Tokat: Türk Sağlık-sen Genel Başkanı Kahveci Tokat'ta

Tokat: Türk Sağlık-sen Genel Başkanı Kahveci Tokat'ta

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, terörle mücadelenin demokratik kurallar içerisinde olmayacağını öne sürdü.

Tokat: Türk Sağlık-sen Genel Başkanı Kahveci Tokat'ta

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, terörle mücadelenin demokratik kurallar içerisinde olmayacağını öne sürdü.

Tokat'ta sendika binasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Önder Kahveci, toplu görüşme döneminde tüm çalışanları 26 Ağustos 2006 tarihinde yapılacak olan "Ankara Mitingi"ne davet etti. Kahveci, enflasyon oranına göre kamu çalışanlarının hükümetten alacağı olduğunu ve alacakların telafi edilmesi gerektiğini söyledi. Kahveci, "Görülüyor ki sene sonu itibariyle hedeflenen enflasyon yüzde 5 olması öngörülürken yüzde 10'un üzerine çıkıyor. Şuanda Temmuz ayı enflasyon oranı yüzde 11.7'dir. Yani şuan itibariyle kamu çalışanlarının hükümetten 6.7 oranında alacakları vardır. İlk önce bu alacaklar telafi edilmeli, kamu çalışmalarının reel kayıpları giderilmeli. Sendika tazminatları belirgin bir şekilde artırılmalıdır. 631 sayılı kanun hükmündeki kararnameden kaynaklanan, şimdiye kadar daire başkanı ve üst görevlilere verilen görev tazminatları bu yıl itibariyle de daire başkanı ve altındaki çalışanlara ödenmelidir. Ondan sonra 2007 yılının rahatlıkla konuşabilelim" dedi.

Kahveci, hükümetten 2007 yılı için yüzdelik artış istemediklerini ifade ederek, "İstediğimiz şeyler çok uçuk kaçık şeyler değil. Biz yüzdelik artış istemiyoruz. Biz bir kişinin ayın birinden otuzuna kadar insanca yaşayabileceği, hayatını idare ettirebileceği bir ücret istiyoruz. Bir kişinin bir ayda geçineceği yoksulluk sınırıdır. Yani bin 150 YTL'dir. Bunlar hiç de karşılanmayacak rakamlar değildir" diye konuştu.

Son günlerde yaşanan terör olaylarıyla ilgili basın mensuplarının sorularına cevap veren Kahveci, terörle mücadelenin demokratik kurallar içerisinde olmayacağını kaydetti. Kahveci, "Karşınızda bir bölücü terör örgütü var. Bu ülkeyi bölmek için çocuğu, yaşlıyı ve ihtiyarı katlediyor. Siz, (biz demokratik kurallar içerisinde insan haklarına riayet ederek mücadele edeceğiz) diyorsunuz. Yok böyle bir şey. İşte İsrail '2 askeri kaçırıldı' diye Ortadoğu'yu kana buladı. Bu ülkeyi idare edenler bu konuda gerekli hassasiyeti ve duruşu ortaya koymalıdır. Efendim Amerika'dan izin alacakmışız. Biz daha önce Irak'ın içerisine 70-80 kilometre defalarca girdik. Sınır ötesi operasyonlar yapıldı. Tabi bu kararı verecek terörle mücadeleyi, terörün anlayacağı dilden yapacak ve iradeyi ortaya koyacak siyasettir, hükümettir, sayın başbakandır" şeklinde konuştu.

Kahveci'nin açıklamaları sonrası toplantı basına kapalı olarak devam etti.