Van: Erciş'te Bilgi Ve Güzel Kur'an Okuma Yarışması

Van: Erciş'te Bilgi Ve Güzel Kur'an Okuma Yarışması

Van'ın Erciş İlçe Müftülüğü tarafından Yaz Kur'an Kursları kapsamında 'Güzel Kur'an Okuma ve Bilgi Yarışması' düzenlendi.

Van: Erciş'te Bilgi Ve Güzel Kur'an Okuma Yarışması

Van'ın Erciş İlçe Müftülüğü tarafından Yaz Kur'an Kursları kapsamında 'Güzel Kur'an Okuma ve Bilgi Yarışması' düzenlendi.

Merkez Kara Yusuf Paşa Camisi'nde yapılan yarışmalarda 28 Kur'an Kursu öğrencisi ter döktü. Jüri üyeliğini Van İl Müftü Vekili Cüneyt Kulaz, Erciş İlçe Müftüsü Faysal Geylani ve Edremit İlçe Müftüsü Faruk Gürbüz'ün yaptığı yarışma öncesi bir konuşma yapan İl Müftü Vekili Kulaz, ilim ve bilginin önemine değindi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde devam eden Yaz Kur'an Kursları kapsamında öğrencilere genel kültür, dini bilgiler ve Kuran'ı Kerim öğretildiğini anlatan Kulaz, ülke genelindeki müftülüklerinin kendi sınırları içinde bilgi yarışmaları düzenlendiğini söyledi. Kulaz, "Bugün burada kardeşlerimiz, evlatlarımız 2 aylık yaz tatili boyunca hocalarının kendilerine verdiği bilgiler nispetinde dini konularda bilgi sahibi olmanın yanısıra genel kültür alanında da bilgilendirildi. Ayrıca, Kur'an-i Kerim öğretilen bu yavrularımız, bizlerin ve sizlerin huzurunda öğrendiklerini burada anlatma ve okuma imkanı bulacaklardır. Yapılan yarışmalarda birinci olmak çok da önemli değil. Önemli olan bilginin belleklere yerleştirilmesidir" diye konuştu.

Konuşmanın ardından 7'si kız toplam 28 öğrenci, 5 gurup halinde bilgi yarışmasına tabi tutuldu. Öğrencilerin okuduğu ilahiler eşliğinde başlayan yarışmada ilk 3 sırayı Örene, Aşağı Latifiye ve Hacı Şefik Camisi Kur'an Kursu öğrencileri aldı. Dereceye giren kursiyerler, jüri tarafından Cumhuriyet altını ile ödüllendirildi. Daha sonra Güzel Kur'an-i Kerim okuma yarışmasına geçildi. 8 öğrencinin iştirak ettiği yarışma sonucu Arvası Cami Kur'an Kursu'na giden Beytullah İşleyen isimli öğrenci birinci olurken, Tekevler Cami kursiyeri Muhammed Sizcan ikinci, yine Arvası Kur'an Kursu öğrencisi M. Zahit Yaşar isimli öğrenci de üçüncü oldu. Dereceye giren öğrenciler Cumhuriyet altının ile ödüllendirilirken, yarışmalara iştirak eden 28 öğrencinin tamamına da Kur'an-i Kerim hediye edildi.