Haberler

Bayramda araç kiralayacaklar dikkat! "Kapınıza getiriyoruz" vaadiyle dolandırıyorlar

Güncelleme:

Ramazan Bayramı yaklaşırken araç kiralama sektöründe de hareketlilik yaşanıyor. Kopya siteler üzerinden vatandaşı dolandırmaya çalışanlar "Aracı kapınıza kadar vale getirecek" vaadiyle amaçlarına ulaşmaya çalışıyor. Araç kiralama sektörü yetkilileri bu durumun düşük fiyat üzerinden anlaşılabileceğini belirtiyor.

Dolandırıcılar, bayramın yaklaşmasıyla yoğun talebin yaşandığı araç kiralama sektörü üzerinden sinsi planlarını uygulamaya başladı. Bilinen firmaların web sitelerini kopyalayarak "oltalama" yöntemini kullanan dolandırıcılarla ilgili sektör kaynaklarından vatandaşlara uyarı geldi.

BAYRAMDA ARAÇ KİRALAMALARA RAĞBET FAZLA

Araç kiralama, kişilerin kısa dönemli seyahatlerinde bütçelerini zorlamadan konforlarını artıran bir uygulama olarak yaygınlaşıyor. İnternet üzerinden araç kiralama yaygınlaşırken, dolandırıcılar da internet üzerinden farklı yöntemlerle vatandaşları mağdur edebiliyor.

Bayramda araç kiralamada artış olduğunu değinen rent a car işletmecisi Murat Demirkul, "Yaz sezonu ve Ramazan Bayramı'nın gelmesiyle birlikte işlerimizde bir hareketlilik var, yoğunluk yüzde 95'e kadar çıktı. Geçen bayrama göre bu bayramda vatandaşlar tarafından araç kiralamaya rağbet yüksek. Bunun sebebi ise bayram tatilinin 9 gün olması ve hava şartlarının biraz daha iyiye gitmesi olduğunu düşünüyoruz. Araç kiralama yapmak isteyen vatandaşlarımızın rezervasyonlarında sorun yaşamamaları için erken rezervasyon yapmalarını da tavsiye ediyoruz" dedi.

Bayramda araç kiralayacaklar dikkat! 'Kapınıza getiriyoruz' vaadiyle dolandırıyorlar

"VALE ARACINIZI KAPINIZA GETİRECEK VAADİYLE PARA ALINIYOR"

Korsan siteler üzerinden bayram dönemlerinde araç kiralamak isteyen vatandaşların mağdur olmaması için dolandırıcılara dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Murat Demirkul, "Korsan sitelerdeki şu andaki en büyük sıkıntımız örneğin kurumsal firmaların internet siteleri kopyalanıp sonundaki bir harf değişikliği ile beraber vatandaşlarımızın bu sahte sitelere girmesi sonucu kendilerine ulaşım sağlıyorlar.

Korsan siteler tarafından istenilen en önemli nokta whatsapp üzerinden tekrar vatandaşa ulaşarak para talep ediliyor ve sonunda vale aracınızı kapınıza kadar getirecek vaadiyle para alınıyor. Daha sonra bayram vatandaşlarımıza zehir oluyor. Bu tür para isteme yöntemi olduğunda vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için uzak durmaları gerekiyor, daha dikkatli olması gerekiyor. Merdiven altı firmalara kesinlikle güvenilmemesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

DÜŞÜK FİYAT ELE VEREBİLİR

Dolandırıcıların oyununun ucuz fiyatlarından da anlaşılabileceğine dikkat çeken Demirkul, "Çünkü vatandaşlarımız bazen ucuz fiyat diye inanıp bu kişilerle iletişime geçebiliyor. Vatandaşımız, yüksek ücretli bir aracı sahte internet sitesinde yarı fiyatına gördüğü zaman aldanabiliyor ve bu kişilere kaparo gönderebiliyor. Baktığınız zaman normal bir firma 2 veya 3 bin liralık aracını yarı fiyatına vermez. Vatandaşlarımız fiyat düşüklüğünden de bu konuyu anlayabilir. Bir kişi whatsapp üzerinden ücret talep ediyorsa o kişiden kesinlikle uzak durulmasını tavsiye ediyoruz" şeklinde konuştu.

FİYATLAR BİN 500-4 BİN TL ARASINDA

Demirkul, "Araç kiralayan vatandaşlarımız aracını teslim aldığı sırada kiralama yaptığı şirket yetkilisiyle beraber aracı incelemeleri, gerekirse video çekmelerinde fayda var. Aracın bakımının olup olmadığını firma yetkilisinden öğrenmelerini öneriyoruz. Kiralanan araçta en önemli noktalardan birisi de tabii ki lastik bakımı. Lastiklerin kesinlikle kontrol edilmesi şart. Fiyat aralıklarımız şuan için bin 500 lira ile 4 bin lira arasında değişiyor" diye konuştu.

Bayramda araç kiralayacaklar dikkat! 'Kapınıza getiriyoruz' vaadiyle dolandırıyorlar

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Ramazan Bayramı Güvenlik Yerel Teknoloji Ekonomi Güncel Haberler

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

HDP'li Encü'den skandal paylaşım! Portekiz'i Kürtçe sözlerle tebrik etti

HDP'li Encü'den skandal paylaşım! Portekiz'i Kürtçe sözlerle tebrik etti

AK Parti'de değişim süreci başlıyor! Önümüzdeki günlerde istifalar peş peşe gelecek

AK Parti'de değişim süreci başlıyor! Önümüzdeki günlerde istifalar peş peşe gelecek

Bakan Şimşek: Motokurye ve garsonların bahşişine vergi muafiyeti getiriyoruz

Bakan Şimşek: Motokurye ve garsonların bahşişine vergi muafiyeti getiriyoruz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title