatışma, başkenti savaş alanına çevirdi. Saatler süren çatışma sırasında çok sayıda öğrencinin polis tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

Akşam saatlerinde gruplar halinde toplanan öğrenciler meclis önünde tekrar biraraya gelerek, bu sefer meclis binasını işgal etmek istedi. Bunun üzerine, gün boyu devam eden ve bir süre durulan çatışmalar yeniden başladı. Taş ve molotof kokteyli atan öğrenciler, meclis binasının camlarını kırdı. Olaylar sırasında, civarda bulunan ve solunum yolları rahatsızlığı olan yerli ve yabancı vatandaşlar ile meclis binasındaki bazı milletvekillerinin polisin kullandığı göz yaşartıcı bombadan etkilendiği görüldü. Olaylar nedeniyle ana caddelerin saatlerce kapalı kalması da Atinalılar'a zor anlar yaşattı.

Bir süre sonra dağılan öğrenciler, gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması için Yunanistan yüksek mahkemesi önünde protesto gösterisi düzenleme kararı aldı.

(ES-OYK-OYK-OK-D)