Yönlüer: "Hrisostomos Türk Makamlarını Rencide Etti"

Yönlüer: "Hrisostomos Türk Makamlarını Rencide Etti"

KKTC Dış İşleri Başkanı Yönlüer, Rum Başpiskopos Hrisostomos ile Görüşmesini İptal Ettikten Sonra Hrisostomos'un "Marginal Bir Siyasetçi" Gibi Davranarak "Türk Makamlarını" Rencide Ettiğini Söyledi.

Yönlüer:

KKTC Dış İşleri Başkanı Ahmet Yönlüer, Rum Başpiskopos Hrisostomos ile görüşmesini iptal ettikten sonra Hrisostomos'un "marginal bir siyasetçi" gibi davranarak "Türk makamlarını" rencide ettiğini söyledi.

Ahmet Yönlüer, Hrisostomos'un Kuzey Kıbrıs'a geçişlerle ilgili sözleri ve planlanan görüşmeyi ısrarla amacından saptırması üzerine iptal kararını verdiğini anlattı.

KKTC basınına göre, Hrisostomos'un bir "din adamı" değil "marginal bir siyasetçi" olarak davrandığını belirten Yönlüer, buluşmanın ana temasının dinlerarası diyalog başlatmak ve barışa katkı yapmak olduğuna işaret ederek bunun gözardı edilmesinin düşündürücü olduğunu söyledi.

Bu yöndeki açıklamaların sürmesi halinde görüşmenin ileride yapılmasını olanaksız kılacağı uyarısını da yapan Yönlüer, "Geçişlerin metodu konusunda mutabakata varmamıza rağmen Hrisostomos'un bu konuyu Türk makamlarını rencide edici şeklide sürekli gündemde tutması nedeniyle ziyaret iptal edildi" dedi.(ANKA)