Kapsül gardırop oluşturarak satın alma davranışları değiştirilebiliyor - Haberler
Haberi Paylaş

Kapsül gardırop oluşturarak satın alma davranışları değiştirilebiliyor

AA - Fatma Eda Topcu - Yerel
 - Güncelleme:
Kapsül gardırop oluşturarak satın alma davranışları değiştirilebiliyor

İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Havva Gülçin Üstün, "Kapsül gardırop oluşturarak satın alma davranışları değiştirilebiliyor.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Havva Gülçin Üstün, "Kapsül gardırop oluşturarak satın alma davranışları değiştirilebiliyor. Kapsül gardıropların temel ve yan giysi parçaları ile 30-40 parçadan daha yukarı çıkmaması önemlidir." ifadelerini kullandı.

İstanbul Gelişim Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, moda olgusu sürekli değişim geçirse de, yıllar içerisinde kendini tekrar eden bir yapıya sahip olup, tüketicinin satın alma alışkanlıklarını yönetiyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dr. Öğr. Üyesi Havva Gülçin Üstün, zamansız parçalarla düzenlenmiş bir gardırobun bu anlamda büyük katkı sağlayacağını belirterek minimal yaşam tarzının parçası olan kapsül gardırop hakkında bilgi verdi.

Kapsül gardırop oluşturarak satın alma davranışlarının değiştirilebileceğini aktaran Üstün, şunları kaydetti:

"Neredeyse 40 yılı aşkın bir süredir moda ile ilgilenenlerin sözcük haznesine kapsül gardırop ifadesi yerleşti. Bir ya da birkaç sezon kullanılacak olan temel giysi parçalarının kişinin gereksinimleri yönünde en uygun biçimde seçilmesi ile oluşturulan bu akım, gerçekten gerekli giysi parçalarını almaya yönelen tüketiciler için oldukça dikkate değer bir bütçe tasarrufu oluşturuyor.

Temel giysileri tamamlayan takı, fular, çanta, kravat, şapka ve ayakkabılar yaşam tarzına bağlı olarak değişebilir. Kapsül gardıropların vazgeçilmezi olan kurtarıcı parçaları temel klasik gömlekler, düz tişörtler, kot pantolon gibi giysiler oluşturuyor.

Kapsül gardıropların temel ve yan giysi parçaları ile 30-40 parçadan daha yukarı çıkmaması önemli. Kapsül gardırop oluşturmak, farklı yaşam biçimlerine, statülerine sahip insanlar tarafından ve minimal hayat tarzını benimseme yolunda olanlar için oldukça kabul gören bir stil."

Üstün, kapsül gardırop oluşturmak için önerilerde bulunarak, bunu oluşturmanın, tüketim çılgınlığının her geçen gün biraz daha büyüdüğü bir dünyada, dolapları sadeleştirmek, kolayca ve hızla hazırlanıp günlük yaşamın içinde, iş yerinde ya da sosyal bir ortamda yer almak için ideal bir alternatif olduğunu ifade etti.

Sadeleşen dolapların hem bütçeyi hem de "Ne giyeceğim?" sorusunu kolaylaştırdığını belirten Üstün, kapsül gardırop oluştururken, sezon belirlemelerinin 6 aylık değişimlerle olmasının en kolayı olduğunu aktardı.

AA / Fatma Eda Topcu - Yerel

Yerel Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title