Uluslararası Hukukçular Komisyonu'nun Rusya Ziyareti İptal Edildi

Uluslararası Hukukçular Komisyonu'nun Rusya Ziyareti İptal Edildi

Devletlerarası Hukukta Uzmanlaşmış Avukatlardan Oluşan Bir Delegasyonun, Terörle Mücadele Yöntemleri ve İnsan Haklarını İncelemek Üzere Rusya'ya Yapmayı Planladığı Geziyi, Rus Yönetimin Kendileriyle Görüşmeyi Reddetmesi Üzerine İptal Ettikleri Açıklandı.

Uluslararası Hukukçular Komisyonu'nun Rusya Ziyareti İptal Edildi

Devletlerarası hukukta uzmanlaşmış avukatlardan oluşan bir delegasyonun, terörle mücadele yöntemleri ve insan haklarını incelemek üzere Rusya'ya yapmayı planladığı geziyi, Rus yönetimin kendileriyle görüşmeyi reddetmesi üzerine iptal ettikleri açıklandı.

Uluslararası Hukukçular Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, Rusya İçişleri Bakanlığı, Savcılık, Federal Güvenlik Hizmeti ve Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın Rusya'ya gitmesi planlanan avukatlarla görüşmeyi reddettiği ifade edildi. Açıklamada, Rus yetkililerden randevu alamayan avukatların Rusya ziyaretlerinin iptal edilmesine karar verildiği kaydedildi. Komisyonun Rusya temsilcilerinin konuyla ilgili yarın bir basın toplantısı düzenlemeyi planladığı, ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in aynı gün yıllık basın toplantısı olduğu gerekçesiyle yazılı açıklamayla yetinildiği bildirildi. İptal edilen ziyarette yer alan avukatlar arasında İrlanda eski Cumhurbaşkanı ve BM İnsan Hakları Komiseri Mary Robinson'un da bulunduğu ifade edildi.

Avukatlar ve insan hakları savunucularının 5 Şubat Pazartesi günü Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenledikleri basın açıklamasında, uluslararası terörle mücadele çerçevesinde Rusya'nın Çeçenistan'da düzenlediği askeri operasyonlarda insan haklarını ihlal ettiği ileri sürülmüştü.

(AFP-OYK-OYK-RO-D)