Toplu İş Sözleşmesine Ek Maddeler Konuldu

Toplu İş Sözleşmesine Ek Maddeler Konuldu

'memurlar Kürtçe Öğrenecek, İkinci Evlilik Yasak, Kadına Şiddete Maaş Cezası'

Toplu İş Sözleşmesine Ek Maddeler Konuldu

''MEMURLAR KÜRTÇE ÖĞRENECEK, İKİNCİ EVLİLİK YASAK, KADINA ŞİDDETE MAAŞ CEZASI'

HAKKARİ Belediyesi ile Tüm Bel-Sen arasında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi'ne (TİS) ek maddeler konuldu. Sözleşmeye göre, memurların Kürtçe öğrenmesi karara bağlanırken, kadına yönelik şiddet uygulayan erkeklerin maaşının yarısı da kadına verilecek. Ayrıca sözleşmede İkinci evlilikler de yasaklandı. Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, hazırladıkları sözleşmede özellikle halka hizmet sunmada daha faydalı olacağına inandıkları anadilde eğitim hakkı ve kadına yönelik pozitif ayrımcılık noktasında bazı haklar tanımak istediklerini söyledi.

Hakkari Belediye Başkanlığı'nda yapılan TİS törenine Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, KESK Hakkari Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Cahit Balıkesir, Tüm Bel-Sen Hakkari İl Temsilcisi Beşir Çelebioğlu ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.Sözleşmeye memurların Kürtçe öğrenmesi ve kadına yönelik şiddet ile ikinci evliliğinin yasak olduğu maddeleri eklendi. Törenle imzalanan sözleşmenin ardından açıklama yapan Belediye Başkanı Bedirhanoğlu, "Memurlarımız içinde kadına yönelik şiddet, taciz ve çok evlilik konusunda sözleşme üzerinden bir disiplini oturtmak istiyoruz. Çünkü bu davranışlar insanlık suçudur. Bizler bu sözleşme ile en azından kendi yetkimizin dahilinde çalışan memurları düşünerek sözleşmemizi hazırladık. Bugün burada belediyemizde çalışan 106 memurumuz ile 2011 yılı sözleşmesini imzalayacağız. Bu sözleşmenin her iki taraf için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

KESK Dönem Sözcüsü Cahit Balıkesir ise, halkın çıkarına olacak bütün çalışmalarda Belediye Başkanı Bedirhanoğlu'nun yanında olacaklarını belirterek, "BDP ve öncesinde kapatılan diğer partiler öncülüğünde demokratik bir anlayışın sergilendiğini görüyoruz. Bu tür anlayışları ülkenin diğer belediyelerinin de örnek almasını diliyoruz. Halkın çıkarına olacak bütün çalışmalarda Belediye Başkanımızın yanında olacağımızı belirtiyoruz" diye konuştu.

Kaynak: DHA