Tuzla Tersaneleri Masaya Yatırıldı

Tuzla Tersaneleri Masaya Yatırıldı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Gemi Sanayi Sektörünün 2013 Yılında Yakalamayı Hedeflediği Büyümeyi 2007 Yılında Yaşadığını, Bu Ani Büyümenin Beraberinde Birtakım Sorunlar Getirdiğini Belirtti.

Tuzla Tersaneleri Masaya Yatırıldı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, gemi sanayi sektörünün 2013 yılında yakalamayı hedeflediği büyümeyi 2007 yılında yaşadığını, bu ani büyümenin beraberinde birtakım sorunlar getirdiğini belirtti.

Deniz Ticaret Odasının Haziran ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda tersaneler konusu ele alındı.

Çağlayan, "Bu sektör, birilerinin gözünü korkutmuş bir sektördür. Bu sektör dünyada herkesi kıskandıracak, dikkatlerini çekecek önemli bir seviyeye gelmiş... Bunları söylerken, sorunları halının altına atalım diye söylemiyorum. Ben meseleye tek pencereden bakmam. Hem işveren hem de işçi penceresinden bakarım" diye konuştu.

Mesleki eğitimin önemine işaret eden Çağlayan, TBMM'den son çıkan istihdam paketinde İşsizlik Sigortası Fonu'ndan 300 milyon YTL'nin bu alandaki eğitime aktarıldığını söyledi. Çağlayan, ''Bu kaynağı tüketin, gelin daha fazlasını isteyin" dedi.

Tersanelerin yerlerinin seçimlerinin yanlış olduğu, iç içe olduğu, çalışma koşullarının iyi olmadığı görüşlerine yüzde yüz katıldığını anlatan Çağlayan, TBMM'ye sunulan tasarıda ihtisas organize sanayi bölgesi kurulmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan da işçilerin "bana bir şey olmaz" sendromunu aşması gerektiğini dile getirerek, "İşlediğin çelik, pamuk değil. Biz tekstil atölyesi değiliz. İşçinin ölebileceğini bilmesi lazım" dedi.

Kalkavan, tersanelerdeki ölümleri hiç kimsenin tek başına durduramayacağını, işveren, sendikalar, devlet ve medyanın ortak çalışması gerektiğini söyledi.

TBMM'de Gemi İnşa Sanayisindeki İş Güvenliği ve Çalışma Şartları Sorunlarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Araştırma Komisyonunun Üyesi Bayram Meral ise "Bir işçinin kaza yapmaması için kafasının rahat olması lazım, ama rahat değil" dedi.

Komisyon Başkanı Mehmet Domaç, tersanelerdeki ölümlerin durması ve bunun üzerinden de siyaset yapılmaması gerektiğini söyledi.

Komisyonun çalışmalarını tamamladığını anımsatan Domaç, "Ölümleri önlemek boynumuzun borcu. Bunu hep birlikte sağlayacağız" diye konuştu.

Komisyon üyesi Çetin Soysal da gemi inşa sektörünü önemsediklerini ifade ederek, ölümler karşısında işverenin töhmet altında bırakılmaması gerektiğini söyledi.